AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Laçın rayonunda Prezidentin xüsusi nümayəndəliyinin təşkilatçılığı ilə Laçın şəhərində keçirilən “MDB-nin mədəniyyət paytaxtı – 2025” ilinin tədbirlərində iştirak edib.
Tədbir çərçivəsində “Mədəniyyətlərarası əməkdaşlıq: dayanıqlı inkişaf yolu kimi” və “Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun təbii ehtiyatları” mövzularında dəyirmi masalar təşkil olunub. “Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun təbii ehtiyatları” mövzusında dəyirmi masa AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin moderatorluğu ilə keçirilib.
Tədbirlər zamanı akademik İsa Həbibbəyli mədəniyyət naziri Adil Kərimli və Laçın rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Məsim Məmmədova Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyi münasibətilə hazırlanmış miniatür xalça hədiyyə edib.
Qeyd edək ki, MDB Humanitar Əməkdaşlıq Şurasının 2024-cü ilin 8 oktyabr tarixli qərarına əsasən, Azərbaycanın Şərqi Zəngəzur bölgəsinin Laçın şəhəri 2025-ci ildə “MDB-nin mədəniyyət paytaxtı” elan olunub.

Президент НАНА академик Иса Габиббейли принял участие на мероприятиях «Культурная столица СНГ – 2025», которые состоялись в городе Лачын при организации Министерства культуры Азербайджанской Республики и Специального представительства Президента Азербайджанской Республики в Лачынском районе.
В рамках мероприятий были организованы круглые столы на тему «Межкультурное сотрудничество как путь к устойчивому развитию» и «Природные ресурсы Карабаха и Восточного Зангезура». Модератором круглого стола на тему «Природные ресурсы Карабаха и Восточного Зангезура» был президент НАНА академик Иса Габиббейли.
В ходе мероприятий академик Иса Габиббейли подарил министру культуры Адилю Керимли и специальному представителю Президента Азербайджанской Республики в Лачынском районе Масиму Мамедову миниатюрные ковры, сотканные по случаю 80-летия Национальной академии наук Азербайджана.
Отметим, что по постановлению Совета по гуманитарному сотрудничеству СНГ от 8 октября 2024 года город Лачын Восточно-Зангезурского региона Азербайджана объявлен «Культурной столицей СНГ» в 2025 году.