AMEA-da akademik Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illiyinə həsr olunan elmi sessiya keçirilib
Martın 11-də AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda Azərbaycan poeziyasının görkəmli nümayəndəsi, Xalq şairi, pedaqoq və ictimai xadim, ədəbiyyatşünas alim, akademik  Bəxtiyar Vahabzadənin anadan olmasının 100 illiyinə həsr edilən “Ədəbiyyatımızın Bəxtiyarı” adlı elmi sessiya keçirilib.
Tədbirdə millət vəkilləri, elm və mədəniyyət xadimləri, Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşları, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin nümayəndələri, universitet tələbələri, şairin ailə üzvləri və KİV mənsubları iştirak ediblər.
Əvvəlcə şairin həyat və fəaliyyətini əks etdirən sərgiyə baxış olub.
Elmi sessiyanı giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik İsa Həbibbəyli açaraq müasir Azərbaycan ədəbiyyatının ən parlaq simalarından olan Bəxtiyar Vahabzadənin mübariz şəxsiyyəti və çoxşaxəli  yaradıcılığı ilə bədii fikrimizin zənginləşməsində mühüm rol oynadığını bildirib. O, bugünkü elmi sessiyanın Prezident İlham Əliyevin “Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” 21 fevral 2025-ci il tarixli Sərəncamının işığında ölkə üzrə şairin yubileyinə həsr olunan ilk tədbir kimi böyük əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
AMEA rəhbəri dövlət başçısının müvafiq Sərəncamından irəli gələn vəzifələrin icrası çərçivəsində təşkil olunan tədbirdə Bəxtiyar Vahabzadənin yaradıcılığını müstəqillik, Azərbaycançılıq ideologiyası və istiqlal düşüncəsi nöqteyi-nəzərindən daha dərindən tədqiq etməyin vacibliyini vurğulayıb: “Bu gün biz böyük şairimizin irsini müasir reallıqlar, qazandığımız qələbə və müstəqil dövlətimizin siyasi-ideoloji düşüncəsinin müşayiəti ilə qeyd edirik”.
O, Bəxtiyar Vahabzadənin ideyaları əsasında yeni cəmiyyətin tərbiyə edilməsi, xüsusilə gənc nəslin formalaşmasının əhəmiyyətini vurğulayıb. Bildirib ki, şairin yubileyinin yüksək səviyyədə təşkili müstəqillik ideallarının yeni nəsillərin düşüncəsində daha da möhkəmləndirilməsi, milli-mənəvi dəyərlərin qorunması baxımından mühüm vasitə ola bilər.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Bəxtiyar Vahabzadə istiqlal ədəbiyyatımızın bayraqdarı, Azərbaycan istiqlal hərəkatının görkəmli nümayəndəsidir. O, görkəmli şairin ölkəmizin ən ali mükafatlarından olan “İstiqlal” ordenini ilk dəfə alan 3 nəfərdən biri olduğunu diqqətə çatdırıb.
Bəxtiyar Vahabzadənin çoxcəhətli yaradıcılıq fəaliyyəti ilə XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatının əsas yaradıcıları sırasında fərqli yer tutduğunu söyləyən AMEA rəhbəri bildirib ki, qüdrətli şair daim milli azadlıq və istiqlal eşqi ilə yaşayıb, XX əsrdə ana dilimiz haqqında ən cəsarətli şeiri yazıb. Böyük sənətkar müasir Azərbaycan poeziyasında bir tendensiya xarakteri daşıyan fəlsəfi lirikanın gözəl nümunələrini yaradıb.
Bəxtiyar Vahabzadəni fəlsəfi və böyük vətəndaşlıq poeziyasının yaradıcısı kimi xarakterizə edən AMEA prezidenti şairin zəngin poetik söz dünyasının milli çalarlarından danışıb, ədibin fəal vətəndaşlıq mövqeyi ilə fikirlərini cəsarətlə qələmə aldığını bildirib. Vurğulayıb ki, Bəxtiyar Vahabzadə milli azadlıq hərəkatında ən fəal ziyalılardan, azadlıq mücahidlərindən olub. Şairin poeziyası milli istiqlal, azadlıq uğrunda savaş müstəvisində istiqlal, azadlıq, haqq-ədalət, mübarizə yoluna, yolçuluğuna yönələn poeziyadır.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Bəxtiyar Vahabzadə Azərbaycançılıq məfkurəsinə dərindən bağlı olan və özünüdərkə çağıran çoxsaylı əsərləri ilə ədəbiyyatımızın inkişafına misilsiz töhfələr verib.
Bəxtiyar Vahabzadənin alim kimi Azərbaycan elmi qarşısında xidmətlərindən də bəhs edən AMEA prezidenti onun Səməd Vurğunun yaradıcılığını dərindən araşdırdığını, böyük Azərbaycan şairinə həsr edilmiş ilk fundamental tədqiqat əsərlərinin müəllifi olduğunu diqqətə çatdırıb.
Çıxışının sonunda akademik İsa Həbibbəyli şairin Azərbaycan və türk dünyası üçün böyük söz adamı olduğunu, yaradıcılığının oxucular tərəfindən sevilərək oxunduğu söyləyib. O, görkəmli sənətkarın 100 illik yubileyi ilə bağlı AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında, regional elmi bölmə və mərkəzlərində silsilə tədbirlərin keçiriləcəyini, yeni nəşrlərin hazırlanacağını bildirib.
