Prezident İlham Əliyevin AMEA-nın 80 illiyi ilə bağlı Sərəncamı Azərbaycan elminə verilən yüksək dəyərin ifadəsidir
Martın 19-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin xüsusi iclası keçirilib.
Giriş sözü ilə çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Rəyasət Heyətinin xüsusi iclasının Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 18 mart 2025-ci il tarixli Sərəncamının icrası ilə bağlı qarşıda duran vəzifələrə həsr olunduğunu bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, martın 18-də ölkəmizdə İlaxır çərşənbə qeyd olunub, dövlət başçısının sözügedən Sərəncamı isə həyatını, ömrünü elmə həsr edən AMEA əməkdaşları üçün ikiqat bayram əhval-ruhiyyəsi yaradıb. “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamın alimlərimiz tərəfindən böyük sevinc hissi və minnətdarlıq duyğusu ilə qarşılandığını deyən akademik İsa Həbibbəyli bu mühüm dövlət sənədinin Azərbaycan elminə, Akademiyaya, aliminə verilən ən yüksək qiymətin ifadəsi olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, dövlət başçısının Sərəncamı həm 80 ildə şərəfli tarixi yol keçmiş, Azərbaycan dövlətinin inkişafına, Azərbaycançılıq ideologiyasına, milli kadr hazırlığına öz töhfəsini vermiş, elmi məktəblər yaratmış görkəmli alimlərimizin xidmətlərinə göstərilən yüksək qiymət, həm də Akademiyanın bu gününə və gələcək inkişafına olan ali dəyərin, ehtiramın ifadəsidir.
Akademik İsa Həbibbəyli 80 illik tarixi ərzində bu günə qədər Elmlər Akademiyasının yubileylərinin yalnız 3 dəfə qeyd edildiyini söyləyib. Bildirib ki, ilk dəfə 1975-ci il ildə, Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü və qayğısı sayəsində 1975-ci ildə Akademiyanın 30 illik yubileyi qeyd olunub. Sonrakı mərhələdə isə Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamları ilə 2005 və 2015-ci illərdə AMEA-nın 60 və 70 illik yubileylərinin dövlət səviyyəsində keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Prezident İlham Əliyevin 18 mart 2025-ci il tarixli Sərəncamı ilə Akademiyanın 4-cü dəfə yubiley mərasiminin keçiriləcəyini söyləyən AMEA rəhbəri 80 illik bu şərəfli yolun qeyd edilməsinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü və dövlət suverenliyini tam bərpa etdiyi bir dövrə təsadüf etməsi ilə daha əlamətdar olduğunu vurğulayıb.
Qeyd edib ki, Sərəncamda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin AR Elm və Təhsil Nazirliyi ilə birgə keçirilməsinin müəyyən edilməsi yeni tarixi dövrdə elm və təhsilin inteqrasiyasının daha da genişləndirilməsinə də öz töhfəsini verəcəkdir.
AMEA prezidenti bildirib ki, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyi çərçivəsində Bakıda və AMEA-nın elmi bölmələri və mərkəzlərinin fəaliyyət göstərdiyi regionlarda, eləcə də qardaş Türkiyədə və Mərkəzi Asiya türk dövlətlərinin Elmlər Akademiyalarında tədbirlərin keçiriləcəyini, Azərbaycan elminin keçdiyi şərəfli tarixi yolun yeni nəslə və dünyaya tanıtdırılacağını söyləyib. Həmçinin yubiley çərçivəsində 20-dən çox fundamental, monoqrafik əsərlərin, biblioqrafik kitabların çap ediləcəyini, bunların içərisində Akademiyanı xarici ölkələrdə tanıtdıra biləcək kitabın, AMEA-nın keçdiyi inkişaf yolunu əks etdirəcək nəşrin də yer alacağını deyib.
Akademik İsa Həbibbəyli çıxışının sonunda Akademiyanın çoxminlik kollektivi, AMEA-nın Rəyasət Heyəti və öz adından “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”kı mühüm tarixi əhəmiyyətə malik olan Sərəncam münasibətilə dövlət başçısına dərin minnətdarlığını bildirib, Azərbaycan alimlərinin bundan sonra da Prezident İlham Əliyevin ətrafında sıx birləşəcəyini, onun daxili və xarici siyasətini dəstəkləyəcəyini, dövlətimizin inkişafı və milli maraqlarının qorunması yolunda elmi fəaliyyətlərini inamla davam etdirəcəklərini söyləyib.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 18 mart 2025-ci il tarixli Sərəncamını səsləndirib.
Daha sonra dövlət başçısının Sərəncamı ətrafında AMEA-nın vitse-prezidentləri akademik Rasim Əliquliyev, akademik İradə Hüseynova, akademik Gövhər Baxşəliyeva, həmçinin akademik-katib akademik Arif Həşimov, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli, professor Kərim Şükürov, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Quliyev və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Hikmət Quliyevin çıxışları dinlənilib. Çıxışlarda qeyd olunub ki, Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamı tarixi hadisədir, Azərbaycan elminə, aliminə, ölkəmizin intellektual təbəqəsinə verilən ən yüksək dəyərdir və bu sənədin Novruz bayramı və Elm günü ərəfəsində imzalanması alimlərimizin ikiqat sevincinə səbəb olub. Həmçinin vurğulanıb ki, sözügedən sənəd həyatını elmə həsr etmiş, ölkəmizdə elmi məktəblər yaratmış görkəmli alimlərimizin adı ilə bağlı olan elmi ənənələrə qayıdışa da imkan verəcəkdir. Natiqlər qeyd ediblər ki, Azərbaycan Milli Elmlər akademiyası hər zaman həm Ulu Öndər Heydər Əliyevin, həm də Prezident İlham Əliyevin diqqət və qayğısı ilə əhatə olunubdur.
