AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Azərbaycan-Asiya ədəbi əlaqələri şöbəsinin müdiri professor Bədirxan Əhmədlinin “XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi” (3 cilddə), “Zamanın yaddaşı ədəbi diskurslar” (Seçilmiş məqalələr), “Bir ömrün missiyası” və “Rabindranat Taqor: Nobelə gedən yol” (ingilis dilində) kitablarının təqdimatı keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik İsa Həbibbəyli açaraq professor Bədirxan Əhmədlinin həyat və yaradıcılığından, çoxşaxəli elmi fəaliyyətindən, Azərbaycan ədəbiyyatşünaslıq elminə verdiyi töhfələrdən danışıb. Bildirib ki, professor Bədirxan Əhmədli XX yüzil Azərbaycan ədəbiyyatının mərhələli və sistemli şəkildə tədqiqinə yönəlmiş sanballı əsərlərin müəllifidir. O, Azərbaycanla yanaşı, türkdilli xalqların ədəbi irsinin yüz əlli ilə yaxın dövrünü səylə araşdıran, elmi-nəzəri baxımdan mükəmməl təhlil edən, bu xalqların tarixi və ədəbiyyatı ilə bağlı apardığı tədqiqatlarla ümumtürk elmi mühitinin sərhədlərini aşmağı bacaran istedadlı elm adamıdır.
“Professor Bədirxan Əhmədlinin Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığında özünəməxsusluğunu göstərən mühüm xüsusiyyətlərdən biri onun Azərbaycan ədəbiyyatı tarixini problemlər üzrə öyrənməsidir”, - deyə bildirən AMEA rəhbəri ədəbiyyatşünas alimin əsərlərində satira janrının inkişafı, ədəbiyyatın ideya-estetik yönləri və ictimai düşüncəyə təsiri kimi məsələlərin elmi əsaslarla araşdırıldığını söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli professor Bədirxan Əhmədlini satiraşünas alim kimi səciyyələndirərək, onun yaradıcılığında Azərbaycan satirik ədəbiyyatının əsas istiqamətləri və problemlərinin geniş təhlil olunduğunu bildirib. Qeyd edib ki, alim Azərbaycan satirasının həm tarixi köklərini, həm də XX əsrdəki inkişaf mərhələlərini və dövrlərini yüksək elmi-nəzəri səviyyədə dəyərləndiməyi bacarıb. O, satira janrının tam dolğun mənzərəsini, bütöv inkişaf yolunu və əsas problemlərini öz əsərlərində əks etdirib.
AMEA prezidenti Azərbaycan ədəbiyyatının dövrləşdirilməsi məsələsi ilə də məşğul olan professor Bədirxan Əhmədlinin “XX yüzil Azərbaycan ədəbiyyatı: mərhələlər, istiqamətlər, problemlər” adlı monoqrafiyasından da bəhs edərək, bu əsərdə yüzilin ədəbi prosesinə, mərhələ və problem təsnifatına elmi, nəzəri, konseptual baxışın ifadə olunduğu bildirib. Vurğulayıb ki, alimin yaradıcılığının özünəməxsus cəhətlərindən biri onun XX əsrin əvvəllərindəki milli məfkurəmizi, milli demokratik inkişaf tariximizi, milli ideologiyamızı, milli ədəbiyyatımızı və mətbuatımızı birlikdə öyrənməsidir.
Bədirxan Əhmədlinin Asiya ədəbiyyatına dair tədqiqatlarını xüsusi qeyd edən akademik İsa Həbibbəyli onun Asiya ədəbiyyatının ən fəal tədqiqatçısı olduğunu və hazırda AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Azərbaycan-Asiya ədəbi əlaqələr şöbəsinə rəhbərlik etdiyini söyləyib. AMEA rəhbəri alimin rəhbərliyi ilə sözügedən şöbədə Çin, Pakistan, Vyetnam, İndoneziya, Koreya yapon, monqol, əfqan, hind ədəbiyyatı üzrə araşdırmaların aparıldığını, Azərbaycan-Asiya ölkələri ədəbi əlaqələrinə dair kitabların hazırlandığını, dissertasiyaların yazıldığını bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli professor Bədirxan Əhmədlinin çoxillik böyük zəhmətinin və səmərəli axtarışlarının nəticəsi olan əsərlərinin elmi əhəmiyyətini qeyd edib, kitabların təqdimatını alimin Azərbaycan cəmiyyətinə növbəti hesabatı kimi dəyərləndirib.
