Akademik İsa Həbibbəyli TÜRKTAV-ın baş katibi ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Türk Tarix və Kültür Vəqfinin (TÜRKTAV) baş katibi Assel Lakhayeva ilə görüşüb.
Görüşdə Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyinə hazırlıq məsələləri müzakirə olunub.
AMEA prezidenti çıxış edərək görüşün Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyi ərəfəsində keçirilməsinin əlamətdar olduğunu, Akademiyanın Türk dünyasının elmi-akademik qurumları və ali təhsil müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, gələn il 1926-cı ildə Bakıda, ovaxtkı İsmailiyyə binasında, hazırda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin binasında keçirilmiş Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyi tamam olur. Akademik İsa Həbibbəyli Qurultayın yubileyinin Türk dünyasının Elmlər Akademiyalarının və elm xadimlərinin iştirakı ilə təntənəli yubileyinin keçirilməsinin nəzərdə tutulduğunu və artıq hazırlıq işlərinə başlanıldığını söyləyib. Vurğulayıb ki, Qurultay çərçivəsində keçirilən tədbirlərin türkologiya üzrə xüsusi xidmətləri olan bir sıra alimlərin dəvət olunması, kitab təqdimatlarının, sərgilərin keçirilməsi planlaşdırılır.
AMEA rəhbəri Türk Tarix və Kültür Vəqfi (TÜRKTAV) ilə əməkdaşlığın Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyinin yüksək səviyyədə təşkili məsələsinə öz töhfəsini verəcəyini qeyd edib.
Sonra çıxış edən TÜRKTAV-ın baş katibi Assel Lakhayeva AMEA-nın 80 illik yubileyi münasibətilə Akademiyanın kollektivini təbrik edib. TÜRKTAV-ın fəaliyyəti barədə məlumat verən A.Lakhayeva qurumun məqsədinin türk xalqlarının əsrlər boyunca formalaşmış mədəni yaddaş və irsini milli və beynəlxalq səviyyədə həyata keçirilən layihələr vasitəsilə tanıtmaq, qorumaq və gələcək nəsillərə ötürülməsinə xidmət edəcək fəaliyyətlər həyata keçirmək olduğunu deyib. O, bu məqsədlə TÜRKTAV-ın türk xalqlarının tarixi və mədəniyyəti sahəsində müxtəlif layihələr, konfranslar, simpoziumlar həyata keçirdiyini, türkcə dil kurslarının təşkil olunduğunu, nəşrlər hazırlanaraq çap edildiyini söyləyib.
Birinci Türkoloji Qurultayın XX əsrdə türk xalqlarının mədəni həyatında və birliyində mühüm rol oynadığını deyən Assel Lakhayeva təmsil etdiyi qurumun AMEA ilə birlikdə Qurultayın 100 illiyinin yüksək səviyyədə təşkili ilə bağlı TÜRKTAV-ın zəruri dəstəyi verəcəyini diqqətə çatdırıb.

Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с генеральным секретарём Фонда тюркской истории и культуры (TÜRKTAV) Асель Лакхаевой.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с подготовкой к 100-летию Первого тюркологического съезда.
В своём выступлении президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что встреча проходит накануне 80-летнего юбилея Национальной академии наук, и это является знаменательным событием, и подчеркнул, что НАНА тесно сотрудничает с научными академическими организациями и высшими учебными заведениями стран тюркского мира. Академик отметил, что в следующем году исполняется 100 лет с проведения Первого тюркологического съезда, который проходил в 1926 году в Баку, в здании Исмаилия, в котором сегодня располагается Президиум Национальной академии наук Азербайджана. Юбилей Съезда, продолжил академик Иса Габиббейли, планируется торжественно отпраздновать при участии представителей академий наук и учёных стран тюркского мира, уже начаты подготовительные работы. Руководитель НАНА подчеркнул, что на мероприятия, которые пройдут в рамках юбилея, будут приглашены учёные, имеющие особые заслуги в развитии тюркологии, планируется проведение презентаций книг и различных выставок.
Академик Иса Габиббейли выразил уверенность в том, что сотрудничество с Фондом тюркской истории и культуры (TÜRKTAV) также внесёт свой вклад в организацию юбилейных мероприятий в честь 100-летия Первого тюркологического съезда на высоком уровне.
Затем выступила генеральный секретарь TÜRKTAV Асель Лакхаева, которая поздравила коллектив НАНА с 80-летним юбилеем Академии наук. Говоря о деятельности TÜRKTAV, Асель Лакхаева сообщила, что целью организации является пропаганда культурной памяти и наследия тюркских народов, которые формировались на протяжении многих веков, посредством проектов, реализуемых на национальном и международном уровне, а также осуществление мероприятий, направленных на сохранение и передачу этого наследия последующим поколениям. Она отметила, что с этой целью TÜRKTAV реализует различные проекты, связанные с историей и культурой тюркских народов, проводит конференции и симпозиумы, также организовываются курсы языков и выпускаются различные издания.
Сказав, что Первый тюркологический съезд сыграл важную роль в культурной жизни и единении тюркских народов в ХХ веке, Асель Лакхаева добавила, что TÜRKTAV окажет всю необходимую поддержку при организации мероприятий в честь 100-летия Съезда на высоком уровне.