AMEA-da akademik Mikayıl Useynovun 120 illiyinə həsr olunan elmi sessiya keçirilib
Aprelin 22-də AMEA-nın Əsas binasında Humanitar Elmlər Bölməsi və Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə görkəmli memar, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, Dövlət mükafatları laureatı, SSRİ Xalq memarı, Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının ilk təsisçilərindən biri olan akademik Mikayıl Useynovun 120 illiyinə həsr olunmuş elmi sessiya keçirilib.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları Fəxri Xiyabanda görkəmli Azərbaycan memarları Mikayıl Useynovun və Sadıq Dadaşovun məzarlarını ziyarət edərək üzərlərinə gül dəstələri qoyub, onların xatirələrini ehtiramla anıblar.
Daha sonra iştirakçılar foyedə Mikayıl Useynovun yaradıcılığını əks etdirən sərgi ilə tanış olublar.
Tədbiri giriş nitqi ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq görkəmli memar Mikayıl Useynovun zəngin yaradıcılığından, elmi-təşkilati fəaliyyətindən və Azərbaycanın milli memarlıq sənətinə verdiyi əvəzsiz töhfələrdən danışıb.
Akademik İsa Həbibbəyli Prezident İlham Əliyevin 18 mart 2025-ci il tarixində “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncam imzaladığını vurğulayaraq, həmin qərarın işığında AMEA-da yubiley tədbirlərinə start verildiyini bildirib. O, Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının ilk təsisçilərindən biri olan akademik Mikayıl Useynovun 120 illiyinə həsr olunmuş elmi sessiyanın da AMEA-nın 80 illik yubileyi çərçivəsində əhəmiyyətli tədbirlərdən olduğunu qeyd edib: “Akademik Mikayıl Useynov AMEA-nın əsasını qoyan görkəmli şəxsiyyətlərdən biri, Akademiyanın sənətşünaslıq və memarlıq elmi istiqamətlərinin ilk görkəmli yaradıcısı və bu elm ocağının sonrakı inkişaf mərhələlərində böyük rol oynamış alimdir”.
AMEA rəhbəri bildirib ki, akademik Mikayıl Useynov Azərbaycanın milli memarlıq ənənələrini öz yeni axtarışları ilə zənginləşdirib və müasir texnologiyalardan istifadə edərək monumental tikililərin qiymətli nümunələrini yaradıb. O, Azərbaycan memarlıq tarixinə yeni bənzərsiz üslub gətirib. AMEA-nın yerləşdiyi binanın da müəllifi olduğu Mikayıl Useynov 200-dən çox layihə yaradıb və bunların hamısı çox peşəkarcasına, yüksək səviyyədə həyata keçirilib. Görkəmli memarın layihələri əsasında Bakı, Gəncə, Naxçıvan, Şəki, eləcə də Düşənbə, Moskva və digər şəhərlərdə mədəni-məişət binaları tikilib.
AMEA prezidenti Azərbaycan memarlığının elm kimi təşəkkülündə xüsusi rolu olan akademik Mikayıl Useynovun yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması istiqamətindəki xidmətlərindən də danışıb. Qeyd edib ki, alim Azərbaycanda memarlığın inkişafına və milli memarlıq elminin kadr potensialının formalaşdırılması işinə dəyərli töhfələr verib.
O, akademik Mikayıl Hüseynovun tarixi memarlıq abidələrinin Azərbaycan memarlıq sənətinin əbədi nümunələrindən sayıldığını və əsrlər boyu daim yaşayacağını bildirib: “Mikayıl Hüseynov 50-ci illərdən sonra, müəllifi olduğu əsərlərində klassik üslubu ənənələrə sadiq qalmaqla inkişaf etdirib, onları Azərbaycan reallığına, müasir dövrün çağırışlarına uyğunlaşdıraraq mühüm nailiyyətlərə imza atıb. Onun tanınmış memar Sadıq Dadaşovla fikir-ideya birliyi əsasında yaratdığı əsərlər Azərbaycan milli memarlığının ən parlaq səhifəsi hesab olunur. Möhtəşəm əsərlərin yaranmasında qısa ömür yaşamış Sadıq Dadaşovun da xidmətləri və əməyi danılmazdır”.
