AMEA-da akademik Mikayıl Useynovun 120 illiyinə həsr olunan elmi sessiya keçirilib
Aprelin 22-də AMEA-nın Əsas binasında Humanitar Elmlər Bölməsi və Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə görkəmli memar, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, Dövlət mükafatları laureatı, SSRİ Xalq memarı, Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının ilk təsisçilərindən biri olan akademik Mikayıl Useynovun 120 illiyinə həsr olunmuş elmi sessiya keçirilib.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları Fəxri Xiyabanda görkəmli Azərbaycan memarları Mikayıl Useynovun və Sadıq Dadaşovun məzarlarını ziyarət edərək üzərlərinə gül dəstələri qoyub, onların xatirələrini ehtiramla anıblar.
Daha sonra iştirakçılar foyedə Mikayıl Useynovun yaradıcılığını əks etdirən sərgi ilə tanış olublar.
Tədbiri giriş nitqi ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq görkəmli memar Mikayıl Useynovun zəngin yaradıcılığından, elmi-təşkilati fəaliyyətindən və Azərbaycanın milli memarlıq sənətinə verdiyi əvəzsiz töhfələrdən danışıb.
Akademik İsa Həbibbəyli Prezident İlham Əliyevin 18 mart 2025-ci il tarixində “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncam imzaladığını vurğulayaraq, həmin qərarın işığında AMEA-da yubiley tədbirlərinə start verildiyini bildirib. O, Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının ilk təsisçilərindən biri olan akademik Mikayıl Useynovun 120 illiyinə həsr olunmuş elmi sessiyanın da AMEA-nın 80 illik yubileyi çərçivəsində əhəmiyyətli tədbirlərdən olduğunu qeyd edib: “Akademik Mikayıl Useynov AMEA-nın əsasını qoyan görkəmli şəxsiyyətlərdən biri, Akademiyanın sənətşünaslıq və memarlıq elmi istiqamətlərinin ilk görkəmli yaradıcısı və bu elm ocağının sonrakı inkişaf mərhələlərində böyük rol oynamış alimdir”.
AMEA rəhbəri bildirib ki, akademik Mikayıl Useynov Azərbaycanın milli memarlıq ənənələrini öz yeni axtarışları ilə zənginləşdirib və müasir texnologiyalardan istifadə edərək monumental tikililərin qiymətli nümunələrini yaradıb. O, Azərbaycan memarlıq tarixinə yeni bənzərsiz üslub gətirib. AMEA-nın yerləşdiyi binanın da müəllifi olduğu Mikayıl Useynov 200-dən çox layihə yaradıb və bunların hamısı çox peşəkarcasına, yüksək səviyyədə həyata keçirilib. Görkəmli memarın layihələri əsasında Bakı, Gəncə, Naxçıvan, Şəki, eləcə də Düşənbə, Moskva və digər şəhərlərdə mədəni-məişət binaları tikilib.
AMEA prezidenti Azərbaycan memarlığının elm kimi təşəkkülündə xüsusi rolu olan akademik Mikayıl Useynovun yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması istiqamətindəki xidmətlərindən də danışıb. Qeyd edib ki, alim Azərbaycanda memarlığın inkişafına və milli memarlıq elminin kadr potensialının formalaşdırılması işinə dəyərli töhfələr verib.
O, akademik Mikayıl Hüseynovun tarixi memarlıq abidələrinin Azərbaycan memarlıq sənətinin əbədi nümunələrindən sayıldığını və əsrlər boyu daim yaşayacağını bildirib: “Mikayıl Hüseynov 50-ci illərdən sonra, müəllifi olduğu əsərlərində klassik üslubu ənənələrə sadiq qalmaqla inkişaf etdirib, onları Azərbaycan reallığına, müasir dövrün çağırışlarına uyğunlaşdıraraq mühüm nailiyyətlərə imza atıb. Onun tanınmış memar Sadıq Dadaşovla fikir-ideya birliyi əsasında yaratdığı əsərlər Azərbaycan milli memarlığının ən parlaq səhifəsi hesab olunur. Möhtəşəm əsərlərin yaranmasında qısa ömür yaşamış Sadıq Dadaşovun da xidmətləri və əməyi danılmazdır”.
