AMEA-nın yeni yaradılmış “Nafta” Elmi İstehsalat Birliyi (EİB) təsərrüfat-hesablı elmi xidmət müəssisəsi AR Nazirlər Kabinetinin 17 noyabr 2015-ci il tarixli qərarı ilə AMEA-nın strukturuna daxil edilib. AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında “Nafta” EİB-in fəaliyyətinin təmin edilməsi üçün müəssisənin Nizamnaməsinin təsdiqi ilə bağlı qərar qəbul olunub. “Nafta” EİB təsərrüfat-hesablı elmi xidmət müəssisəsi AMEA-nın İşlər idarəsinin tabeliyinə verilib.
Digər bir qərarla kimya üzrə fəlsəfə doktoru Adəm Quluzadə “Nafta” EİB-in direktoru vəzifəsinə təyin olunub.
Qeyd edək ki, “Nafta” Elmi İstehsalat Birliyi AMEA Rəyasət Heyətinin nəzdində fəaliyyət göstərən elmi tədqiqat və istehsalat qurumu olan təsərrüfat-hesablı hüquqi şəxsdir və fəaliyyəti Azərbaycan Respublikasının ərazisini əhatə edir. Əsas məqsədi Respublika iqtisadiyyatının neft və neft məhsullarının ixracaatından asılılığını azaltmaq, ixrac üçün yüksək elm tutumlu məhsulların istehsalı texnologiyasının işlənməsi və həmin texnologiya əsasında məhsulların istehsalını təşkil etməkdir.

Approved Charter of "Nafta" Research-Production Association of ANAS
New self-supporting scientific venture “Nafta" Scientific-Production Association of ANAS was included in the structure of ANAS by the decision of the Cabinet of Ministers of AR dated November 17, 2015. At a meeting of the Presidium of ANAS, was accepted the decision on approval of the charter of the institution to ensure that its activities. Self-supporting scientific venture "Nafta" was referred to the Administrative Department of ANAS.
According to another decree of the Presidium of ANAS PhD in Chemistry Adam Guluzadeh was appointed the director of "Nafta".
Note that "Nafta" is applicable at the Presidium of ANAS a self-supporting entity, possessing a research and production structure, the activity of which covers the territory of the Republic of Azerbaijan. The main purpose of this structure is to reduce the dependence of the country's economy from the export of oil and oil products, the development of production technology of high-tech products and the organization of production based on the technology of production.