Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri, elmi müəssisə və təşkilatların direktorları, əməkdaşları və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Əvvəlcə AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunun böyük elmi  işçisi Sevil Yusifovaya, həmin institutun elmi işçisi Nailə Ramazanovaya, AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin “İsmayıllı” seysmik stansiyasının müdiri Arif Mirzəyevə və AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri filologiya elmləri doktoru Asif Rüstəmliyə “Əmək veteranı” vəsiqəsi təqdim olunub.
Müzakirəyə çıxarılan ilk məsələ Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Azərbaycan Respublikasının 2025–2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası”nın təsdiq edilməsi haqqında 19 mart 2025-ci il tarixli Sərəncamının icrasından irəli gələn vəzifələr haqqında olub.
Məsələ ilə bağlı çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Strategiyanın məqsədi ölkəmizdə süni intellektin inkişafını sürətləndirmək, bu sahədə tədqiqatların aparılmasını təşviq etmək, süni intellekt üzrə informasiya texnologiyalarının və onların idarə edilməsi mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsini, infrastrukturunun əlçatanlığını təmin etmək, habelə ixtisaslı kadr potensialını gücləndirməkdir. Həmçinin qeyd edib ki, ictimaiyyətin süni intellekt barədə məlumatlandırılması, o cümlədən süni intellektin potensialı və riskləri haqqında təşviqat işinin təşkili, habelə süni intellektlə bağlı etik prinsiplərin qorunması əsas prioritetlərdən biri olacaqdır. Bundan əlavə, strategiyada süni intellekt ekosisteminin formalaşmasını və inkişafını təmin etmək üçün akademik və elmi tədqiqatların gücləndirilməsi kimi məsələlərə xüsusi diqqət yetirildiyini diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli bu gün dünyanın süni intellekt mərhələsinə daxil olduğunu, artıq gündəlik həyatımızın bir parçasına çevrildiyini, süni intellektin açdığı geniş imkanlarla bərabər, risklər də gətirdiyini söyləyib. Vurğulayıb ki, Strategiyada süni intellektlə bağlı gözlənilən risklər və onların neytrallaşdırılması məqsədilə Süni İntellekt Akademiyasının yaradılması, süni intellekt istiqamətində məsul dövlət qurumlarının müəyyənləşdirilməsi kimi məsələlərin əksini tapdığını bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli hazırda AMEA-da aparılan genişmiqyaslı islahatların mühüm istiqamətlərindən birini dövlətimizin milli maraqlarını və  dünyada gedən qabaqcıl trend və tendensiyaları əsas götürməklə elmi fəaliyyət sahəsində süni intellektin tətbiqinin gücləndirilməsi, süni intellekt texnologiyalarından istifadənin etik prinsipləri barədə tədqiqatların genişləndirilməsi və bu istiqamətdə kadr potensialının hazırlanmasına diqqətin artırılmasının təşkil etdiyini söyləyib. Akademiyada bu istiqamətdə işlərin AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının “Elektron Akademiya” şöbəsi və institutlardakı “Elektron xidmətlər” şöbələri tərəfindən həyata keçirildiyini bildirən akademik İsa Həbibbəyli qısa müddətdə bir çox uğurların əldə olunduğunu diqqətə çatdırıb. Eyni zamanda süni intellektin humanitar və ictimai elmlərdə tətbiqini təmin etmək məqsədilə AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya, Dilçilik, Folklor institutlarında daxili imkanlar hesabına süni intellektlə bağlı şöbələrin yaradıldığını, digər müəssisələrdə də mövcud profillərinə uyğun olaraq şöbələrin təşkilinin nəzərdə tutulduğunu deyib.