O, AMEA Rəyasət Heyətinin 19 mart 2025-ci il tarixli qərarı ilə professor Bədirxan Əhmədlinin məhsuldar elmi fəaliyyəti və 70 illik yubileyi münasibətilə AMEA-nın Fəxri fərmanı ilə təltif edildiyini xatırladaraq, AMEA-nın Fəxri fərmanını alimə təqdim edib.
Sonra Ədəbiyyat İnstitutunun XX əsr (sovet dövrü) Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri professor Asif Rüstəmli “Bədirxan Əhmədlinin ədəbiyyatşünas alim ömrünün portret cizgiləri” adlı məruzə ilə çıxış edib.
Məruzəçi qeyd edib ki, ömrünün 40 ildən çoxunu elmə və təhsilə xidmət edən görkəmli ədəbiyyatşünas, tənqidçi Bədirxan Əhmədli zəngin yaradıcılığı ilə respublikamızla xarici ölkələr arasında körpü salan alimlərimizdəndir. Professor Bədirxan Əhmədli çətin və zəngin yaradıcılıq yolu keçib. 1986-cı ildə “Sabit Rəhmanın satirası” mövzusunda namizədlik, 2005-ci ildə “Azərbaycan satirasının inkişaf problemləri (1920-1980-ci illər)” mövzusunda doktorluq dissertasiyalarını müdafiə edib.
Diqqətə çatdırılıb ki, problem müxtəlifliyi ilə seçilən XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatının dərin bilicisi və tədqiqatçısı olan Bədirxan Əhmədli milli ədəbiyyatşünaslıq elminə dəyərli töhfələr verib. Ədəbiyyatşünas alimin uzun illər apardığı elmi axtarışlarının nəticəsi olaraq müvəffəqiyyətlə ərsəyə gələn kitabları və monoqrafiyaları onun ciddi tədqiqatlarının nəticəsidir.
Professor Asif Rüstəmli alimin mühacirət ədəbiyyatı, orta Asiyanın əksər xalqlarının ədəbiyyatı, İstiqlal mücadiləsi, cümhuriyyət dövrü ədəbiyyatının öyrənilməsi istiqamətindəki tədqiqatlarından da bəhs edib. O, Bədirxan Əhmədlinin “Bir istiqlal yolçusu” (2003) monoqrafiyasında ilk dəfə olaraq görkəmli ədəbiyyatşünas alim, ədəbiyyat tarixçisi, şair Əmin Abidin (Gültəkin) həyat və yaradıcılığının araşdırıldığını diqqətə çatdırıb. Vurğulayıb ki, Əmin Abid və Sabit Rəhman irsinə xüsusi diqqət göstərən Bədirxan Əhmədli, bu yaradıcı simaların irsini həm tədqiq edib, həm də çağdaş oxucuya çatdırmaq üçün önəmli nəşrlərə imza atıb.
Məruzəçi ədəbiyyat tariximizin, bütövlükdə ədəbi-ictimai fikrimizin İstiqlal yolçusu olan Bədirxan Əhmədliyə fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Tədbirdə akademik Nizami Cəfərov, millət vəkili, filologiya elmləri doktoru Elnarə Akimova, filologiya elmləri doktorları, professorlar Qəzənfər Paşayev, Hamlet İsaxanlı, Məmməd Əliyev, Məhərrəm Qasımlı, Nizami Məmmədov və filologiya elmləri doktoru Bəsirə Əzizəli çıxış edərək Bədirxan Əhmədlinin yaradıcılığının müxtəlif məqamlarına diqqət çəkərək onun nəcib insani keyfiyyətlərə malik ziyalı olduğunu bildirib, alimlə bağlı xoş xatirələrini bölüşüblər.
