AMEA-nın yeni yaradılmış “Nafta” Elmi İstehsalat Birliyi (EİB) təsərrüfat-hesablı elmi xidmət müəssisəsi AR Nazirlər Kabinetinin 17 noyabr 2015-ci il tarixli qərarı ilə AMEA-nın strukturuna daxil edilib. AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında “Nafta” EİB-in fəaliyyətinin təmin edilməsi üçün müəssisənin Nizamnaməsinin təsdiqi ilə bağlı qərar qəbul olunub. “Nafta” EİB təsərrüfat-hesablı elmi xidmət müəssisəsi AMEA-nın İşlər idarəsinin tabeliyinə verilib.
Digər bir qərarla kimya üzrə fəlsəfə doktoru Adəm Quluzadə “Nafta” EİB-in direktoru vəzifəsinə təyin olunub.
Qeyd edək ki, “Nafta” Elmi İstehsalat Birliyi AMEA Rəyasət Heyətinin nəzdində fəaliyyət göstərən elmi tədqiqat və istehsalat qurumu olan təsərrüfat-hesablı hüquqi şəxsdir və fəaliyyəti Azərbaycan Respublikasının ərazisini əhatə edir. Əsas məqsədi Respublika iqtisadiyyatının neft və neft məhsullarının ixracaatından asılılığını azaltmaq, ixrac üçün yüksək elm tutumlu məhsulların istehsalı texnologiyasının işlənməsi və həmin texnologiya əsasında məhsulların istehsalını təşkil etməkdir.

Утвержден устав научно-производственного объединения «Нафта» НАНА
Новое хозрасчетное научно-служебное учреждение научно-производственное объединение (НПО) НАНА «Нафта» по решению Кабинета Министров АР от 17 ноября 2015 года была включена в структуру НАНА. На заседании Президиума НАНА было принято постановление об утверждении устава данного учреждения для обеспечения его деятельности. Хозрасчетное научно-служебное учреждение НПО «Нафта» было передано в подчинение Управления делами НАНА.
Согласно другому постановлению Президиума НАНА доктор философии по химии Адам Гулузаде был назначен на должность директора НПО «Нафта».
Отметим, что НПО «Нафта» является действующим при Президиуме НАНА хозрасчетным юридическим лицом, обладающим научно-исследовательской и производственной структурой, деятельность которой охватывает территорию Азербайджанской Республики. Основной целью данной структуры является уменьшение зависимости экономики республики от экспорта нефти и нефтепродуктов, разработка технологии производства наукоемкой продукции и организация производства продукции на основе данной технологии.