Həmçinin AMEA-nın 20 fevral 2025-ci il tarixli Ümumi yığıncağının qərarı ilə təsdiq edilən “AMEA-nın 2025-2030-cu illər üzrə İnkişaf Konsepsiyası və Yol Xəritəsi”inin əsas hədəflərindən birinin dünya elminin yeni çağırışlarına uyğun olaraq süni intellekt, rəqəmsal və ağıllı texnologiyaların humanitar və ictimai elm sahələrinə, həmçinin təbiət və texnika elmlərinə transformasiyası, ümumbəşəri dəyərlərin bərqərar edilməsi, qlobal problemlərin həlli istiqamətində tədqiqatların gücləndirilməsi olduğunu deyib.
“Bu gün süni intellekt elmi öyrənmək üçün bir alətdir. Süni intellektin imkanlarından istifadə fundamental tədqiqatları daha çevik, geniş mənbələr əsasında sürətli şəkildə həyata keçirməyə imkan verəcəkdir. O cümlədən süni intellektin elmmetrik göstəricilərimizə tətbiqi ilə elmin inkişafı göstəricisini qiymətləndirmək mümkündür. Bu işləri həyata keçirmək üçün “Elektron xidmətlər” şöbələrinin əməkdaşlarını, Gənc Alim və Mütəxəssislər şuralarının üzvlərini, həmçinin doktorantları da cəlb etməliyik. Əməli fəaliyyətimizlə dövlət başçımızın, ölkəmizin çağırışlarına cavab verməliyik”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb.
İclasda AMEA-nın elmi bölmə və mərkəzlərinə, elmi müəssisə və təşkilatlarına, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının şöbələrinə Sərəncamın icrası ilə bağlı təkliflərini hazırlayaraq təqdim etmələri tapşırılıb.
Həmçinin ölkə başçısının “Azərbaycan Respublikasında Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyası”nın təsdiq edilməsi haqqında” 16 yanvar 2025-ci il tarixli Fərmanının icrası ilə əlaqədar AMEA-nın Tədbirlər planı müzakirə edilib.
Daha sonra müzakirə edilən növbəti məsələ Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Seyid Əzim Şirvaninin 190 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 4 aprel 2025-ci il tarixli Sərəncamının icrasından irəli  gələn vəzifələr barədə olub.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Seyid Əzim Şirvaninin anadan olmasının 190 illiyi münasibətilə dövlət başçısı tərəfindən Sərəncam imzalanıb. Sərəncamda Seyid Əzim Şirvaninin yaradıcılığı boyu həm Şərq poeziyasının çoxəsrlik ənənələrini yüksək sənətkarlıqla davam etdirdiyi, həm də mühüm ictimai-siyasi dəyişikliklərin baş verdiyi bir şəraitdə Azərbaycan ədəbiyyatının yeni maarifçilik ideyaları ilə zənginləşməsində əhəmiyyətli rol oynadığı əksini tapıb.
AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, sənəddə AR Mədəniyyət Nazirliyinə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə birgə böyük şairin 190 illiyinə dair Tədbirlər planını hazırlayaraq həyata keçirilməsi tapşırılıb. Natiq bildirib ki, dövlət başçısının Sərəncamı Seyid Əzim Şirvaninin həyat və yaradıcılığının müstəqilliyimizin verdiyi geniş imkanlar işığında, elmi prinsiplər əsasında tədqiq və təbliğ olunması zərurətini ortaya qoyur.
Rəyasət Heyəti tərəfindən Seyid Əzim Şirvaninin 190 illiyinin qeyd edilməsi ilə bağlı AMEA-nın Tədbirlər planının hazırlanması qərara alınıb.
İclasda, o cümlədən Azərbaycan  Respublikası Prezidentinin “Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” 21 fevral 2025-ci il tarixli Sərəncamının icrası ilə əlaqədar AMEA-nın Tədbirlər planının təsdiq edilməsi məsələsinə baxılıb.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, dövlət başçısının Sərəncamının icrası ilə əlaqədar AMEA-nın Rəyasət Heyəti “Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” 21 fevral 2025-ci il tarixli Sərəncamının icrasından irəli gələn vəzifələr barədə” 7 mart 2025-ci il tarixli qərar qəbul edib. Qərarda AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinə digər elmi bölmə, müəssisə və təşkilatlar tərəfindən təqdim olunan təkliflər nəzərə alınmaqla Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illiyi ilə bağlı “AMEA-nın Tədbirlər planı” hazırlanaraq təsdiq üçün AMEA-nın Rəyasət Heyətinə təqdim edilməsi tapşırılıb. Ötən müddət ərzində AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsi tərəfindən Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illiyi ilə bağlı “AMEA-nın Tədbirlər planı”nın layihəsinin hazırlanaraq AMEA-nın Rəyasət Heyətinə təqdim edildiyi qeyd olunub.
