AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Laçın rayonunda Prezidentin xüsusi nümayəndəliyinin təşkilatçılığı ilə Laçın şəhərində keçirilən “MDB-nin mədəniyyət paytaxtı – 2025” ilinin tədbirlərində iştirak edib.
Tədbir çərçivəsində “Mədəniyyətlərarası əməkdaşlıq: dayanıqlı inkişaf yolu kimi” və “Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun təbii ehtiyatları” mövzularında dəyirmi masalar təşkil olunub. “Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun təbii ehtiyatları” mövzusında dəyirmi masa AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin moderatorluğu ilə keçirilib.
Tədbirlər zamanı akademik İsa Həbibbəyli mədəniyyət naziri Adil Kərimli və Laçın rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Məsim Məmmədova Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyi münasibətilə hazırlanmış miniatür xalça hədiyyə edib.
Qeyd edək ki, MDB Humanitar Əməkdaşlıq Şurasının 2024-cü ilin 8 oktyabr tarixli qərarına əsasən, Azərbaycanın Şərqi Zəngəzur bölgəsinin Laçın şəhəri 2025-ci ildə “MDB-nin mədəniyyət paytaxtı” elan olunub.

Academician Isa Habibbeyli participated in the “Cultural Capital of the CIS for 2025” events held in Lachin
The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli took part in the “Cultural Capital of the CIS for 2025” events, organized by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the Special Representative Office of the President in the Lachin district.
Within the event, roundtable discussions were held on the topics “Intercultural Cooperation as a Path to Sustainable Development” and “Natural Resources of Karabakh and East Zangezur.”
The roundtable on “Natural Resources of Karabakh and East Zangezur” was moderated by the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli.
During the events, Academician Isa Habibbeyli gifted a miniature carpets to Minister of Culture Adil Karimli and Masim Mammadov, the Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Lachin district, woven on the occasion of the 80th anniversary of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
It should be noted that, according to the decision of the CIS Council for Humanitarian Cooperation dated October 8, 2024, Lachin city of East Zangezur region of Azerbaijan was declared the “CIS Cultural Capital for 2025”.