AMEA-da akademik Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illiyinə həsr olunan elmi sessiya keçirilib
Martın 11-də AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda Azərbaycan poeziyasının görkəmli nümayəndəsi, Xalq şairi, pedaqoq və ictimai xadim, ədəbiyyatşünas alim, akademik  Bəxtiyar Vahabzadənin anadan olmasının 100 illiyinə həsr edilən “Ədəbiyyatımızın Bəxtiyarı” adlı elmi sessiya keçirilib.
Tədbirdə millət vəkilləri, elm və mədəniyyət xadimləri, Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşları, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin nümayəndələri, universitet tələbələri, şairin ailə üzvləri və KİV mənsubları iştirak ediblər.
Əvvəlcə şairin həyat və fəaliyyətini əks etdirən sərgiyə baxış olub.
Elmi sessiyanı giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik İsa Həbibbəyli açaraq müasir Azərbaycan ədəbiyyatının ən parlaq simalarından olan Bəxtiyar Vahabzadənin mübariz şəxsiyyəti və çoxşaxəli  yaradıcılığı ilə bədii fikrimizin zənginləşməsində mühüm rol oynadığını bildirib. O, bugünkü elmi sessiyanın Prezident İlham Əliyevin “Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” 21 fevral 2025-ci il tarixli Sərəncamının işığında ölkə üzrə şairin yubileyinə həsr olunan ilk tədbir kimi böyük əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
AMEA rəhbəri dövlət başçısının müvafiq Sərəncamından irəli gələn vəzifələrin icrası çərçivəsində təşkil olunan tədbirdə Bəxtiyar Vahabzadənin yaradıcılığını müstəqillik, Azərbaycançılıq ideologiyası və istiqlal düşüncəsi nöqteyi-nəzərindən daha dərindən tədqiq etməyin vacibliyini vurğulayıb: “Bu gün biz böyük şairimizin irsini müasir reallıqlar, qazandığımız qələbə və müstəqil dövlətimizin siyasi-ideoloji düşüncəsinin müşayiəti ilə qeyd edirik”.
O, Bəxtiyar Vahabzadənin ideyaları əsasında yeni cəmiyyətin tərbiyə edilməsi, xüsusilə gənc nəslin formalaşmasının əhəmiyyətini vurğulayıb. Bildirib ki, şairin yubileyinin yüksək səviyyədə təşkili müstəqillik ideallarının yeni nəsillərin düşüncəsində daha da möhkəmləndirilməsi, milli-mənəvi dəyərlərin qorunması baxımından mühüm vasitə ola bilər.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Bəxtiyar Vahabzadə istiqlal ədəbiyyatımızın bayraqdarı, Azərbaycan istiqlal hərəkatının görkəmli nümayəndəsidir. O, görkəmli şairin ölkəmizin ən ali mükafatlarından olan “İstiqlal” ordenini ilk dəfə alan 3 nəfərdən biri olduğunu diqqətə çatdırıb.
Bəxtiyar Vahabzadənin çoxcəhətli yaradıcılıq fəaliyyəti ilə XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatının əsas yaradıcıları sırasında fərqli yer tutduğunu söyləyən AMEA rəhbəri bildirib ki, qüdrətli şair daim milli azadlıq və istiqlal eşqi ilə yaşayıb, XX əsrdə ana dilimiz haqqında ən cəsarətli şeiri yazıb. Böyük sənətkar müasir Azərbaycan poeziyasında bir tendensiya xarakteri daşıyan fəlsəfi lirikanın gözəl nümunələrini yaradıb.
Bəxtiyar Vahabzadəni fəlsəfi və böyük vətəndaşlıq poeziyasının yaradıcısı kimi xarakterizə edən AMEA prezidenti şairin zəngin poetik söz dünyasının milli çalarlarından danışıb, ədibin fəal vətəndaşlıq mövqeyi ilə fikirlərini cəsarətlə qələmə aldığını bildirib. Vurğulayıb ki, Bəxtiyar Vahabzadə milli azadlıq hərəkatında ən fəal ziyalılardan, azadlıq mücahidlərindən olub. Şairin poeziyası milli istiqlal, azadlıq uğrunda savaş müstəvisində istiqlal, azadlıq, haqq-ədalət, mübarizə yoluna, yolçuluğuna yönələn poeziyadır.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Bəxtiyar Vahabzadə Azərbaycançılıq məfkurəsinə dərindən bağlı olan və özünüdərkə çağıran çoxsaylı əsərləri ilə ədəbiyyatımızın inkişafına misilsiz töhfələr verib.
