İyunun 23-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında tanınmış iqtisadçı alim, millət vəkili, “Şöhrət” və “Şərəf” ordenli akademik Ziyad Səmədzadənin 85 illiyinə həsr olunan “Azərbaycan Respublikasının iqtisadi-siyasi inkişaf mərhələləri və müasir dövr” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbirdən öncə akademik Ziyad Səmədzadənin həyat və fəaliyyətindən bəhs edən sərgiyə baxış keçirilib.
Tədbirdə dövlət rəsmiləri, millət vəkilləri, tanınmış ziyalılar, elm və təhsil müəssisələrinin nümayəndələri, media mənsubları və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Mərasimi giriş nitqi ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq akademik Ziyad Səmədzadənin Azərbaycanda iqtisad elminin inkişafında əvəzsiz xidmətlərindən danışıb. Bildirib ki, görkəmli alim fundamental araşdırmaları ilə müasir iqtisad elminin, eləcə də Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişaf problemlərinin dərin təhlillər əsasında öyrənilməsinə sanballı töhfələr verib.
O, Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamının işığında bu elm ocağının yubileyi ilə əlaqədar yenidən çapa hazırlanan “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası simalarda” kitabında akademik Ziyad Səmədzadə haqqında da ensiklopedik məlumatların yer aldığını diqqətə çatdırıb.
Yubilyarın ömür yoluna və çoxşaxəli elmi fəaliyyətinə nəzər salan AMEA rəhbəri onun 25 yaşında namizədlik, 31 yaşında doktorluq dissertasiyalarını uğurla müdafiə etdiyini, 40 yaşında AMEA-nın müxbir üzvü, 49 yaşında isə AMEA-nın həqiqi üzvü seçildiyini bildirib.
“Ömrünün böyük bir hissəsini elmə həsr edən akademik Ziyad Səmədzadə fəaliyyətində Azərbaycanın iqtisadi müstəqilliyi məsələsini daim diqqət mərkəzində saxlamışdır”, - deyən AMEA prezidenti vurğulayıb ki, alim xüsusən Ulu Öndər Heydər Əliyevin ölkəmizə rəhbərliyi dövründə dahi liderin apardığı böyük siyasətdə əsas istiqamətlərdən biri olan iqtisadi müstəqillik məsələsini elmi cəhətdən həmin zamanın şərtlərinə uyğun ifadə etməyi bacarmışdır. Akademik Ziyad Səmədzadə istər keçid dövrü iqtisadiyyatını, istərsə də Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə aparılan modernləşmə, yeniləşmə və islahatlar dövrünün iqtisadi proseslərini təhlil edərkən iqtisadi müstəqillik və iqtisadi inkişaf nöqteyi nəzərindən məsələlərə baxmışdır.
Akademik Ziyad Səmədzadənin iqtisad elmini bir sıra yeniliklərlə zənginləşdirdiyini söyləyən AMEA rəhbəri onun “Dünya iqtisadiyyatı: Çin “iqtisadi möcüzəsi” və “Çin qlobal dünya iqtisadiyyatında” kitablarının bu ölkənin uğurlu iqtisadi inkişafının səbəblərini öyrənməklə bərabər, milli maraqlara cavab verən iqtisadi siyasət və sistemli iqtisadi islahatlar üçün də dəyərli mənbə olduğunu vurğulayıb. O, həmçinin alimin ideya müəllifi və baş redaktoru olduğu 7 cildlik “Böyük İqtisadi Ensiklopediya”nın hazırlandığını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, bu ensiklopedik külliyyat əsası Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş, Prezident İlham Əliyevin çevik praqmatizmlə reallaşdırdığı Azərbaycanın iqtisadi inkişaf modeli barədə aydın təsəvvür yaradır.
Sonra Elm və Təhsil Nazirliyinin İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun laboratoriya müdiri AMEA-nın müxbir üzvü Qorxmaz İmanov alimin həyat və fəaliyyətinə dair geniş məruzə ilə çıxış edib.
Tədbirdə Milli Məclisin sədr müavini, Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru akademik Rafael Hüseynov, Belarusun ölkəmizdəki səfiri Dmitri Pineviç, Milli Məclisin Səhiyyə komitəsinin sədri akademik Əhliman Əmiraslanov, Milli Məclisin İntizam komissiyasının sədri professor Eldar İbrahimov, Milli Məclisin Ailə, qadın və uşaq məsələləri komitəsinin sədri siyasi elmlər doktoru Hicran Hüseynova, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru professor Ədalət Muradov, Milli Məclisin Hesablayıcı Komissiyasının sədri, Azərbaycan Ağsaqqallar Şurasının sədri professor Eldar Quliyev, Azərbaycan Auditorlar Palatasının sədri professor Vahid Novruzov, Milli Məclisin deputatı professor Fəzail İbrahimli, tarix elmləri doktoru Həsən Həsənov, UNEC-in professoru Məhiş Əhmədov, Azərbaycan Kooperasiya Universitetinin professoru Aynurə Allahverdiyeva və digərləri çıxış edərək Ziyad Səmədzadənin iqtisad elmində tutduğu mövqedən danışıb, yubilyarı təbrik ediblər. Çıxışlarda bildirilib ki, akademik Ziyad Səmədzadə respublikada iqtisadi qanunvericilik bazasının möhkəmləndirilməsi, büdcə sisteminin təkmilləşdirilməsi, iqtisadi innovasiyaların inkişafı və s. məsələlərin həllində fəal iştirak edib.