Daha sonra Özbəkistanın Fərqanə Dövlət Universitetinin alimi Əkbər Sadinov, Azərbaycan Ağsaqqallar Şurasının aparat rəhbəri Ramin Həsənli, Qars Qafqaz Universitetinin nümayəndəsi Könül Qulusoy, eləcə də Daşkənd Uluqbəy adına Milli Universitetin əməkdaşları ədəbiyyatşünas alimi 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib, təmsil etdikləri müəssisələrin Fəxri fərmanlarını, “Xalq qəzeti”nin baş redaktoru, Mətbuat Şurası idarə heyətinin üzvü Əflatun Amaşov isə Şuranın diplomunu professor Bədirxan Əhmədliyə təqdim edib.
Çıxışçılar, həmçinin ictimaiyyətə təqdim olunan nəşrlər barədə fikirlərini bölüşüb, əsərlərin elmə dəyərli töhfə olduğunu bildiriblər.
Tədbirdə Pakistan Ədəbiyyat Akademiyasının prezidenti, professor Nəcibə Arif, Pakistan İslam Respublikasının Müslim İnstitutunun direktoru, doktor Sahibzadə Sultan və Qırğızıstan-Türkiyə Manas Universitetinin alimi videoçarx vasitəsilə professor Bədirxan Əhmədliyə təbriklərini ünvanlayıblar.
Sonda professor Bədirxan Əhmədli çıxış edərək ona göstərilən diqqət və qayğıya görə tədbirin təşkilatçıları və iştirakçılarına təşəkkürünü bildirib.

В НАНА состоялась презентация книг профессора Бадирхана Ахмедли
В Центральной научной библиотеке НАНА состоялась презентация книг заведующего Отделом азербайджано-азиатских литературных связей Института литературы имени Низами Гянджеви профессора Бадирхана Ахмедли «История азербайджанской литературы ХХ века» (в 3-х томах), «Литературные дискурсы: память времени (Избранные статьи)», «Миссия одной жизни» и «Рабиндранат Тагор: путь, ведущий к Нобелевской премии» (на английском языке).
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, директор Института литературы академик Иса Габиббейли рассказал о жизни и творчестве профессора Бадирхана Ахмедли, его многогранной научной деятельности и вкладе в литературоведение Азербайджана. Академик сообщил, что профессор Бадирхан Ахмедли является автором ценных трудов, нацеленных на поэтапное и системное исследование азербайджанской литературы ХХ века. Это – талантливый ученый, который старательно исследует почти полуторавековой период развития литературы не только Азербайджана, но и ряда тюркоязычных народов, анализирует это литературное наследие с научно-теоретической точки зрения и своими изысканиями, связанными с историей и литературой тюркских народов, выходит за рамки общетюркской научной среды.
Руководитель НАНА подчеркнул: «Одной из важных особенностей, характеризующих место профессора Бадирхана Ахмедли в азербайджанском литературоведении, является изучение им истории азербайджанской литературы по проблемам. В трудах ученого-литературоведа изучаются такие вопросы, как развитие жанра сатиры, идейно-эстетические направления литературы, их воздействие на общественное мышление и т.д.».
Охарактеризовав профессора Бадирхана Ахмедли как ученого-сатироведа, академик Иса Габиббейли добавил, что в его творчестве широко проанализированы основные направления и проблемы сатирической литературы Азербайджана. Академик отметил, что ученый на высоком научно-теоретическом уровне смог осветить и исторические корни азербайджанской сатиры, и этапы и периоды ее развития в ХХ веке, создал в своих трудах целостную картину жанра сатиры, охватив весь путь ее развития и основные проблемы.