Tədbirlər planında “Bəxtiyar Vahabzadə yaradıcılığında milli kimlik və istiqlal”, “Bəxtiyar Vahabzadənin poeziyasında ana dili sevgisi”, “Bəxtiyar Vahabzadə yaradıcılığının folklor konteksti”, “Bəxtiyar Vahabzadə və Azərbaycanda milli istiqlal təfəkkürünün formalaşması”, “Bəxtiyar Vahabzadə və Türk dünyası” və s. mövzularda seminar, konfranslar, dəyirmi masaların təşkili, “Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığı” jurnalının Bəxtiyar Vahabzadənin yubileyinə həsr olunmuş xüsusi buraxılışının nəşri, Bəxtiyar Vahabzadənin yaradıcılığında ana dili mövzusu ilə bağlı mətbuatda elmi-publisistik yazıların dərc olunması, “Bəxtiyar Vahabzadə: şəxsiyyəti və sənəti” monoqrafiyası və s. nəşrlərin çapı əksini tapıb.
Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illiyi ilə bağlı AMEA-nın Tədbirlər planı təsdiqlənib.
İclasda, o cümlədən AMEA-nın Folklor İnstitutunun strukturu təsdiq edilib, AMEA-nın Gəncə Bölməsində daxili imkanlar və mövcud ştat vahidləri hesabına Sənədlərlə iş şöbəsi, AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Kompüter dilçiliyi şöbəsinin bazasında isə daxili imkanlar və mövcud ştat vahidləri hesabına Süni intellekt və kompüter dilçiliyi şöbəsi yaradılıb.
Bundan əlavə, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əkrəm Bağırov AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifəsinə təsdiq edilib.
Rəyasət Heyətinin iclasında, eləcə də akademik Yusif Məmmədəliyevin 120, akademik Fəraməz Maqsudovun 95, AMEA-nın müxbir üzvü Azad Nəbiyevin isə 80 illik yubileyləri haqqında qərar qəbul olunub.
İclasda qeyd olunan məsələlər ətrafında akademiklər - Rasim Əliquliyev, İradə Hüseynova, Gövhər Baxşəliyeva, Arif Həşimov, professor Nadir Məmmədli, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva, filologiya üzrə fəlsəfə doktorları – Hikmət Quliyev, Səbuhi Qəhrəmanov, Mehman Həsənli, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Quliyev və başqaları çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.

На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума НАНА, заведующие отделами аппарата Президиума, руководители и сотрудники научных учреждений и организаций, а также соответствующие лица.
Открыв заседание вступительным словом, академик Иса Габиббейли ознакомил всех с вопросами, стоявшими на повестке дня.
Вначале старшему научному сотруднику Института истории и этнологии имени А.А.Бакиханова НАНА Севиль Юсифовой, научному сотруднику этого института Наиле Рамазановой, заведующему сейсмической станцией «Исмаиллы» Республиканского центра сейсмологической службы при НАНА Арифу Мирзаеву и заведующему отделом Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА доктору филологических наук Асифу Рустамли были вручены удостоверения «Ветеран труда».
Первым на обсуждение был вынесен вопрос о задачах, связанных с исполнением Распоряжения Президента Азербайджанской Республики от 19 марта 2025 года об утверждении «Стратегии искусственного интеллекта Азербайджанской Республики на 2025-2028 годы».