Sonda çıxış edən akademik Ziyad Səmədzadə böyük diqqət və qayğıya görə minnətdarlığını bildirib, tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına təşəkkür edib.

On June 23, an event titled “Stages of Economic and Political Development of the Republic of Azerbaijan and the Modern Period” was held at the Central Scientific Library of ANAS, dedicated to the 85th anniversary of the prominent economist, Member of the Milli Majlis, and recipient of the “Shohrat” and “Sharaf” orders, Academician Ziyad Samadzade.
Before the event, attendees viewed an exhibition highlighting the life and work of Academician Ziyad Samadzade.
The event was attended by government officials, members of parliament, prominent intellectuals, representatives of scientific and educational institutions, media representatives, and other guests.
The ceremony was opened with a welcome speech by the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, who spoke about essential contributions of Academician Ziyad Samadzade to the development of economic science in Azerbaijan. He noted that through his fundamental research, the distinguished scientist made great contributions to the study and in-depth analysis of the problems of modern economic science, as well as the socio-economic development of the republic.
Academician Isa Habibbeyli underlined that encyclopedic information about Academician Ziyad Samadzade was also included in the new edition of the book “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası simalarda” (“Great figures of Azerbaijan National Academy of Sciences”) published in accordance with the Order of President Ilham Aliyev on the celebration of the 80th anniversary of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
Speaking about the life path and multifaceted scientific activity of the jubilarian, the head of ANAS mentioned that Academician Ziyad Samadzade successfully defended his candidate dissertation at the age of 25 and his doctoral dissertation at 31. He was elected a corresponding member of ANAS at 40 and a full member at 49.
Academician Isa Habibbeyli said that Academician Ziyad Samadzade dedicated most of his life to science, devoted special attention to the issue of economic independence of Azerbaijan. During the leadership of National Leader Heydar Aliyev in our country, the scientist was able to scientifically explain the issue of economic independence in accordance with the conditions of that time, the issue that was one of the main directions in the policy pursued by the Great Leader. Analyzing the processes taking place in the economy during the transition period and later during the period of modernization, renewal, and reforms carried out under the leadership of President Ilham Aliyev, Academician Ziyad Samadzade examined all issues from the perspective of economic independence and economic development.
The head of ANAS said that Academician Ziyad Samadzade enriched the field of economic science with a number of innovations. In his books, “The World Economy: China’s ‘Economic Miracle’” and “China in the Global World Economy,” he analyzes the reasons for the successful economic development of this country. These books serve as valuable sources for economic policy and systemic economic reforms. The academician added that the “Great Economic Encyclopedia” in seven volumes, for which Academician Ziyad Samadzade is the author of the idea and chief editor provides a clear understanding about model of economic development of Azerbaijan, the foundation of which was laid by the National Leader Heydar Aliyev and which is implemented with flexible pragmatism by President Ilham Aliyev.
Then, the Head of the Laboratory at the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education, corresponding member of ANAS, Gorkhmaz Imanov, delivered a detailed report on the life and work of the scientist.
At the event, Deputy Speaker of the Milli Majlis and Director of the National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi, Academician Rafael Huseynov, Ambassador of Belarus to Azerbaijan, Dmitry Pinevich, Chair of the Milli Majlis Health Committee, Academician Ahliman Amiraslanov, Chair of the Disciplinary Committee of the Milli Majlis, Professor Eldar Ibrahimov, Chair of the Committee on Family, Women and Children’s Affairs of the Milli Majlis, Doctor of Political Sciences Hijran Huseynova, Rector of Azerbaijan State University of Economics (UNEC), Professor Adalat Muradov, Chair of the Counting Commission of the Milli Majlis and Chairman of the Council of Elders of Azerbaijan, Professor Eldar Guliyev, Chairman of the Chamber of Auditors of Azerbaijan, Professor Vahid Novruzov, Member of Parliament, Professor Fazail Ibrahimli, Doctor of Historical Sciences Hasan Hasanov, UNEC Professor Mahish Ahmadov, Professor of Azerbaijan Cooperation University Aynura Allahverdiyeva, and others delivered speeches at the event. They highlighted the role of Ziyad Samadzade in the field of economics and congratulating him on his anniversary. It was noted that Academician Ziyad Samadzade had played an active role in strengthening the economic legislative framework in the country, improving the budgetary system, developing economic innovations, and addressing other key issues.
In conclusion, Academician Ziyad Samadzade expressed his gratitude for the great attention and care, and thanked the organizers and participants of the event.