Bəxtiyar Vahabzadənin alim kimi Azərbaycan elmi qarşısında xidmətlərindən də bəhs edən AMEA prezidenti onun Səməd Vurğunun yaradıcılığını dərindən araşdırdığını, böyük Azərbaycan şairinə həsr edilmiş ilk fundamental tədqiqat əsərlərinin müəllifi olduğunu diqqətə çatdırıb.
Çıxışının sonunda akademik İsa Həbibbəyli şairin Azərbaycan və türk dünyası üçün böyük söz adamı olduğunu, yaradıcılığının oxucular tərəfindən sevilərək oxunduğu söyləyib. O, görkəmli sənətkarın 100 illik yubileyi ilə bağlı AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında, regional elmi bölmə və mərkəzlərində silsilə tədbirlərin keçiriləcəyini, yeni nəşrlərin hazırlanacağını bildirib.
Sonra çıxış edən Milli Məclisin deputatı Cavanşir Feyziyev görkəmli şair Bəxtiyar Vahabzadənin Azərbaycanın və dünyanın ən qüdrətli şairləri sırasında layiqli yer tutduğunu bildirib. Bəxtiyar Vahabzadənin şəxsiyyəti barədə düşüncələrini, onunla bağlı xatirələrini bölüşən Cavanşir Feyziyev ədibin Azərbaycanla bərabər, Türk dünyasının da dərdlərini daima özünəməxsus istedad və cəsarətlə qələmə aldığını deyib.
Daha sonra şairin həyat və yaradıclığından bəhs edən videoçarx nümayiş etdirilib.
Elmi sessiyada filologiya elmləri doktorları Vaqif Yusifli “Poeziyamızın Bəxtiyarı”, Elnarə Akimova “Bəxtiyar Vahabzadənin poetik məni”, Əlizadə Əsgərli “Bəxtiyar Vahabzadə yaradıcılığında insan konsepsiyası” və Esmira Fuad “Bəxtiyar Vahabzadənin yaradıcılığında ana dili mövzusu” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Məruzələrdə Bəxtiyar Vahabzadənin elmi və bədii yaradıcılığından, ictimai fəaliyyətindən geniş bəhs olunub. Bildirilib ki, sənətkar ədəbi və elmi yaradıcılığını uzun illər pedaqoji fəaliyyəti ilə uğurla əlaqələndirərək, bir neçə nəslin milli təfəkkürünün formalaşmasında müstəsna rol oynamışdır. Bəxtiyar Vahabzadə ictimai xadim kimi xalqın taleyüklü məsələlərinə münasibətdə həmişə əsl ziyalı mövqeyi nümayiş etdirmişdir.

Бахтияр нашей литературы
11-го марта в Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялась научная сессия «Бахтияр нашей литературы» (Бахтияр – «счастливый»), посвящённая 100-летнему юбилею выдающегося представителя азербайджанской литературы, Народного поэта, педагога и общественного деятеля, учёного-литературоведа, академика Бахтияра Вахабзаде.
На мероприятии принимали участие депутаты Милли Меджлиса, деятели науки и культуры, сотрудники Института литературы, представители Союза писателей Азербайджана, студенты ВУЗов, члены семьи поэта и представители СМИ.
Вначале присутствующие ознакомились с выставкой, отражающей жизнь и творчество поэта.
Открыв научную сессию вступительным словом, президент НАНА, директор Института литературы академик Иса Габиббейли сообщил, что своим многогранным творчеством борец за свободу Бахтияр Вахабзаде, являющийся одним из блестящих представителей современной азербайджанской литературы, сыграл важную роль в обогащении нашей художественной мысли. Академик подчеркнул, что научная сессия знаменательна тем, что является первым мероприятием, посвящённым юбилею поэта, которое проводится в стране в свете Распоряжения Президента Ильхама Алиева от 21 февраля 2025 года «О праздновании 100-летнего юбилея Бахтияра Вахабзаде».