Çıxışının sonunda akademik İsa Həbibbəyli ölkəmizin memarlıq sənətinin təbliği və memarlıq elminin inkişafı baxımından tədbirin önəmini qeyd edib, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Sonra Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin (AzMİU) rektoru professor Gülçöhrə Məmmədova çıxış edərək Mikayıl Useynovu həqiqi alim, sadə insan və görkəmli memar kimi xarakterizə edib. O, XX əsr Azərbaycan memarlıq məktəbinin qüdrətli nümayəndəsi Mikayıl Useynovun zəngin memarlıq və dövlətçilik ənənələrini saxlamaqla müasir üslubda memarlıq kompleksləri yaratdığını bildirib. Görkəmli memarın yaradıcılığında sovet dövrü Azərbaycan memarlığı tarixinin əks olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Professor Gülçöhrə Məmmədova Mikayıl Useynovun elmi fəaliyyətinə nəzər salaraq alimin həmmüəllifi olduğu “Azərbaycan memarlığı tarixi” kitabının Azərbaycan memarlıq tarixinin ən böyük və fundamental əsəri olduğunu vurğulayıb.
AzMİU-nun Memarlıq fakültəsinin binasının da Mikayıl Useynovun layihəsi əsasında tikildiyini söyləyən rektor qeyd edib ki, tarixi Azərbaycan memarlığından gələn nümunələr əsasında inşa edilən bu bina Azərbaycan paytaxtını bu gün də bəzəməkdədir. O, görkəmli alimin elmi irsinin gənc memarlar üçün böyük tədqiqat mövzusu olduğunu bildirib.
Azərbaycan Memarlar İttifaqının İdarə Heyətinin sədri Elbay Qasımzadə isə çıxışında görkəmli memar Mikayıl Useynovla bağlı xatirələrini bölüşüb, onun Azərbaycan memarlıq sənətində parlaq iz buraxdığını söyləyib.
“Memarlıq tarixçisi Mikayıl Hüseynov memarlıq və nəzəri əsərlərini Sadıq Dadaşovla birgə yaradıb”, - deyən Elbay Qasımzadə ustad sənətkarların yaradıcılığını müqayisə edib, onların birgə çalışdığı dövrü “milli romantizm dövrü“ adlandırıb. Qeyd edib ki, akademik Mikayıl Useynovun Sadıq Dadaşovun vəfatından sonra yaradıcılığı xeyli dəyişib və onun ilk yalnız ərsəyə gətirdiyi layihə Mirzə Fətəli Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanası olub.
Akademik Mikayıl Useynovu müasir Azərbaycan memarlığının dayaqlarından biri kimi xarakterizə edən Elbay Qasımzadə onun SSRİ məkanında memar ixtisaslı yeganə Sosialist Əməyi Qəhrəmanı adı alan şəxs olduğunu bildirib. O, Mikayıl Useynovun siyasi-ictimai fəaliyyətindən də bəhs edərək Mikayıl Useynovun dəfələrlə Ali sovetin deputatı olduğunu, uzun illər Azərbaycan Memarlar İttifaqının sədri vəzifəsində çalışdığını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə çıxış edərək bildirib ki, Azərbaycanda böyük memarlıq məktəbinin yaradıcısı kimi, Mikayıl Useynovun yalnız ölkəmizdə deyil, onun hüdudlarından kənarda da müxtəlif abidələrin, sənət nümunələrinin ərsəyə gəlməsində böyük əməyi olub. Mikayıl Useynov əsərlərində memarlıq sənətinin irsindən çox ustalıqla istifadə edib və onun yaradıcılığında heç bir əcnəbi memarlıq nümunələrə rast gəlinmir.
Ərtegin Salamzadə qeyd edib ki, görkəmli memar 40 ilə yaxın Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Memarlıq və İncəsənət İnstitutuna rəhbərlik edib. Alimin rəhbərliyi altında onlarla dissertasiya müdafiə olunub, milli memarlıq elminin kadr potensialı formalaşıb.
