İyunun 23-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında tanınmış iqtisadçı alim, millət vəkili, “Şöhrət” və “Şərəf” ordenli akademik Ziyad Səmədzadənin 85 illiyinə həsr olunan “Azərbaycan Respublikasının iqtisadi-siyasi inkişaf mərhələləri və müasir dövr” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbirdən öncə akademik Ziyad Səmədzadənin həyat və fəaliyyətindən bəhs edən sərgiyə baxış keçirilib.
Tədbirdə dövlət rəsmiləri, millət vəkilləri, tanınmış ziyalılar, elm və təhsil müəssisələrinin nümayəndələri, media mənsubları və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Mərasimi giriş nitqi ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq akademik Ziyad Səmədzadənin Azərbaycanda iqtisad elminin inkişafında əvəzsiz xidmətlərindən danışıb. Bildirib ki, görkəmli alim fundamental araşdırmaları ilə müasir iqtisad elminin, eləcə də Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişaf problemlərinin dərin təhlillər əsasında öyrənilməsinə sanballı töhfələr verib.
O, Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamının işığında bu elm ocağının yubileyi ilə əlaqədar yenidən çapa hazırlanan “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası simalarda” kitabında akademik Ziyad Səmədzadə haqqında da ensiklopedik məlumatların yer aldığını diqqətə çatdırıb.
Yubilyarın ömür yoluna və çoxşaxəli elmi fəaliyyətinə nəzər salan AMEA rəhbəri onun 25 yaşında namizədlik, 31 yaşında doktorluq dissertasiyalarını uğurla müdafiə etdiyini, 40 yaşında AMEA-nın müxbir üzvü, 49 yaşında isə AMEA-nın həqiqi üzvü seçildiyini bildirib.
“Ömrünün böyük bir hissəsini elmə həsr edən akademik Ziyad Səmədzadə fəaliyyətində Azərbaycanın iqtisadi müstəqilliyi məsələsini daim diqqət mərkəzində saxlamışdır”, - deyən AMEA prezidenti vurğulayıb ki, alim xüsusən Ulu Öndər Heydər Əliyevin ölkəmizə rəhbərliyi dövründə dahi liderin apardığı böyük siyasətdə əsas istiqamətlərdən biri olan iqtisadi müstəqillik məsələsini elmi cəhətdən həmin zamanın şərtlərinə uyğun ifadə etməyi bacarmışdır. Akademik Ziyad Səmədzadə istər keçid dövrü iqtisadiyyatını, istərsə də Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə aparılan modernləşmə, yeniləşmə və islahatlar dövrünün iqtisadi proseslərini təhlil edərkən iqtisadi müstəqillik və iqtisadi inkişaf nöqteyi nəzərindən məsələlərə baxmışdır.
Akademik Ziyad Səmədzadənin iqtisad elmini bir sıra yeniliklərlə zənginləşdirdiyini söyləyən AMEA rəhbəri onun “Dünya iqtisadiyyatı: Çin “iqtisadi möcüzəsi” və “Çin qlobal dünya iqtisadiyyatında” kitablarının bu ölkənin uğurlu iqtisadi inkişafının səbəblərini öyrənməklə bərabər, milli maraqlara cavab verən iqtisadi siyasət və sistemli iqtisadi islahatlar üçün də dəyərli mənbə olduğunu vurğulayıb. O, həmçinin alimin ideya müəllifi və baş redaktoru olduğu 7 cildlik “Böyük İqtisadi Ensiklopediya”nın hazırlandığını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, bu ensiklopedik külliyyat əsası Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş, Prezident İlham Əliyevin çevik praqmatizmlə reallaşdırdığı Azərbaycanın iqtisadi inkişaf modeli barədə aydın təsəvvür yaradır.
Sonra Elm və Təhsil Nazirliyinin İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun laboratoriya müdiri AMEA-nın müxbir üzvü Qorxmaz İmanov alimin həyat və fəaliyyətinə dair geniş məruzə ilə çıxış edib.
Tədbirdə Milli Məclisin sədr müavini, Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru akademik Rafael Hüseynov, Belarusun ölkəmizdəki səfiri Dmitri Pineviç, Milli Məclisin Səhiyyə komitəsinin sədri akademik Əhliman Əmiraslanov, Milli Məclisin İntizam komissiyasının sədri professor Eldar İbrahimov, Milli Məclisin Ailə, qadın və uşaq məsələləri komitəsinin sədri siyasi elmlər doktoru Hicran Hüseynova, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru professor Ədalət Muradov, Milli Məclisin Hesablayıcı Komissiyasının sədri, Azərbaycan Ağsaqqallar Şurasının sədri professor Eldar Quliyev, Azərbaycan Auditorlar Palatasının sədri professor Vahid Novruzov, Milli Məclisin deputatı professor Fəzail İbrahimli, tarix elmləri doktoru Həsən Həsənov, UNEC-in professoru Məhiş Əhmədov, Azərbaycan Kooperasiya Universitetinin professoru Aynurə Allahverdiyeva və digərləri çıxış edərək Ziyad Səmədzadənin iqtisad elmində tutduğu mövqedən danışıb, yubilyarı təbrik ediblər. Çıxışlarda bildirilib ki, akademik Ziyad Səmədzadə respublikada iqtisadi qanunvericilik bazasının möhkəmləndirilməsi, büdcə sisteminin təkmilləşdirilməsi, iqtisadi innovasiyaların inkişafı və s. məsələlərin həllində fəal iştirak edib.
