Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının və Türkiyə Elmlər Akademiyasının birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda keçirilən “Azərbaycan və Türkiyə dünya siyasətində” mövzusunda beynəlxalq simpoziumun bağlanış mərasimi olub.
Mərkəzi Elmi Kitabxanada baş tutan tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək iki gün davam edən beynəlxalq simpoziumun öz işini uğurla başa vurduğunu, əhəmiyyətli elmi nəticələrlə yadda qaldığını bildirib.
AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, “Azərbaycan və Türkiyə dünya siyasətində” mövzusu ilk dəfə olaraq ayrıca bir beynəlxalq elmi simpoziumun əsas müzakirə predmeti olmuşdur.
O, tədbirdə həm Azərbaycan, həm də Türkiyə elmi mühitinə aid olan yanaşma və baxışların təqdim olunmasını simpoziumun əhəmiyyətini artıran mühüm məqamlardan biri kimi qiymətləndirib. İlk dəfə olaraq sistemli şəkildə iki ölkənin mövqeyi kontekstində geniş elmi müzakirələrin aparıldığını qeyd edib.
AMEA rəhbəri beynəlxalq tədbir çərçivəsində müxtəlif aktual mövzuları əhatə edən 30-a yaxın məruzənin dinlənildiyini, müzakirələr nəticəsində tədbirdə iştirak edən hər kəsdə Azərbaycan və Türkiyənin dünya siyasətindəki rolu, mövqeyi, birliyi və həmrəyliyi barədə kompleks təsəvvürün formalaşdığını bildirib.
“Türkiyə və Azərbaycanın bütün sahələrdə olduğu kimi, beynəlxalq miqyasda, siyasət meydanında da nümayiş etdirdiyi dostluq və qardaşlıq bu elmi simpozium çərçivəsində daha da aydın şəkildə özünü göstərmişdir”, - deyən AMEA prezidenti qeyd edib ki, tədbir çərçivəsində müzakirə olunan mövzular gələcək tədqiqatlar üçün geniş imkanlar yaradacaq, yeni elmi istiqamətlərin formalaşmasına təkan verəcəkdir.
Akademik Həbibbəyli təqdim olunan məruzələrin elmi məqalələr toplusu şəklində Türkiyədə nəşr olunacağını, bu kitabın gələcək tədqiqatçılar üçün bələdçi və dəyərli informasiya mənbəyi rolunu oynayacağını söyləyib.
O, beynəlxalq simpoziumun mühüm nəticələrindən biri kimi Türkiyə ilə elmi əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsini xüsusi vurğulayıb. Qeyd edib ki, bu tədbir AMEA-nın həm Türkiyənin müxtəlif elmi qurumları, həm də Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyası ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafında yeni səhifə açmışdır.
Türkiyə-Azərbaycan əlaqələrinin yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyduğunu söyləyən AMEA rəhbəri bu əməkdaşlıq nəticəsində iki qardaş ölkə arasında elmi əlaqələrin daha da dərinləşəcəyinə inamını ifadə edib.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycana ilk dəfə səfər edən türkiyəli alimlərin iştirakının xüsusi məna kəsb etdiyini vurğulayan alim, ölkələrimiz arasında yeni elmi körpülərin qurulmasını sevindirici hal kimi qiymətləndirib.
O, bu simpoziumun yeni ortaq elmi layihələrin və gələcək əməkdaşlıqların başlanğıcına çevrildiyini, eyni zamanda, elmi əlaqələrin inkişafı baxımından mühüm platforma rolunu oynadığını qeyd edib.
Akademik İsa Həbibbəyli konfransın işində fəal iştiraka görə tədbir iştirakçılarına təşəkkürünü bildirib.
Sonra Türkiyə Elmlər Akademiyasının (TÜBA) prezidenti, professor Müzəffər Şəkər çıxış edərək möhkəm təməllərə əsaslanan Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinin təhlili, iki ölkə arasında əməkdaşlığın daha da inkişafı, qlobal siyasi gərginliklərin aradan qaldırılması, ortaq elmi mövzuların müzakirəsi baxımından beynəlxalq tədbirin önəmini qeyd edib. O, iki günlük simpozium çərçivəsində müxtəlif istiqamətlər üzrə geniş və maraqlı məruzələrin dinlənildiyini vurğulayıb.
Professor Müzəffər Şəkər Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin “Azərbaycan və Türkiyə bir millət, iki dövlətdir” və Türkiyə Respublikasının qurucusu Mustafa Kamal Atatürkün “Azərbaycanın sevinci Türkiyənin sevinci, kədəri kədərimizdir” kəlamlarının hər iki dövlət arasında əlaqələrin sarsılmaz özülünü təşkil etdiyini bildirib.
