Akademiyanın Rəyasət Heyətinin binasında AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin rəhbərliyi ilə müşavirə keçirilib.
Müşavirədə Akademiyanın 80 illik yubileyinə və AMEA-nın Ümumi yığıncağına hazırlıq məsələləri müzakirə edilib. Tədbirdə Rəyasət Heyətinin üzvləri, Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri və bölmələrin elmi katibləri iştirak ediblər.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının ötən 80 ildə şərəfli yol keçdiyini, alimlərimizin əldə etdiyi elmi nailiyyətlərlə dövlətimizin iqtisadi inkişafına, həmçinin maddi mədəniyyətimizin qorunmasına, azərbaycançılıq ideologiyasının cəmiyyətimizdə güclənməsinə, gənc nəslin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyəsinə öz töhfəsini verdiyini söyləyib. Qeyd edib ki, bu şərəfli tarixin yolları 2025-ci ildə, Elmlər Akademiyasının yaranmasının 80-ci ilində Rəyasət Heyəti tərəfindən qəbul olunmuş Tədbirlər planında nəzərdə tutulan tədbirlərlə, nəşrlərlə ictimaiyyətə təqdim ediləcək.
Daha sonra müşavirədə AMEA-nın Ümumi yığıncağına hazırlıq məsələləri müzakirə olunub.
AMEA-nın Ümumi yığıncağına hazırlıqla bağlı cari işlərin vəziyyəti, o cümlədən hesabat və təqdimatların müasir tələblərə uyğun hazırlanması və çap məsələləri barədə akademik İsa Həbibbəyliyə ətraflı məlumat verilib.
AMEA rəhbəri Ümumi yığıncağın təsdiq olunmuş gündəliyinə uyğun olaraq, yekun hesabat və təqdimatların müasir informasiya texnologiyaları əsasında hazırlanması ilə bağlı tapşırıqlarını çatdırıb. Ümumi yığıncaqdan əvvəl elmi nailiyyətlərə həsr olunmuş sərgilərin yüksək səviyyədə təşkili ilə bağlı elmi bölmələrin rəhbərlərinə müvafiq tapşırıqlar verilib.
Qeyd edək ki, 2024-cü ilin elmi yekunlarına həsr edilmiş AMEA-nın Ümumi yığıncağı fevralın 20-də keçiriləcək.

President of ANAS chaired a meeting at the Presidium
A meeting chaired by the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli was held at the Presidium of ANAS.
The meeting discussed preparations for the Academy’s 80th anniversary and the General Assembly of ANAS. The event was attended by members of the Presidium, department heads of the Presidium administration, and scientific secretaries of the divisions.
The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli underlined that over the past 80 years, the Azerbaijan National Academy of Sciences has traversed an honorable path. The scientific achievements of Azerbaijani scholars have played a significant role in the economic development of our state, the preservation of our material culture, the strengthening of the ideology of Azerbaijanism in society, and the education of the younger generation in a spirit of patriotism. He also added that this historical path will be highlighted throughout the year through various activities and publications outlined in the Action Plan for the 80th anniversary of the Academy of Sciences, which was approved by the Presidium of ANAS.
Later, the meeting discussed preparations for the General Assembly of ANAS.
Academician Isa Habibbeyli was provided with detailed information on the current state of works related to the preparation for the General Assembly of ANAS, including the preparation of reports and presentations in accordance with modern requirements, as well as printing matters.
The head of ANAS conveyed instructions regarding the preparation of the final reports and presentations based on modern information technologies, in accordance with the approved agenda of the General Assembly. Additionally, relevant instructions were given to the heads of scientific divisions of ANAS regarding high-level organization of exhibitions dedicated to scientific achievements before the General Assembly.
It should be noted that the General Assembly of ANAS, dedicated to the scientific results of 2024, will be held on February 20.