Sonda çıxış edən akademik Ziyad Səmədzadə böyük diqqət və qayğıya görə minnətdarlığını bildirib, tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına təşəkkür edib.

В НАНА отметили 85-летие академика Зияда Самедзаде
23-го июня в Центральной научной библиотеке НАНА состоялось мероприятие под названием «Этапы экономического и политического развития Азербайджанской Республики и современный период», посвященное 85-летию известного ученого-экономиста, депутата Милли Меджлиса, обладателя орденов «Шохрат» и «Шараф» академика Зияда Самедзаде.
До начала мероприятия присутствующие ознакомились с выставкой, повествующей о жизни и деятельности академика Зияда Самедзаде.
На мероприятии принимали участие официальные лица государства, депутаты Милли Меджлиса, известные представители интеллигенции, сотрудники научных и образовательных учреждений, представители СМИ и другие гости.
Открывая мероприятие вступительной речью, президент НАНА академик Иса Габиббейли рассказал о незаменимых заслугах академика Зияда Самедзаде в развитии экономической науки в Азербайджане. Академик сообщил, что своими фундаментальными исследованиями выдающийся ученый внёс весомый вклад в изучение и глубокий анализ проблем современной экономической науки, а также социально-экономического развития республики.
Академик Иса Габиббейли отметил, что энциклопедические данные об академике Зияде Самедзаде вошли и в новое издание книги «Национальная академия наук Азербайджана в лицах», выпущенной в свет в соответствии с Распоряжением Президента Ильхама Алиева «О праздновании 80-летия Национальной академии наук Азербайджана».
Говоря о жизненном пути и многогранной научной деятельности юбиляра, руководитель НАНА сообщил, что в 25 лет академик Зияд Самедзаде успешно защитил кандидатскую, а в 31 год – докторскую диссертации, в 40 лет был избран членом-корреспондентом, а в 49 лет – действительным членом НАНА.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что большую часть жизни академик Зияд Самедзаде посвятил науке, особое внимание он уделял вопросу об экономической независимости Азербайджана; в период руководства общенационального лидера Гейдара Алиева ученый смог научно обосновать в соответствии с условиями того времени вопрос об экономической независимости, который был одним из основных направлений политики, проводимой гениальным лидером. Анализируя процессы, продолжил руководитель НАНА, происходящие в экономике в переходный период, а затем и в период модернизации, обновления и реформ, проводимых под руководством Президента Ильхама Алиева, академик Зияд Самедзаде рассмотрел все вопросы с точки зрения экономической независимости и экономического развития.
Сказав, что академик Зияд Самедзаде обогатил экономическую науку рядом нововведений, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что в книгах ученого «Мировая экономика: «экономическое чудо» Китая» и «Китай в глобальной мировой экономике» анализируются причины успешного экономического развития этой страны, книги являются ценными источниками для проведения отвечающей национальным интересам экономической политики и системных экономических реформ. Академик добавил, что «Большая экономическая энциклопедия» в 7-ми томах, автором идеи и главным редактором которой является академик Зияд Самедзаде, создает ясное представление о модели экономического развития Азербайджана, основы которой заложены общенациональным лидером Гейдаром Алиевым и которая с гибким прагматизмом претворяется в жизнь Президентом Ильхамом Алиевым.
Далее с обширным докладом о жизни и деятельности ученого выступил заведующий лабораторией Института систем управления Министерства науки и образования член-корреспондент НАНА Горхмаз Иманов.
На мероприятии также выступили вице-спикер Милли Меджлиса, директор Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви академик Рафаэль Гусейнов, посол Беларуси в нашей стране Дмитрий Пиневич, председатель комитета Милли Меджлиса по здравоохранению академик Ахлиман Амирасланов, председатель Дисциплинарной комиссии Милли Меджлиса профессор Эльдар Ибрагимов, председатель комитета Милли Меджлиса по вопросам семьи, женщин и детей доктор политических наук Хиджран Гусейнова, ректор Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) профессор Адалят Мурадов, председатель Счетной комиссии Милли Меджлиса, председатель Совета старейшин Азербайджана профессор Эльдар Гулиев, председатель Палаты аудиторов Азербайджана профессор Вахид Новрузов, депутат Милли Меджлиса профессор Фазаиль Ибрагимли, доктор исторических наук Гасан Гасанов, профессор UNEC Мехиш Ахмедов, профессор Азербайджанского университета кооперации Айнура Аллахвердиева и другие. В выступлениях говорилось о роли Зияда Самедзаде в развитии экономической науки, прозвучали поздравления в адрес юбиляра. Отмечалось, что академик Зияд Самедзаде принимал активное участие в совершенствовании законодательной базы экономического развития и бюджетной системы, применении инноваций в экономике страны и т.д.
В заключение выступил академик Зияд Самедзаде, который поблагодарил организаторов мероприятия и всех присутствующих за оказанное ему внимание.