O, böyük filosof Yunus Əmrənin şeirindən “Sevelim sevilelim, Dünya kimseye kalmaz” misralarını səsləndirərək, Azərbaycan və Türkiyə xalqlarının bir-birinə olan sevgisinin, iki ölkə arasındakı sarsılmaz dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin əbədi və daimi olmasını arzulayıb.
TÜBA prezidenti çıxışının sonunda beynəlxalq simpoziumun elmi və siyasi əhəmiyyətindən, əldə olunan nəticələrdən, gələcək əməkdaşlıq imkanlarından danışıb, tədbirin faydalı ideya platforması kimi məhsuldar nəticələrlə yadda qalacağına əminliyini ifadə edib.
Bağlanış mərasimində Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasının (AASSA) prezidenti, TÜBA Beynəlxalq Əlaqələr İşçi Qrupunun sədri professor Əhməd Nuri Yurdusev çıxış edərək elmi-texniki biliklərə dərindən yiyələnmiş mütəxəssislərin hazırlanmasının müasir dövrdə hər bir ölkənin inkişaf strategiyasının əsas tərkib hissəsi olduğunu deyib.
O, insan amilinin, elmi potensialın və yüksəkixtisaslı alimlərin ölkənin elmi inkişafında mühüm rol oynadığını vurğulayıb: “Elmlər akademiyalarında dərin elmi biliklərə malik mütəxəssislərin yetişdirilməsi prioritet məsələlərdən biridir. Bu kimi ixtisaslı kadrların mövcudluğu şəraitində notarial qaynaqların çatışmazlığı elmi fəaliyyətə maneə yaratmır”.
O, Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinin bu gün strateji müttəfiqlik səviyyəsinə yüksəldiyini xüsusi vurğulayaraq, elm sahəsində əməkdaşlığın güclənməsinin ölkənin ümumi inkişafına ciddi töhfə verəcəyini bildirib.
AMEA və Türkiyə Elmlər Akademiyasının birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən beynəlxalq simpoziumun yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu söyləyən AASSA-nın prezidenti, tədbir çərçivəsində müvafiq istiqamətlər üzrə geniş elmi müzakirələrin aparıldığını, hər iki ölkənin alim və ziyalılarının aktual elmi və ictimai problemlərin həllində yaxından iştirak etdiklərini deyib. Professor Əhməd Nuri Yurdusev vurğulayıb ki, Azərbaycan və Türkiyə elm adamlarının bir araya gəldiyi bu simpozium həm bilik və təcrübə mübadiləsi, həm də əlaqələrin genişləndirilməsi baxımından mühüm platforma rolunu oynadı.
Daha sonra AMEA Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix elmləri doktoru Eynulla Mədətli, Şərqşünaslıq İnstitutunun Türkiyə tarixi və iqtisadiyyatı şöbəsinin böyük elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Zülfiyyə Vəliyeva və digərləri çıxış edərək simpoziumun aktuallığını vurğulayıb, tədbirin daha geniş coğrafiya əhatə etməsinin zəruriliyini qeyd ediblər.

Состоялась церемония закрытия международного симпозиума «Азербайджан и Турция в мировой политике»
Состоялась церемония закрытия международного симпозиума «Азербайджан и Турция в мировой политике», который проходил в Баку при совместной организации Национальной академии наук Азербайджана и Академии наук Турции.
Выступая на мероприятии, которое состоялось в Центральной научной библиотеке, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что международный симпозиум, который продолжался два дня, успешно завершил свою работу и запомнился важными научными результатами.
Руководитель НАНА подчеркнул, что тема «Азербайджан и Турция в мировой политике» впервые стала предметом отдельного международного научного симпозиума.
На мероприятии, продолжил академик, были представлены подходы и взгляды, присущие научной среде обеих стран, впервые прошли обширные научные дискуссии, охватывающие позиции, занимаемые Азербайджаном и Турцией.
Академик Иса Габиббейли отметил, что в рамках международного симпозиума были прослушаны около 30-ти докладов, охватывающих различные актуальные темы, в ходе дискуссий у каждого участника мероприятия сформировалось комплексное представление о роли Азербайджана и Турции в мировой политике, позициях, которые они занимают, единстве и солидарности братских стран.