Sonra çıxış edən Milli Məclisin deputatı Cavanşir Feyziyev görkəmli şair Bəxtiyar Vahabzadənin Azərbaycanın və dünyanın ən qüdrətli şairləri sırasında layiqli yer tutduğunu bildirib. Bəxtiyar Vahabzadənin şəxsiyyəti barədə düşüncələrini, onunla bağlı xatirələrini bölüşən Cavanşir Feyziyev ədibin Azərbaycanla bərabər, Türk dünyasının da dərdlərini daima özünəməxsus istedad və cəsarətlə qələmə aldığını deyib.
Daha sonra şairin həyat və yaradıclığından bəhs edən videoçarx nümayiş etdirilib.
Elmi sessiyada filologiya elmləri doktorları Vaqif Yusifli “Poeziyamızın Bəxtiyarı”, Elnarə Akimova “Bəxtiyar Vahabzadənin poetik məni”, Əlizadə Əsgərli “Bəxtiyar Vahabzadə yaradıcılığında insan konsepsiyası” və Esmira Fuad “Bəxtiyar Vahabzadənin yaradıcılığında ana dili mövzusu” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Məruzələrdə Bəxtiyar Vahabzadənin elmi və bədii yaradıcılığından, ictimai fəaliyyətindən geniş bəhs olunub. Bildirilib ki, sənətkar ədəbi və elmi yaradıcılığını uzun illər pedaqoji fəaliyyəti ilə uğurla əlaqələndirərək, bir neçə nəslin milli təfəkkürünün formalaşmasında müstəsna rol oynamışdır. Bəxtiyar Vahabzadə ictimai xadim kimi xalqın taleyüklü məsələlərinə münasibətdə həmişə əsl ziyalı mövqeyi nümayiş etdirmişdir.

A scientific session dedicated to the 100th anniversary of academician Bakhtiyar Vahabzadeh was held at ANAS
A scientific session dedicated to the 100th anniversary of the birth of academician Bakhtiyar Vahabzadeh, an outstanding representative of Azerbaijani poetry, People’s Poet, pedagogue, public figure, and literary scholar was held at the Nizami Ganjavi Institute of Literature of ANAS on March 11.
The event was attended by members of parliament, scientists, cultural figures, employees of the Institute of Literature, representatives of the Azerbaijan Writers’ Union, university students, the poet’s family members, and media representatives.
The session began with an exhibition showcasing the life and work of the poet.
The scientific session was opened with a welcoming speech by the President of ANAS and Director of the Institute of Literature, academician Isa Habibbeyli. He said that Bakhtiyar Vahabzadeh, one of the brightest figures of modern Azerbaijani literature, played a significant role in enriching our artistic thought through his multifaceted creativity. The academician also highlighted the great significance of this scientific session as the first event in the country dedicated to the poet’s centenary, held in light of President Ilham Aliyev’s decree dated February 21, 2025, on the “celebration of the 100th anniversary of Bakhtiyar Vahabzadeh”.
At the event organized within the framework of the tasks set forth in the relevant decree of the head of state, academician Isa Habibbeyli pointed out the importance of studying Bakhtiyar Vahabzadeh’s works more deeply from the perspective of independence, and the ideology of Azerbaijanism. “Today, we commemorate the legacy of our great poet in the context of the modern realities, the victory we have achieved, and the political and ideological thinking of our independent state”.
The academician emphasized the importance of educating a new society based on Bakhtyar Vahabzadeh’s ideas, particularly in the formation of the younger generation. He stated that the high-level organization of the poet’s anniversary could play an important role in strengthening the ideals of independence in the minds of the new generation and preserving national and spiritual values.
Academician Isa Habibbeyli noted that Bakhtyar Vahabzadeh is the standard-bearer of our independence literature and a prominent representative of the independence movement in Azerbaijan. He highlighted that the distinguished poet was one of the first three people to receive the “Istiglal” Order, one of the highest awards of our country.
The head of ANAS mentioned that Bakhtiyar Vakhabzadeh occupies a unique place among the main creators of 20th-century Azerbaijani literature due to his multifaceted creative activity. He emphasized that the powerful poet always lived with a passion for national freedom and independence, and in the 20th century, he wrote the boldest poetry about our native language. The great artist created beautiful examples of philosophical lyrics.
The President of ANAS characterized Bakhtiyar Vakhabzadeh as the creator of philosophical and great civic poetry, discussing the national shades of the rich poetic world of the poet. He noted that Bakhtiyar Vakhabzadeh courageously expressed his thoughts in his works, through his active civic stance and was one of the most active intellectuals and freedom fighters in the national liberation movement. The poet’s poetry focuses on the themes of national independence, freedom, justice.
Academician Isa Habibbeyli said that Bakhtiyar Vakhabzadeh, with his numerous works deeply connected to the ideology of Azerbaijanism and calling for national self-awareness, made exceptional contributions to the development of our literature.
The President of ANAS also underlined that Bakhtiyar Vakhabzadeh deeply studied the works of Samad Vurghun and was the author of the first fundamental research works dedicated to the great Azerbaijani poet.
At the end of his speech, Academician Isa Habibbeyli said that the poet is an outstanding master of words not only in Azerbaijan but also in the entire Turkic world, and his works are loved and widely read by readers. He also mentioned that, in connection with the 100th anniversary of the great poet, a series of events would be held in the scientific institutions and organizations, as well as in regional scientific divisions and centers of the Azerbaijan National Academy of Sciences, and new publications would be prepared.
Then, member of the Milli Majlis Javanshir Feyziyev spoke about the works and life of the eminent poet Bakhtiyar Vakhabzadeh and shared his memories about him.
Afterward, a video showcasing the poet’s life and creative work was presented.
At the end of the event the reports regarding the scientific and literary works as well as social activities of Bakhtiyar Vakhabzadeh were presented.