Akademik İsa Həbibbəyli Süleyman Dəmirəl Universitetinin rektoru ilə görüşüb
Fevralın 13-də AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Türkiyənin Süleyman Dəmirəl Universitetinin rektoru professor Mehmet Saltan ilə görüşüb.
AMEA-nın Rəyasət Heyətində keçirilən görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli tarixi köklərə söykənən Azərbaycan-Türkiyə dostluq, qardaşlıq münasibətlərinin əvəzedilməz olduğunu, bu əlaqələrin daha da möhkəmlənməsi üçün bütün sahələrdə mühüm addımların atıldığını bildirib.
Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinin müasir dövrdəki təməllərinin Ulu Öndər Heydər Əliyevin “Bir millət, iki dövlət” kəlamı üzərində qurulduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli ikitərəfli əlaqələrimizin möhkəmlənməsində qardaş ölkənin 9-cu Prezidenti Süleyman Dəmirəlin də mühüm tarixi xidmətləri olduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, ötən əsrin 90-cı illərinin əvvəllərində Ulu Öndər Heydər Əliyevin və Süleyman Dəmirəlin dostluğu sayəsində Azərbaycan-Türkiyə sərhədində, Araz çayı üzərində Ümid körpüsünün istifadəyə verilməsilə Naxçıvan Muxtar Respublikası blokada şəraitindən xilas olub, iqtisadi həyat yenidən canlanıb.
Ölkə rəhbərlərimizin dostluq ənənələrinin bu gün Prezident İlham Əliyevin və Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın timsalında davam etdirildiyini bildirən akademik İsa Həbibbəyli bu münasibətlərin digər sahələrdə olduğu kimi, elmdə də geniş meydanlar açdığını diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, Milli Elmlər Akademiyası Türkiyənin Atatürk Kültür, Dil və Tarix Yüksək Qurumu, Türkiyə Elmlər Akademiyası (TÜBA), Türkiyənin Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurası (TÜBİTAK) kimi aparıcı qurumları, eləcə də 100-dən artıq universiteti ilə əməkdaşlıq edir.
Süleyman Dəmirəlin adını daşıyan universitetlə əməkdaşlığın Akademiya üçün şərəf olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli görkəmli siyasətçinin 1995-ci ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının fəxri üzvü seçildiyini də qonaqlara bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın və Türkiyənin Burdur Mehmet Akif Ersoy Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə Məhməd Akif Ərsoya həsr olunmuş tədbirin keçilməsinin nəzərdə tutulduğunu deyib və Süleyman Dəmirəl Universitetinin də təşkilatçılar sırasında yer almasına münasibətini bildirib.
Görüşdə həmçinin 2026-cı ildə Bakıda Birinci Türkoloji Qurultayın keçirilməsinin 100-cü ildönümü münasibətilə keçirilməsi nəzərdə tutulan tədbirlər barədə də danışılb.
Daha sonra çıxış edən Süleyman Dəmirəl Universitetinin rektoru professor Mehmet Saltan Isparta şəhərində yerləşən ali təhsil ocağının tarixi və burada aparılan elmi tədqiqatlar barədə məlumat verib. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə əməkdaşlıq etməkdən məmnunluq duyacaqlarını bildirən Mehmet Saltan hazırda universitetdə 328 azərbaycanlı tələbənin təhsil aldığını və qurumun müəllimləri sırasında həmyerlilərimizin də olduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, hazırda universitetdə 14 fakültə fəaliyyət göstərir və tarix, ədəbiyyat, arxeologiya, dilçilik və s. kimi 11 bölməni əhatə edən İnsan və Toplum Bilimləri fakültəsində həyata keçirilən tədqiqatlarla Akademiyanın geniş əməkdaşlıq imkanları mövcuddur.
Görüş çərçivəsində, o cümlədən mümkün əməkdaşlıq istiqamətləri müzakirə olunub, həmçinin elmi nəşrlərin mübadiləsinin zəruriliyi bildirilib.
Görüşdə Süleyman Dəmirəl Universitetinin beynəlxalq əlaqələr üzrə koordinatoru dos., Dr. İbrahim Kubilay və AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Monitorinq və linqvistika şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru Sevinc Əliyeva da iştirak ediblər.

On February 13, the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli met with the rector of the Suleyman Demirel University of Türkiye, Professor Mehmet Saltan.
During the meeting held at the Presidium of ANAS, Academician Isa Habibbeyli said that the deep-rooted friendship and brotherhood between Azerbaijan and Türkiye are irreplaceable and that significant steps are taken in all fields to further strengthen these ties.
Academician Isa Habibbeyli mentioned that the foundation of modern Azerbaijan-Türkiye relations is the word of the National Leader Heydar Aliyev: “One nation, two states”. He also pointed out the significant historical contributions of the 9th President of Türkiye, Suleyman Demirel in strengthening bilateral relations. The head of ANAS said that in the early 1990s, thanks to the friendship between the Great Leader Heydar Aliyev and Suleyman Demirel, the “Umid” Bridge over the Araz River was put into operation at the Azerbaijan-Türkiye border. This development ended the blockade of Nakhchivan Autonomous Republic and revitalized the economic life.
Academician Isa Habibbeyli stated that President Ilham Aliyev and Recep Tayyip Erdoğan, President of the Republic of Türkiye continue the tradition of friendship of heads of state today and that these relations open up broad horizons for the development of all areas, including science. He pointed out that the National Academy of Sciences collaborates with leading institutions of Türkiye, such as Atatürk Supreme Council for Culture, Language and History, the Turkish Academy of Sciences (TÜBA), and the Scientific and Technological Research Council of Türkiye (TÜBİTAK), as well as more than 100 universities.
The Academician underlined that cooperation with the university named after Suleyman Demirel is an honor for the Academy and also informed the guests that the prominent politician was elected as an honorary member of the Azerbaijan National Academy of Sciences in 1995.
The head of ANAS said that an event dedicated to Mehmet Akif Ersoy is planned to be held jointly by ANAS and Burdur Mehmet Akif Ersoy University of Türkiye, and expressed his attitude towards the joining of Suleyman Demirel University with the event organizers.
The meeting also discussed the events planned for the 100th anniversary of the First Turkology Congress, which will be held in Baku in 2026.
The rector of the Suleyman Demirel University of Türkiye, Professor Mehmet Saltan provided information about the history of the higher educational institution located in Isparta and the scientific research conducted there. Expressing his satisfaction with the growing ties with the Azerbaijan National Academy of Sciences, Mehmet Saltan said that 328 Azerbaijani students are currently studying at the university, and there are also our countrymen among educators of the institution. The rector stated that the university has 14 faculties and broad opportunities for cooperation with ANAS in the field of research, through the Faculty of Humanities and Social Sciences, which encompasses 11 departments, including history, literature, archaeology, linguistics, and more.
Possible areas of cooperation were also discussed during the meeting and the necessity of exchanging scientific publications was also highlighted.
The meeting was also attended by Dr. Ibrahim Kubilay, Associate Professor and Coordinator of International Relations at Suleyman Demirel University, and Sevinj Aliyeva, Doctor of Philology and Head of the Department of Monitoring and Linguistics at the Nasimi Institute of Linguistics of ANAS.