Сказав, что дружба и братство, демонстрируемые Турцией и Азербайджаном во всех сферах, в том числе на политической арене и в международном масштабе, открыто проявили себя и во время этого научного симпозиума, руководитель НАНА добавил, что обсуждаемые в рамках мероприятия темы создадут широкие возможности для дальнейших исследований и будут способствовать формированию новых научных направлений.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что представленные доклады будут изданы в Турции в форме сборника научных статей, который станет путеводителем для будущих исследователей и ценным источником информации.
Академик особо подчеркнул, что в ходе международного симпозиума научные связи с Турцией укрепились ещё больше, мероприятие открыло новую страницу в развитии сотрудничества НАНА с различными научными структурами Турции и с Ассоциацией академий наук и научных сообществ Азии.
Начат новый этап развития турецко-азербайджанских связей, продолжил руководитель НАНА, в результате налаженного сотрудничества научные связи между двумя братскими странами станут ещё глубже.
Подчеркнув особую значимость участия на мероприятии турецких ученых, которые посетили Азербайджан впервые, академик Иса Габиббейли выразил удовлетворение появлением новых научных мостов между нашими странами.
Академик отметил, что симпозиум стал началом новых совместных научных проектов и будущего сотрудничества, сыграл роль важной платформы для развития научных связей.
Академик Иса Габиббейли поблагодарил присутствующих за активное участие в работе симпозиума.
Затем выступил президент Академии наук Турции (TÜBA) профессор Музаффер Шекер, который подчеркнул значение международного мероприятия с точки зрения анализа азербайджано-турецких отношений, опирающихся на крепкий фундамент, ещё большего развития двустороннего сотрудничества, устранения глобального политического напряжения и обсуждения общих научных тем. Ученый сообщил, что в рамках двухдневного симпозиума были прослушаны интересные доклады, охватывающие различные сферы.
Профессор Музаффер Шекер отметил, что связи между двумя странами непоколебимы и опираются на мысли, высказанные общенациональным лидером азербайджанского народа Гейдаром Алиевым «Азербайджан и Турция – одна нация, два государства» и основателем Турецкой Республики Мустафой Кемалем Ататюрком «Радость Азербайджана – наша радость, его печаль – наша печаль».
Процитировав слова из стихотворения великого философа Юнуса Эмре “Sevelim sevilelim, Dünya kimseye kalmaz” («Давайте любить и быть любимыми, жизнь быстротечна»), президент TÜBA пожелал, чтобы любовь азербайджанского и турецкого народов друг к другу, дружеские и братские отношения между двумя странами были непоколебимы и незыблемы.
В завершение своего выступления профессор Музаффер Шекер рассказал о научной и политической значимости международного симпозиума, полученных результатах, возможностях для дальнейшего сотрудничества, выразил уверенность в том, что мероприятие, будучи платформой полезных идей, запомнится своими плодотворными результатами.
На церемонии закрытия также выступил президент Ассоциации академий наук и научных сообществ Азии (AASSA), председатель Рабочей группы TÜBA по международным связям профессор Ахмед Нури Юрдусев. Он подчеркнул, что в современный период неотъемлемой частью стратегии развития каждой страны является подготовка специалистов, обладающих глубокими научно-техническими знаниями.
Профессор сообщил, что человеческий фактор, научный потенциал и высококвалифицированные ученые играют важную роль в научном развитии страны: «Подготовка в академиях наук специалистов, обладающих глубокими научными знаниями, – одна из приоритетных задач. При наличии специализированных кадров недостатки, существующие в организационной сфере, не создают препятствий для научной деятельности».
Особо подчеркнув, что сегодня азербайджано-турецкие отношения поднялись до уровня стратегического партнёрства, Ахмед Нури Юрдусев добавил, что усиление сотрудничества в научной сфере внесет серьезный вклад в общее развитие обеих стран.
Президент AASSA отметил, что в рамках международного симпозиума, который состоялся при совместной организации НАНА и TÜBA на высоком уровне, прошли обширные научные дискуссии по соответствующим направлениям, ученые и представители интеллигенции обеих стран принимают активное участие в решении актуальных научных и социальных проблем. Профессор Ахмед Нури Юрдусев подчеркнул, что симпозиум, объединивший ученых Азербайджана и Турции, стал важной платформой с точки зрения обмена знаниями и опытом, а также расширения связей.
Далее выступили заместитель директора Института философии и социологии НАНА по научной работе доктор исторических наук Эйнулла Мадатли, старший научный сотрудник Отдела истории и экономики Турции Института востоковедения доктор философии по истории Зульфия Велиева и другие, которые подчеркнули актуальность симпозиума и отметили, что в будущем необходимо охватить более широкую географию.