Tədbirdə memarlıq doktoru, professor Rayihə Əmənzadə “Akademik Mikayıl Useynov Azərbaycan memarlığının patriarxıdır”, memarlıq doktoru, dosent Rahibə Əliyeva “Tarixə qovuşan Mikayıl Useynov yaradıcılığı”, memarlıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sevinc Tangudur “Mikayıl Useynov Şərq ölkələri Beynəlxalq Memarlıq Akademiyasının qurucusu kimi” və memarlıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Samirə Abdullayeva “Akademik Mikayıl Useynovun yaradıcılığında memarlıq elementlərinin bədii dili” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Sonda görkəmli memarın ailəsi adından fizika-riyaziyyat elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Səidə Useynova çıxış edərək tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına təşəkkürünü bildirib.

В НАНА состоялась научная сессия, посвященная 120-летию академика Микаила Усейнова
22-го апреля в Главном здании НАНА при совместной организации Отделения гуманитарных наук и Института архитектуры и искусства состоялась научная сессия, посвященная 120-летию выдающегося архитектора, Героя Социалистического Труда, лауреата государственных премий, народного архитектора СССР, одного из соучредителей Академии наук Азербайджанской ССР академика Микаила Усейнова.
Вначале участники мероприятия посетили могилы азербайджанских архитекторов Микаила Усейнова и Садыга Дадашева на Аллее почетного захоронения, возложили на них цветы и почтили память академиков.
Затем гости ознакомились в фойе с выставкой, отражающей творчество Микаила Усейнова.
Открыв мероприятие вступительной речью, президент НАНА академик Иса Габиббейли рассказал о богатом творчестве великого архитектора Микаила Усейнова, его научно-организационной деятельности и незаменимых заслугах в развитии национального архитектурного искусства.
Подчеркнув, что 18 марта 2025 года Президент Ильхам Алиев подписал Распоряжение «О праздновании 80-летия Национальной академии наук Азербайджана», академик Иса Габиббейли отметил, что в свете указанного распоряжения в НАНА дан старт мероприятиям в честь юбилея. Научная сессия, продолжил академик, посвященная 120-летию одного из соучредителей Академии наук Азербайджанской ССР академика Микаила Усейнова, также является важным мероприятием в рамках 80-летия НАНА: «Академик Микаил Усейнов – одна из выдающихся личностей, стоявших у истоков НАНА, основоположник таких научных направлений в Академии наук, как искусствоведение и архитектура, ученый, который сыграл большую роль в дальнейшем развитии этого храма науки».
Руководитель НАНА сообщил, что своими изысканиями академик Микаил Усейнов обогатил национальные архитектурные традиции, создал ценные образцы монументальных сооружений, применив современные технологии. Он привнёс в архитектуру Азербайджана новый неповторимый стиль. Микаил Усейнов, который является автором и Главного здания НАНА, разработал и с высоким профессионализмом, на самом высоком уровне реализовал более 200 проектов. На основе проектов великого архитектора были возведены жилые и общественные здания в Баку, Гяндже, Нахчыване, Шеки, а также в Душанбе, Москве и других городах.
Академик Иса Габиббейли также рассказал о заслугах академика Микаила Усейнова, который сыграл особую роль в становлении архитектурной науки Азербайджана, в подготовке высококвалифицированных кадров, отметив при этом, что ученый внес весомую лепту в развитие архитектуры в Азербайджане и формирование кадрового потенциала национальной архитектурной науки.
Созданные академиком Микаилом Усейновым памятники архитектуры, продолжил руководитель НАНА, считаются жемчужинами архитектурного искусства Азербайджана, они будут жить веками: «В созданных после 50-х гг. памятниках архитектуры Микаил Усейнов, оставаясь верным традициям, развил классический стиль, привел их в соответствие с реалиями Азербайджана и вызовами того периода, и тем самым достиг значительных успехов на своем поприще. Памятники архитектуры, созданные тандемом Микаил Усейнов и Садыг Дадашев, считаются блестящей страницей национальной архитектуры. Нельзя не отметить заслуги Садыга Дадашева, который прожил короткую жизнь, в создании этих великолепных творений».