Çıxışının sonunda akademik İsa Həbibbəyli ölkəmizin memarlıq sənətinin təbliği və memarlıq elminin inkişafı baxımından tədbirin önəmini qeyd edib, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Sonra Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin (AzMİU) rektoru professor Gülçöhrə Məmmədova çıxış edərək Mikayıl Useynovu həqiqi alim, sadə insan və görkəmli memar kimi xarakterizə edib. O, XX əsr Azərbaycan memarlıq məktəbinin qüdrətli nümayəndəsi Mikayıl Useynovun zəngin memarlıq və dövlətçilik ənənələrini saxlamaqla müasir üslubda memarlıq kompleksləri yaratdığını bildirib. Görkəmli memarın yaradıcılığında sovet dövrü Azərbaycan memarlığı tarixinin əks olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Professor Gülçöhrə Məmmədova Mikayıl Useynovun elmi fəaliyyətinə nəzər salaraq alimin həmmüəllifi olduğu “Azərbaycan memarlığı tarixi” kitabının Azərbaycan memarlıq tarixinin ən böyük və fundamental əsəri olduğunu vurğulayıb.
AzMİU-nun Memarlıq fakültəsinin binasının da Mikayıl Useynovun layihəsi əsasında tikildiyini söyləyən rektor qeyd edib ki, tarixi Azərbaycan memarlığından gələn nümunələr əsasında inşa edilən bu bina Azərbaycan paytaxtını bu gün də bəzəməkdədir. O, görkəmli alimin elmi irsinin gənc memarlar üçün böyük tədqiqat mövzusu olduğunu bildirib.
Azərbaycan Memarlar İttifaqının İdarə Heyətinin sədri Elbay Qasımzadə isə çıxışında görkəmli memar Mikayıl Useynovla bağlı xatirələrini bölüşüb, onun Azərbaycan memarlıq sənətində parlaq iz buraxdığını söyləyib.
“Memarlıq tarixçisi Mikayıl Hüseynov memarlıq və nəzəri əsərlərini Sadıq Dadaşovla birgə yaradıb”, - deyən Elbay Qasımzadə ustad sənətkarların yaradıcılığını müqayisə edib, onların birgə çalışdığı dövrü “milli romantizm dövrü“ adlandırıb. Qeyd edib ki, akademik Mikayıl Useynovun Sadıq Dadaşovun vəfatından sonra yaradıcılığı xeyli dəyişib və onun ilk yalnız ərsəyə gətirdiyi layihə Mirzə Fətəli Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanası olub.
Akademik Mikayıl Useynovu müasir Azərbaycan memarlığının dayaqlarından biri kimi xarakterizə edən Elbay Qasımzadə onun SSRİ məkanında memar ixtisaslı yeganə Sosialist Əməyi Qəhrəmanı adı alan şəxs olduğunu bildirib. O, Mikayıl Useynovun siyasi-ictimai fəaliyyətindən də bəhs edərək Mikayıl Useynovun dəfələrlə Ali sovetin deputatı olduğunu, uzun illər Azərbaycan Memarlar İttifaqının sədri vəzifəsində çalışdığını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə çıxış edərək bildirib ki, Azərbaycanda böyük memarlıq məktəbinin yaradıcısı kimi, Mikayıl Useynovun yalnız ölkəmizdə deyil, onun hüdudlarından kənarda da müxtəlif abidələrin, sənət nümunələrinin ərsəyə gəlməsində böyük əməyi olub. Mikayıl Useynov əsərlərində memarlıq sənətinin irsindən çox ustalıqla istifadə edib və onun yaradıcılığında heç bir əcnəbi memarlıq nümunələrə rast gəlinmir.
Ərtegin Salamzadə qeyd edib ki, görkəmli memar 40 ilə yaxın Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Memarlıq və İncəsənət İnstitutuna rəhbərlik edib. Alimin rəhbərliyi altında onlarla dissertasiya müdafiə olunub, milli memarlıq elminin kadr potensialı formalaşıb.
Tədbirdə memarlıq doktoru, professor Rayihə Əmənzadə “Akademik Mikayıl Useynov Azərbaycan memarlığının patriarxıdır”, memarlıq doktoru, dosent Rahibə Əliyeva “Tarixə qovuşan Mikayıl Useynov yaradıcılığı”, memarlıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sevinc Tangudur “Mikayıl Useynov Şərq ölkələri Beynəlxalq Memarlıq Akademiyasının qurucusu kimi” və memarlıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Samirə Abdullayeva “Akademik Mikayıl Useynovun yaradıcılığında memarlıq elementlərinin bədii dili” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Sonda görkəmli memarın ailəsi adından fizika-riyaziyyat elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Səidə Useynova çıxış edərək tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına təşəkkürünü bildirib.

A scientific session dedicated to the 120th anniversary of Academician Mikayil Useynov was held at ANAS
On April 22, a scientific session dedicated to the 120th anniversary of prominent architect, Hero of Socialist Labour, laureate of State Awards, People’s Architect of the USSR, and one of the first founders of the Azerbaijan SSR Academy of Sciences, Academician Mikayil Useynov, was held at the main building of ANAS. The event was organized jointly by the Division of Humanitarian Sciences and the Institute of Architecture and Art.