На мероприятии, организованном в рамках выполнения задач, поставленных в соответствующем Распоряжении главы государства, руководитель НАНА отметил необходимость в более глубоком изучении творчества Бахтияра Вахабзаде с точки зрения идеи национальной независимости и идеологии азербайджанства: «Сегодня мы рассматриваем наследие нашего великого поэта, исходя из современных реалий, одержанной победы, политического и идеологического мышления нашего независимого государства».
Подчеркнув значение формирования нового общества и особенно воспитания молодого поколения, опираясь на идеи Бахтияра Вахабзаде, академик Иса Габиббейли добавил, что проведение юбилея поэта на высоком уровне сыграет важную роль в укреплении идеалов независимости в мышлении новых поколений и сохранении национально-духовных ценностей.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что Бахтияр Вахабзаде является знаменосцем нашей литературы независимости, выдающимся представителем движения независимости в Азербайджане, великий поэт был одним из первых трёх лиц, удостоенных одной из наивысших государственных наград – ордена «Истиглал».
Своей разносторонней творческой деятельностью, продолжил академик Иса Габиббейли, Бахтияр Вахабзаде занимает своеобразное место в ряду основных представителей азербайджанской литературы XX века, великий поэт всегда воспевал национальную свободу и независимость, в ХХ веке написал самое смелое стихотворение о нашем родном языке; талантливый мастер слова также создал великолепные образцы философской лирики.
Назвав Бахтияра Вахабзаде основоположником философской и великой гражданской поэзии Азербайджана, руководитель НАНА рассказал о национальных оттенках его богатого поэтического мира и сообщил, что в своих произведениях Бахтияр Вахабзаде смело выражал свои мысли и активную гражданскую позицию. Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что Бахтияр Вахабзаде был одним из наиболее активных представителей интеллигенции, принимавших участие в национально-освободительном движении, борцом за свободу, его поэзия воспевает борьбу за национальную независимость, свободу, справедливость.
Своими многочисленными произведениями, продолжил академик, глубоко связанными с идеологией азербайджанства и призывающими к формированию национального самосознания, Бахтияр Вахабзаде внёс исключительный вклад в развитие нашей литературы.
Рассказав и о заслугах Бахтияра Вахабзаде перед отечественной наукой, руководитель НАНА сообщил, что он глубоко исследовал творчество Самеда Вургуна, был автором первых фундаментальных исследовательских трудов, посвящённых великому азербайджанскому поэту.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли отметил, что поэт является выдающимся мастером слова не только Азербайджана, но и всего тюркского мира, его творчество любит и почитает широкая читательская аудитория. В связи со 100-летним юбилеем великого поэта, продолжил академик, в научных учреждениях и организациях, региональных научных отделениях и центрах НАНА пройдёт череда мероприятий, будут подготовлены новые издания.
Затем выступил депутат Милли Меджлиса Джаваншир Фейзиев, который сообщил, что выдающийся поэт Бахтияр Вахабзаде занимает достойное место в ряду ярких и талантливых поэтов Азербайджана и всего мира. Поделившись своими мыслями о личности Бахтияра Вахабзаде и воспоминаниями о нём, Джаваншир Фейзиев отметил, что в своих произведениях великий поэт с присущим ему талантом смело говорил о бедах не только Азербайджана, но и всего тюркского мира.
Далее был продемонстрирован видеоролик, повествующий о жизни и творчестве поэта.
На научной сессии с докладами выступили доктора филологических наук Вагиф Юсифли («Бахтияр нашей поэзии»), Эльнара Акимова («Поэтическое «Я» Бахтияра Вахабзаде»), Ализаде Аскерли («Концепция человека в творчестве Бахтияра Вахабзаде») и Эсмира Фуад («Тема родного языка в творчестве Бахтияра Вахабзаде»).
В докладах подробно говорилось о научном и литературном творчестве, общественной деятельности Бахтияра Вахабзаде. Отмечалось, что великий поэт долгие годы успешно совмещал литературное и научное творчество с педагогической деятельностью, сыграв тем самым исключительную роль в формировании национального мышления нескольких поколений; будучи общественным деятелем, Бахтияр Вахабзаде всегда демонстрировал позицию настоящего интеллигента при решении судьбоносных для народа вопросов.