Говоря о монографии профессора Бадирхана Ахмедли, который занимается и вопросом периодизации отечественной литературы, «Азербайджанская литература ХХ века: этапы, направления, проблемы», руководитель НАНА сообщил, что в этом труде выражен научный, теоретический, концептуальный взгляд на литературный процесс ХХ века, этапы развития и классификацию проблем литературы. Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что одной из своеобразных черт творчества ученого является то, что он изучил национальную идею, историю национального демократического развития, национальную идеологию, национальную литературу и печать начала ХХ века в совокупности.
Особо отметив исследования Бадирхана Ахмедли по литературе стран Азии, академик Иса Габиббейли добавил, что ученый является наиболее активным исследователем литературы народов Азии и в настоящее время возглавляет Отдел азербайджано-азиатских литературных связей Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА. Руководитель НАНА сообщил, что под руководством профессора в отделе ведутся исследования, связанные с литературой Китая, Пакистана, Вьетнама, Индонезии, Кореи, Японии, Монголии, Афганистана, Индии, готовятся к печати книги и пишутся диссертации, посвященные развитию азербайджано-азиатских литературных связей.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул научную значимость трудов профессора Бадирхана Ахмедли, которые являются результатом кропотливого труда и плодотворных изысканий, и назвал презентацию книг очередным отчетом ученого перед общественностью Азербайджана.
Академик Иса Габиббейли напомнил, что по постановлению Президиума НАНА от 19 марта 2025 года профессор Бадирхан Ахмедли был удостоен Почетной грамоты НАНА за плодотворную научную деятельность и по случаю 70-летнего юбилея, и вручил ученому Почетную грамоту НАНА.
Затем с докладом «Портретные черты жизни ученого-литературоведа Бадирхана Ахмедли» выступил заведующий Отделом азербайджанской литературы ХХ века (советский период) Института литературы профессор Асиф Рустамли.
В докладе отмечалось, что своим богатым творчеством видный литературовед и критик Бадирхан Ахмедли, посвятивший более 40 лет жизни служению науке и образованию, является одним из ученых, которые наводят мосты между нашей республикой и зарубежными странами. Профессор Бадирхан Ахмедли прошел сложный и плодотворный творческий путь. В 1986 году он защитил кандидатскую диссертацию на тему «Сатира Сабита Рахмана», а в 2005 году – докторскую диссертацию на тему «Проблемы развития азербайджанской сатиры ХХ века (1920-1980-е годы)».
Профессор Асиф Рустамли подробно рассказал о вкладе ученого в развитие национальной литературоведческой науки и пожелал ему дальнейших успехов.
На мероприятии также выступили академик Низами Джафаров, депутат Милли Меджлиса, доктор филологических наук Эльнара Акимова, доктора филологических наук, профессора Газанфар Пашаев, Гамлет Исаханлы, Мамед Алиев, Магеррам Гасымлы, Низами Мамедов и доктор филологических наук Басира Азизали. Они рассказали о различных сторонах творчества профессора Бадирхана Ахмедли, отметили, что ученый обладает высокими нравственными качествами, поделились историями из жизни.
Далее выступили гости из Ферганского государственного университета (Узбекистан), Кавказского университета (Карс, Турция), Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека (Ташкент) и т.д. Гости поздравили ученого-литературоведа с 70-летним юбилеем, преподнесли ему почетные грамоты структур, которые они представляют, а главный редактор «Халг газети», член правления Совета печати Афлатун Амашев вручил профессору Бадирхану Ахмедли диплом Совета.
Выступающие также поделились своими мыслями о презентуемых книгах и подчеркнули, что издания являются ценным вкладом в науку.
На мероприятии посредством видеообращения свои поздравления профессору Бадирхану Ахмедли направили президент Пакистанской академии литературы профессор Наджиба Ариф, директор Мусульманского института («MUSLIM Institute») Исламской Республики Пакистан Сахибзаде Султан Ахмад Али и другие.
В заключение выступил профессор Бадирхан Ахмедли, который выразил свою благодарность организаторам и участникам мероприятия.