В своём выступлении по данному вопросу президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что целью Стратегии является ускорение развития искусственного интеллекта в республике, поощрение исследований в данной сфере, совершенствование информационных технологий в области искусственного интеллекта и механизмов управления ими, обеспечение доступности их инфраструктуры, а также усиление потенциала квалифицированных кадров. Среди основных приоритетов, продолжил академик, значится информирование общественности об искусственном интеллекте, в том числе организация агитационной работы в связи с потенциалом и рисками искусственного интеллекта и защита этических принципов, связанных с искусственным интеллектом. Помимо этого, в Стратегии особое внимание уделяется вопросам, связанным с расширением академических и научных исследований, нацеленных на обеспечение формирования и развития экосистемы искусственного интеллекта.
Академик Иса Габиббейли отметил, что сегодня мир вошёл в эпоху искусственного интеллекта, который превратился в часть нашей повседневной жизни, но, наряду с широкими возможностями, искусственный интеллект принёс и определённые риски. Академик подчеркнул, что в Стратегии нашли своё отражение и такие вопросы, как создание Академии искусственного интеллекта с целью изучения ожидаемых рисков и их нейтрализации, определение государственных органов, ответственных за сферу искусственного интеллекта, и т.д.
Руководитель НАНА сообщил, что одним из важных направлений проводимых в настоящее время в НАНА широкомасштабных реформ является обеспечение применения искусственного интеллекта в сфере научной деятельности, руководствуясь национальными интересами страны и передовыми трендами и тенденциями, которые происходят в мире, расширение исследований, связанных с этическими принципами применения технологий искусственного интеллекта, и повышение внимания подготовке кадров в данной сфере. Сказав, что работы в этом направлении ведутся в отделе «Электронная Академия» аппарата Президиума НАНА и отделах электронных услуг институтов, академик Иса Габиббейли добавил, что за короткий срок были достигнуты значительные успехи. Академик отметил, что для обеспечения применения искусственного интеллекта в гуманитарных и общественных науках в институтах философии и социологии, языкознания, фольклора НАНА за счёт внутренних ресурсов были созданы отделы, связанные с искусственным интеллектом, планируется организация подобных отделов и в других учреждениях в соответствии с их профилями.
Академик Иса Габиббейли также сообщил, что постановлением Общего собрания НАНА от 20 февраля 2025 года был утверждён документ «Концепция развития и Дорожная карта Национальной академии наук Азербайджана на 2025-2030 годы», в котором среди основных целей указаны: трансформация искусственного интеллекта, цифровых и смарт-технологий в сферу гуманитарных и общественных наук, а также в естественные и технические науки, с учётом новых вызовов мировой науки, торжество общечеловеческих ценностей и расширение исследований, направленных на решение глобальных проблем.
Академик подчеркнул: «Сегодня искусственный интеллект является инструментом для изучения науки. Применение искусственного интеллекта позволит проводить фундаментальные исследования в более гибкой форме, опираясь на многочисленные источники, и в более быстром темпе. Также внедрение искусственного интеллекта в наши наукометрические показатели позволит оценить показатель развития науки. К реализации этих мероприятий мы должны привлечь сотрудников отделов электронных услуг, членов советов молодых учёных и специалистов, а также докторантов. Мы должны ответить на призывы главы государства, нашей страны своей практической деятельностью».
На заседании научным отделениям и центрам, научным учреждениям и организациям, отделам аппарата Президиума НАНА было поручено подготовить и представить предложения в связи с исполнением Распоряжения.
Далее был обсуждён План мероприятий НАНА, связанный с исполнением Указа главы государства от 16 января 2025 года об утверждении «Концепции цифрового развития в Азербайджанской Республике».
Следующим на рассмотрение был вынесен вопрос о задачах, связанных с исполнением Распоряжения Президента Азербайджанской Республики от 4 апреля 2025 года «О праздновании 190-летия Сеида Азима Ширвани».