Bundan əlavə, çıxışlarda qeyd olunub ki, son 3 ilə yaxın dövr ərzində Akademiyada aparılan yeniləşmə və islahatlar Milli Elmlər Akademiyasının cəmiyyətdəki nüfuzunun bərpa olunmasına və elmimizin azərbaycançılıq istiqamətində inkişaf etdirilməsinə öz təsirini göstərib.
Çıxışlardan sonra AMEA-nın çoxminli kollektivi adından  Prezident İlham Əliyevə minnətdarlıq məktubu ünvanlanıb. Məktubu AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Əsmər Əliyeva səsləndirib.
Tədbirə yekun vuran akademik İsa Həbibbəyli bir daha tarixi sənədə görə dövlət başçısına Azərbaycan alimləri adından minnətdarlığını ifadə edib, Akademiya əməkdaşlarını qarşıdan gələn Novruz bayramı və 27 mart – Elm günü münasibətilə təbrik edib.

A special meeting of the Presidium of ANAS was held on March 19.
The event was attended by the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, members of the Presidium, heads of departments of the Presidium’s administration, directors of scientific institutions and organizations, as well as other relevant officials.
In his opening speech, the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli said that the special meeting of the Presidium of ANAS was dedicated to the tasks ahead in connection with the implementation of the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated March 18, 2025, on the “Celebration of the 80th anniversary of the Azerbaijan National Academy of Sciences”.
The head of ANAS underlined that Ilakhir Charshanba (the last of the four festive Tuesdays before Novruz holiday) was celebrated in our country on March 18, and the Order by President Ilham Aliyev on the “Celebration of the 80th anniversary of the Azerbaijan National Academy of Sciences” raised the festive mood of ANAS employees who have dedicated their lives to science. It was received with great joy and gratitude by our scientists. This significant state document is a reflection of the highest esteem given to Azerbaijani science, the Academy, and its scientists. The Presidential order is a high recognition of the services of our distinguished scientists who contributed to the development of the Azerbaijani state, the ideology of Azerbaijanism, the training of national personnel, and created scientific schools. This also expresses the supreme value and respect for the present and future development of the Academy, which has undergone an 80-year glorious path of development.
Academician Isa Habibbeyli pointed out that in its 80-year history, the anniversaries of the Academy of Sciences have been celebrated only three times. The first celebration took place in 1975, when, thanks to the initiative and care of the Great Leader Heydar Aliyev, the 30th anniversary of the Academy was marked. The 60th and 70th anniversaries of ANAS were celebrated at the state level in 2005 and 2015, respectively, through the relevant orders of President Ilham Aliyev. By the order of President Ilham Aliyev dated March 18, 2025 the 80th anniversary of the Academy will be marked and its celebration is particularly significant during a period when Azerbaijan fully restored its territorial integrity and state sovereignty.
It was noted that the celebration of the 80th anniversary of ANAS jointly with the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan will contribute to further expanding the integration of science and education in the new historical period.
The President of ANAS said that within the framework of the 80th anniversary of the Azerbaijan National Academy of Sciences, events will be held in Baku, in the regions where the scientific divisions and centers of ANAS operate, as well as in brotherly Türkiye and the Academies of Sciences of the Turkic states of Central Asia. He mentioned that the honorable historical path of Azerbaijani science will be introduced to the new generation and the world. More than 20 fundamental monographic works, bibliographic books will be published, including books that will promote the Academy in foreign countries, reflecting the development path of ANAS.
At the end of his speech, Academician Isa Habibbeyli expressed his deep gratitude to the head of state on behalf of the Academy’s large staff, the Presidium of ANAS, and himself, for the significant historical Order on the “Celebration of the 80th anniversary of the Azerbaijan National Academy of Sciences”. He emphasized that Azerbaijani scientists will continue to unite closely around President Ilham Aliyev, support his domestic and foreign policy, and confidently continue their scientific activities for the development of the state and the protection of national interests.
Then, the Vice-President of ANAS, Academician Irada Huseynova, announced the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated March 18, 2025, on the “Celebration of the 80th anniversary of the Azerbaijan National Academy of Sciences”.
Later, Vice Presidents of ANAS, Academician Rasim Aliguliyev, Academician Irada Huseynova, Academician Gavhar Bakhshaliyeva as well as Academic-Secretary Academician Arif Hashimov, Corresponding member of ANAS Gurban Yetirmishli, Professor Karim Shukurov, PhD in History Farhad Guliyev, and PhD in Philology Hikmat Guliyev made speeches regarding the Presidential Order. They emphasized that the Order of the President on the “Celebration of the 80th anniversary of the Azerbaijan National Academy of Sciences” is a historic event, and is the highest value given to Azerbaijani science, our scientists, and the country’s intellectuals.
It was also mentioned that the reforms and modernization carried out in the Academy over the past three years have had a significant impact on restoring the National Academy of Sciences’ prestige in society and advancing Azerbaijani science in the direction of Azerbaijanism.
Following the speeches, a letter of gratitude was addressed to President Ilham Aliyev on behalf of the large staff of ANAS. The letter was read by the head of the department of the Presidium administration of ANAS, PhD in Philology Asmar Aliyeva.
Concluding the event, Academician Isa Habibbeyli once again expressed his gratitude to the head of state on behalf of Azerbaijani scientists for the historic document and congratulated the Academy staff on the upcoming Novruz holiday and the 27th of March-Science Day.