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли подчеркнул значение мероприятия с точки зрения пропаганды архитектурного искусства нашей страны и развития архитектурной науки и пожелал успехов работе научной сессии.
В своем выступлении ректор Азербайджанского архитектурно-строительного университета (АзАСУ) профессор Гульчохра Мамедова охарактеризовала Микаила Усейнова как настоящего ученого, простого, скромного человека и выдающегося архитектора. Она сообщила, что великий представитель архитектурной школы Азербайджана XX века Микаил Усейнов создавал архитектурные комплексы в современном стиле, сохраняя верность богатым традициям архитектуры и государственности. Ректор отметила, что в творчестве великого архитектора отражена история всей архитектуры Азербайджана советского периода.
Говоря о научной деятельности Микаила Усейнова, профессор Гюльчохра Мамедова подчеркнула, что книга «История архитектуры Азербайджана», соавтором которой был академик, и сегодня является наиболее весомым и фундаментальным трудом в истории отечественной архитектуры, и добавила, что научное наследие Микаила Усейнова в целом требует глубокого исследования.
Ректор сообщила, что здание Факультета архитектуры АзАСУ также спроектировано Микаилом Усейновым, созданные академиком памятники архитектуры и сегодня украшают столицу Азербайджана.
Далее выступил председатель Правления Союза архитекторов Азербайджана Эльбай Гасымзаде, который поделился своими воспоминаниями о великом архитекторе, сказав, что Микаил Усейнов оставил глубокий след в архитектурном искусстве Азербайджана.
Эльбай Гасымзаде отметил, что историк архитектуры Микаил Усейнов создавал памятники архитектуры и теоретические труды вместе с академиком Садыгом Дадашевым, сравнил творчество двух выдающихся архитекторов и назвал годы их совместной деятельности «периодом национального романтизма». Он сообщил, что после смерти Садыга Дадашева творчество Микаила Усейнова претерпело значительные изменения, что можно увидеть уже из первого единолично спроектированного им здания Азербайджанской национальной библиотеки имени М.Ф.Ахундова.
Назвав академика Микаила Усейнова одним из столпов современной архитектуры Азербайджана, Эльбай Гасымзаде добавил, что он был единственным архитектором на просторах бывшего Советского Союза, который был удостоен звания Героя Социалистического Труда. Он также рассказал об общественно-политической деятельности великого архитектора, отметив при этом, что Микаил Усейнов неоднократно избирался депутатом Верховного совета и долгие годы возглавлял Союз архитекторов Азербайджана.
В своем выступлении директор Института архитектуры и искусства член-корреспондент НАНА Эртегин Саламзаде сообщил, что создатель великой архитектурной школы Азербайджана Микаил Усейнов спроектировал различные памятники архитектуры не только в нашей стране, но и за ее пределами, при этом Микаил Усейнов мастерски развивал и обогащал архитектурное наследие республики.
Эртегин Саламзаде отметил, что около 40 лет академик Микаил Усейнов возглавлял Институт архитектуры и искусства Академии наук Азербайджана, под его руководством были защищены десятки диссертаций, сформировался кадровый потенциал национальной архитектурной науки.
Затем на мероприятии были прослушаны научные доклады. Доктор архитектуры, профессор Райха Амензаде выступила с докладом на тему «Академик Микаил Усейнов – патриарх архитектуры Азербайджана», доктор архитектуры, доцент Рахиба Алиева – на тему «Ставшие историей творения Микаила Усейнова», доктор философии по архитектуре, доцент Севиндж Тангудур – на тему «Микаил Усейнов как основатель Международной академии архитектуры стран Востока» и доктор философии по архитектуре, доцент Самира Абдуллаева – на тему «Художественный язык архитектурных элементов в творчестве академика Микаила Усейнова».
В заключение от имени семьи выдающегося архитектора выступила доктор философии по физико-математическим наукам, доцент Саида Усейнова, которая поблагодарила организаторов и участников мероприятия.