В своём выступлении по данному вопросу академик Иса Габиббейли сообщил, что в этом году исполняется 190 лет со дня рождения выдающегося представителя азербайджанской литературы Сеида Азима Ширвани, в связи с чем главой государства подписан соответствующий документ. В распоряжении отмечается, что в своём творчестве Сеид Азим Ширвани мастерски продолжил многовековые традиции восточной поэзии, а также в условиях, когда происходили важные общественно-политические изменения, сыграл значительную роль в обогащении азербайджанской литературы новыми просветительскими идеями.
Руководитель НАНА подчеркнул, что в документе Министерству культуры АР совместно с Национальной академией наук Азербайджана поручено подготовить и реализовать план мероприятий, посвященных 190-летию со дня рождения великого поэта. Оратор сообщил, что в связи с Распоряжением главы государства возникла необходимость в исследовании и пропаганде жизни и творчества Сеида Азима Ширвани в свете широких возможностей, предоставленных нашей независимостью, опираясь на научные принципы.
Президиум принял постановление о подготовке Плана мероприятий НАНА в связи с празднованием 190-летия Сеида Азима Ширвани.
Затем на заседании был рассмотрен вопрос об утверждении Плана мероприятий НАНА в связи с исполнением Распоряжения Президента Азербайджанской Республики от 21 февраля 2025 года «О праздновании 100-летнего юбилея Бахтияра Вагабзаде».
Академик Иса Габиббейли отметил, что в связи с исполнением указанного Распоряжения главы государства 7 марта 2025 года Президиум НАНА принял соответствующее постановление, в котором Отделению гуманитарных наук НАНА было поручено подготовить с учётом предложений, поступивших от других научных отделений, учреждений и организаций, и представить Президиуму Академии наук на утверждение План мероприятий НАНА в связи со 100-летием Бахтияра Вагабзаде. За истекший период, продолжил академик, Отделением гуманитарных наук был подготовлен проект соответствующего Плана мероприятий НАНА, который вынесен на обсуждение.
В плане мероприятий нашли своё отражение такие вопросы, как организация семинаров, конференций, круглых столов, охватывающих темы «Национальная идентичность и независимость в творчестве Бахтияра Вагабзаде», «Любовь к родному языку в поэзии Бахтияра Вагабзаде», «Фольклорный контекст творчества Бахтияра Вагабзаде», «Бахтияр Вагабзаде и формирование национального мышления в Азербайджане», «Бахтияр Вагабзаде и тюркский мир» и т.д., издание специального выпуска журнала «Азербайджанское литературоведение», посвящённого юбилею поэта, публикация в печати научно-публицистических статей, связанных с темой родного языка в творчестве Бахтияра Вагабзаде, издание монографии «Бахтияр Вагабзаде: личность и творчество» и т.д.
По постановлению Президиума План мероприятий НАНА в связи со 100-летием Бахтияра Вагабзаде был утверждён.
Далее на заседании были приняты постановления об утверждении структуры Института фольклора НАНА, создании в Гянджинском отделении НАНА за счёт внутренних ресурсов и штатных единиц Отдела делопроизводства, а также о создании на базе Отдела компьютерной лингвистики Института языкознания имени Насими НАНА за счёт внутренних ресурсов и штатных единиц Отдела искусственного интеллекта и компьютерной лингвистики.
Помимо этого, доктор философии по филологии, доцент Акрам Багиров был утверждён на должность заместителя директора по научной работе Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА.
На заседании Президиума также были приняты постановления о 120-летнем юбилее академика Юсифа Мамедалиева, 95-летии академика Фарамаза Максудова и 80-летнем юбилее члена-корреспондента НАНА Азада Набиева.
Своими мыслями и предложениями по рассматриваемым вопросам поделились академики Расим Алигулиев, Ирада Гусейнова, Говхар Бахшалиева, Ариф Гашимов, профессор Надир Мамедли, доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева, доктора философии по филологии Хикмет Гулиев, Сабухи Гахраманов и Мехман Гасанли, доктор философии по истории Фархад Гулиев и другие.