At the beginning of the event, the participants visited the graves of well-known Azerbaijani architects Mikayil Useynov and Sadig Dadashov at the Alley of Honor, laid flowers on their graves, and paid tribute to their memory.
Afterwards, the participants viewed an exhibition in the foyer of the building showcasing the creative works of Mikayil Useynov.
The event was opened with a welcome speech by the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, who spoke about the rich creativity of prominent architect Mikayil Useynov, his scientific and organizational activities, and his invaluable contributions to the national architectural art of Azerbaijan.
Academician Isa Habibbeyli underlined that on March 18, 2025, President Ilham Aliyev signed an Order on celebrating the 80th anniversary of the Azerbaijan National Academy of Sciences, and noted that, in light of this decision, the Academy has started a series of anniversary events. He mentioned that the scientific session dedicated to the 120th anniversary of Academician Mikayil Useynov, one of the first founding members of the Azerbaijan SSR Academy of Science, is among the significant events held within the 80th anniversary of ANAS. “Academician Mikayil Useynov was one of the distinguished figures who laid the foundation of ANAS, the first prominent founder of art studies and architecture scientific directions of the Academy, and a scientist who played a great role in the later development stages of this scientific institution.”-he added.
The head of ANAS said that Academician Mikayil Useynov enriched national architectural traditions of Azerbaijan through his innovative searches and created valuable examples of monumental structures using modern technologies. He brought a new, unique style to the history of Azerbaijani architecture. Mikayil Useynov, who was also the author of the building of ANAS, developed over 200 projects, all of which were realized at a high and professional level. Cultural and public buildings based on the projects of the well-known architect were constructed in Baku, Ganja, Nakhchivan, Sheki, as well as in Dushanbe, Moscow, and other cities.
The President of ANAS spoke about the contributions of Academician Mikayil Useynov in training of highly qualified specialists. He underlined that the scientist made valuable contributions to the development of architecture in Azerbaijan and to the formation of personnel potential of the national architectural science.
He said that the historical architectural monuments by Academician Mikayil Useynov are considered eternal examples of Azerbaijani architectural art and will live on for centuries. “After the 1950s, Mikayil Useynov developed the classical style in his works remaining faithful to tradition, adapting it to Azerbaijani realities and the challenges of the modern period, thereby achieving significant success. The works he created together with the renowned architect Sadig Dadashov, based on a shared ideas, are considered the brightest page of Azerbaijani national architecture. The contributions and works of Sadig Dadashov, who had a short life, in the creation of the magnificent works, are undeniable.”-he added.
At the end of his speech, Academician Isa Habibbeyli highlighted the importance of the event in terms of promoting the architectural art of Azerbaijan and advancing architectural science. He wished success to the work of the conference.
Next, the rector of the Azerbaijan University of Architecture and Construction (AzUAC), Professor Gulchohra Mammadova, delivered a speech, describing Mikayil Useynov as a true scientist, and a distinguished architect. Professor Gulchohra Mammadova speaking about the scientific activity of Mikayil Useynov emphasized that the book “History of Azerbaijani Architecture,” co-authored by the scientist, is the greatest and most fundamental work in the history of Azerbaijani architecture.
She also mentioned that the building of the Faculty of Architecture of AzUAC was constructed based on the project of Mikayil Useynov and that the scientific heritage of the distinguished scientist is a significant research topic for young architects.
Elbay Gasimzade, the Chairman of the Board of the Union of Architects of Azerbaijan, shared his memories of the distinguished architect Mikayil Useynov in his speech, stating that he left a brilliant mark on Azerbaijani architectural art. He said that the architectural historian Mikayil Useynov created his architectural and theoretical works together with Sadig Dadashov. He noted that after the death of Sadig Dadashov, the creativity of Academician Mikayil Useynov changed significantly, and the first project he realized alone was the Mirza Fatali Akhundov National Library of Azerbaijan.
Elbay Gasımzade also spoke about Mikayil Useynov’s political and social activities, highlighting that he was repeatedly elected as a deputy of the Supreme Soviet and served for many years as the Chairman of the Union of Architects of Azerbaijan.
The Director of the Institute of Architecture and Art, corresponding member of ANAS, Ertegin Salamzade also delivered a speech regarding works and contributions of Academician Mikayil Useynov. He noted that the prominent architect led the Institute of Architecture and Art of the Azerbaijan Academy of Sciences for nearly 40 years. Under his leadership, dozens of dissertations were defended, and the personnel potential of national architectural science was formed.
At the event, reports by Doctors and PhDs in Architecture regarding Mikayil Useynov’s creative work were presented.
At the end, PhD in Physics and Mathematics and Associate Professor Saida Useynova made a speech and expressed her gratitude to the organizers and participants of the event on behalf of the prominent architect’s family.