Akademik İsa Həbibbəyli Süleyman Dəmirəl Universitetinin rektoru ilə görüşüb
Fevralın 13-də AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Türkiyənin Süleyman Dəmirəl Universitetinin rektoru professor Mehmet Saltan ilə görüşüb.
AMEA-nın Rəyasət Heyətində keçirilən görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli tarixi köklərə söykənən Azərbaycan-Türkiyə dostluq, qardaşlıq münasibətlərinin əvəzedilməz olduğunu, bu əlaqələrin daha da möhkəmlənməsi üçün bütün sahələrdə mühüm addımların atıldığını bildirib.
Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinin müasir dövrdəki təməllərinin Ulu Öndər Heydər Əliyevin “Bir millət, iki dövlət” kəlamı üzərində qurulduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli ikitərəfli əlaqələrimizin möhkəmlənməsində qardaş ölkənin 9-cu Prezidenti Süleyman Dəmirəlin də mühüm tarixi xidmətləri olduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, ötən əsrin 90-cı illərinin əvvəllərində Ulu Öndər Heydər Əliyevin və Süleyman Dəmirəlin dostluğu sayəsində Azərbaycan-Türkiyə sərhədində, Araz çayı üzərində Ümid körpüsünün istifadəyə verilməsilə Naxçıvan Muxtar Respublikası blokada şəraitindən xilas olub, iqtisadi həyat yenidən canlanıb.
Ölkə rəhbərlərimizin dostluq ənənələrinin bu gün Prezident İlham Əliyevin və Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın timsalında davam etdirildiyini bildirən akademik İsa Həbibbəyli bu münasibətlərin digər sahələrdə olduğu kimi, elmdə də geniş meydanlar açdığını diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, Milli Elmlər Akademiyası Türkiyənin Atatürk Kültür, Dil və Tarix Yüksək Qurumu, Türkiyə Elmlər Akademiyası (TÜBA), Türkiyənin Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurası (TÜBİTAK) kimi aparıcı qurumları, eləcə də 100-dən artıq universiteti ilə əməkdaşlıq edir.
Süleyman Dəmirəlin adını daşıyan universitetlə əməkdaşlığın Akademiya üçün şərəf olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli görkəmli siyasətçinin 1995-ci ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının fəxri üzvü seçildiyini də qonaqlara bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın və Türkiyənin Burdur Mehmet Akif Ersoy Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə Məhməd Akif Ərsoya həsr olunmuş tədbirin keçilməsinin nəzərdə tutulduğunu deyib və Süleyman Dəmirəl Universitetinin də təşkilatçılar sırasında yer almasına münasibətini bildirib.
Görüşdə həmçinin 2026-cı ildə Bakıda Birinci Türkoloji Qurultayın keçirilməsinin 100-cü ildönümü münasibətilə keçirilməsi nəzərdə tutulan tədbirlər barədə də danışılb.
Daha sonra çıxış edən Süleyman Dəmirəl Universitetinin rektoru professor Mehmet Saltan Isparta şəhərində yerləşən ali təhsil ocağının tarixi və burada aparılan elmi tədqiqatlar barədə məlumat verib. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə əməkdaşlıq etməkdən məmnunluq duyacaqlarını bildirən Mehmet Saltan hazırda universitetdə 328 azərbaycanlı tələbənin təhsil aldığını və qurumun müəllimləri sırasında həmyerlilərimizin də olduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, hazırda universitetdə 14 fakültə fəaliyyət göstərir və tarix, ədəbiyyat, arxeologiya, dilçilik və s. kimi 11 bölməni əhatə edən İnsan və Toplum Bilimləri fakültəsində həyata keçirilən tədqiqatlarla Akademiyanın geniş əməkdaşlıq imkanları mövcuddur.
Görüş çərçivəsində, o cümlədən mümkün əməkdaşlıq istiqamətləri müzakirə olunub, həmçinin elmi nəşrlərin mübadiləsinin zəruriliyi bildirilib.
Görüşdə Süleyman Dəmirəl Universitetinin beynəlxalq əlaqələr üzrə koordinatoru dos., Dr. İbrahim Kubilay və AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Monitorinq və linqvistika şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru Sevinc Əliyeva da iştirak ediblər.

13-го февраля президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с ректором Университета Сулеймана Демиреля (Турция) профессором Мехметом Салтаном.
В своём выступлении в ходе встречи, которая проходила в Президиуме НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что азербайджано-турецкие дружеские и братские связи, опирающиеся на исторические корни, являются незаменимыми, предпринимаются важные меры, нацеленные на ещё большее укрепление этих связей во всех сферах.
Сказав, что фундаментом азербайджано-турецких взаимоотношений в современный период является тезис общенационального лидера Гейдара Алиева «Одна нация – два государства», академик Иса Габиббейли добавил, что в укреплении двусторонних связей важную историческую роль сыграл и 9-й Президент братской страны Сулейман Демирель. В начале 90-х годов прошлого века, продолжил академик, благодаря дружбе великого лидера Гейдара Алиева и Сулеймана Демиреля на азербайджано-турецкой границе через реку Араз был сдан в эксплуатацию мост Умид, и тем самым был положен конец блокадному положению Нахчыванской Автономной Республики, вновь возродилась экономическая жизнь.
Руководитель НАНА отметил, что дружеские традиции глав государств продолжают сегодня Президент Ильхам Алиев и Президент Реджеп Тайип Эрдоган, эти взаимоотношения открывают широкие горизонты для развития всех отраслей, в том числе и научных связей; налажено сотрудничество между НАНА и Высшим советом по вопросам культуры, языка и истории имени Ататюрка, Академией наук Турции (TÜBA), Советом по научно-технологическим исследованиям Турции (TÜBİTAK), а также с более 100 университетами Турции.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что для НАНА является честью сотрудничество с университетом, который носит имя Сулеймана Демиреля, в 1995 году выдающийся политик был избран почётным членом Национальной академии наук Азербайджана.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что при совместной организации НАНА и турецкого университета Мехмета Акифа Эрсоя (город Бурдур) планируется провести мероприятие, посвящённое Мехмету Акифу Эрсою, и выразил своё отношение к присоединению Университета Сулеймана Демиреля к организаторам мероприятия.
Затем стороны говорили о мероприятиях, которые планируется реализовать в 2026 году по случаю 100-летия проведения Первого тюркологического съезда в Баку.
В своём выступлении ректор Университета Сулеймана Демиреля профессор Мехмет Салтан рассказал об истории высшего учебного заведения, расположенного в городе Ыспарта, и проводимых здесь научных исследованиях. Выразив удовлетворение от устанавливаемых с Национальной академией наук Азербайджана связей, Мехмет Салтан отметил, что в настоящее время в университете обучаются 328 азербайджанских студентов, среди педагогов также есть наши соотечественники. В университете, продолжил ректор, функционируют 14 факультетов, имеются широкие возможности для сотрудничества с НАНА в рамках исследований, которые проводятся на Факультете наук о человеке и обществе, охватывающем 11 отделений, среди которых есть история, литература, археология, языкознание и т.д.
Далее в ходе встречи были обсуждены возможные сферы сотрудничества, была подчёркнута необходимость в обмене научными изданиями.
На встрече также принимали участие координатор Университета Сулеймана Демиреля по международным связям доцент Ибрагим Кубилай и заведующая Отделом мониторинга и лингвистики Института языкознания имени Насими НАНА доктор филологических наук Севиндж Алиева.