Akademik İsa Həbibbəyli TÜRKTAV-ın baş katibi ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Türk Tarix və Kültür Vəqfinin (TÜRKTAV) baş katibi Assel Lakhayeva ilə görüşüb.
Görüşdə Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyinə hazırlıq məsələləri müzakirə olunub.
AMEA prezidenti çıxış edərək görüşün Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyi ərəfəsində keçirilməsinin əlamətdar olduğunu, Akademiyanın Türk dünyasının elmi-akademik qurumları və ali təhsil müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, gələn il 1926-cı ildə Bakıda, ovaxtkı İsmailiyyə binasında, hazırda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin binasında keçirilmiş Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyi tamam olur. Akademik İsa Həbibbəyli Qurultayın yubileyinin Türk dünyasının Elmlər Akademiyalarının və elm xadimlərinin iştirakı ilə təntənəli yubileyinin keçirilməsinin nəzərdə tutulduğunu və artıq hazırlıq işlərinə başlanıldığını söyləyib. Vurğulayıb ki, Qurultay çərçivəsində keçirilən tədbirlərin türkologiya üzrə xüsusi xidmətləri olan bir sıra alimlərin dəvət olunması, kitab təqdimatlarının, sərgilərin keçirilməsi planlaşdırılır.
AMEA rəhbəri Türk Tarix və Kültür Vəqfi (TÜRKTAV) ilə əməkdaşlığın Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyinin yüksək səviyyədə təşkili məsələsinə öz töhfəsini verəcəyini qeyd edib.
Sonra çıxış edən TÜRKTAV-ın baş katibi Assel Lakhayeva AMEA-nın 80 illik yubileyi münasibətilə Akademiyanın kollektivini təbrik edib. TÜRKTAV-ın fəaliyyəti barədə məlumat verən A.Lakhayeva qurumun məqsədinin türk xalqlarının əsrlər boyunca formalaşmış mədəni yaddaş və irsini milli və beynəlxalq səviyyədə həyata keçirilən layihələr vasitəsilə tanıtmaq, qorumaq və gələcək nəsillərə ötürülməsinə xidmət edəcək fəaliyyətlər həyata keçirmək olduğunu deyib. O, bu məqsədlə TÜRKTAV-ın türk xalqlarının tarixi və mədəniyyəti sahəsində müxtəlif layihələr, konfranslar, simpoziumlar həyata keçirdiyini, türkcə dil kurslarının təşkil olunduğunu, nəşrlər hazırlanaraq çap edildiyini söyləyib.
Birinci Türkoloji Qurultayın XX əsrdə türk xalqlarının mədəni həyatında və birliyində mühüm rol oynadığını deyən Assel Lakhayeva təmsil etdiyi qurumun AMEA ilə birlikdə Qurultayın 100 illiyinin yüksək səviyyədə təşkili ilə bağlı TÜRKTAV-ın zəruri dəstəyi verəcəyini diqqətə çatdırıb.

Academician Isa Habibbeyli met with the Secretary General of TÜRKTAV
The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli met with the Secretary General of the Foundation of Turkic History and Culture (TÜRKTAV) Assel Lakhayeva.
The preparations for the 100th anniversary of the First Turkological Congress were discussed during the meeting.
In his speech, the President of ANAS Isa Habibbeyli said that it was significant that the meeting was held on the eve of the 80th anniversary of the National Academy of Sciences. He emphasized that the Academy closely cooperates with the scientific and academic institutions and higher education establishments of the Turkic world. He mentioned that next year marks the 100th anniversary of the First Turkological Congress, which was held in 1926 in Baku, at the then Ismailiyya building, now the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences. Academician Isa Habibbeyli stated that the anniversary of the Congress is planned to be celebrated with the participation of the Academies of Sciences and scholars of the Turkic world, and preparation work has already begun. He highlighted that within the framework of the Congress, it is planned to invite several scholars with special contributions to Turkology, as well as to organize book presentations and exhibitions.
The head of ANAS mentioned that the collaboration with the Foundation of Turkic History and Culture (TÜRKTAV) will contribute to the high-level organization of the 100th anniversary of the First Turkological Congress.
Then, Assel Lakhayeva, the Secretary General of TÜRKTAV, congratulated the staff of the Academy on the occasion of the 80th anniversary of the Azerbaijan National Academy of Sciences. Providing information about the activities of TÜRKTAV, Assel Lakhayeva mentioned that the organization’s goal is to promote, preserve, and pass on the cultural memory and heritage of the Turkic peoples, which has been formed over centuries, through national and international projects. She said that for this purpose, TÜRKTAV conducts various projects, conferences, and symposiums in the field of the history and culture of the Turkic peoples, organizes Turkish language courses, and prepares and publishes publications.
Mentioning that the First Turkological Congress played a significant role in the cultural life and unity of the Turkic peoples in the 20th century, Assel Lakhayeva said that the organization she represents, together with ANAS, will provide the necessary support for the high-level organization of the 100th anniversary of the Congress.