Akademiyanın Rəyasət Heyətinin binasında AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin rəhbərliyi ilə müşavirə keçirilib.
Tədbirdə AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri və bölmələrin elmi katibləri, aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Müşavirədə dövlət başçısının “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamından irəli gələrək, Akademiyanın 80 illik yubileyinə hazırlıq məsələləri müzakirə edilib.
Müşavirədə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək dövlət başçısının Sərəncamı çərçivəsində Akademiyanın 80 illiyinə həsr olunmuş bir sıra tədbirlərin keçirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, Akademiyanın tarixində ilk dəfə olaraq Bakıdan kənarda Qarabağ Universitetində Elm və Təhsil Nazirliyi və AMEA-nın birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında Qarabağnamə ənənəsi və müasir dövr” mövzusunda elmi konfrans keçirilib. Həmçinin AMEA-nın Naxçıvan Bölməsi və Naxçıvan Dövlət Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə muxtar respublikada da elmi sessiya keçirildiyini xatırladıb.
AMEA rəhbəri Milli Elmlər Akademiyasının yubiley tədbirlərinin tarixdə ilk dəfə olaraq ölkədən kənarda qardaş Türkiyənin Ankara şəhərində Türkiyə Elmlər Akademiyasının (TÜBA) təşəbbüsü və Ankara Universitetinin dəstəyi ilə, İstanbul şəhərində isə Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv ölkələrin elmlər akademiyaları prezidentlərinin İkinci toplantısında yüksək səviyyədə qeyd olunduğunu diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri, həmçinin Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyi çərçivəsində bir sıra nəşrlərin hazırlandığını, onlardan bir qisminin artıq işıq üzü gördüyünü, müəyyən nəşrlərin isə redaksiya mərhələsində olduğunu söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli həmçinin payızda yekun yubiley tədbirinin keçiriləcəyini söyləyib, bu məqsədlə tədbirin təşkili, qonaqların müəyyənləşdirilməsi və dəvəti, eləcə də bu məqsədlə kitab və monoqrafiyaların nəşri ilə bağlı Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirlərinə müvafiq tapşırıqlarını verib.
Müşavirədə AMEA-nın akademik-katibi akademik Arif Həşimov, Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri – filologiya elmləri doktoru Sərxan Xavəri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aynur Mahmud, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Əsmər Əliyeva, “Elm” nəşriyyatının direktoru filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səbuhi Qəhrəmanov və başqaları çıxış edərək AMEA-nın 80 illik yubileyinə hazırlıqla bağlı görülən işlər barədə məlumat veriblər.
Sonda çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin yüksək səviyyədə qeyd edilməsi ilə bağlı müvafiq tövsiyə və tapşırıqlarını çatdırıb.

Состоялось совещание при президенте НАНА
В здании Президиума Академии наук состоялось совещание под председательством президента НАНА академика Исы Габиббейли.
На мероприятии приняли участие члены Президиума НАНА, заведующие отделами аппарата Президиума и ученые секретари отделений, а также другие соответствующие лица.
На совещании обсуждались вопросы, связанные с подготовкой к 80-летнему юбилею НАНА в свете Распоряжения главы государства «О праздновании 80-летия Национальной академии наук Азербайджана».
В своем выступлении президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что в рамках Распоряжения главы государства состоялся ряд мероприятий, посвященных юбилею Академии наук. Руководитель НАНА отметил, что в честь юбилея впервые в истории Академии наук в Карабахском университете при совместной организации Министерства науки и образования и НАНА состоялась научная конференция «Традиции Карабахнаме в Национальной академии наук Азербайджана и современный период»; также состоялась научная сессия в Нахчыванской Автономной Республике при совместной организации Нахчыванского отделения НАНА и Нахчыванского государственного университета.
Впервые за всю историю НАНА, продолжил академик Иса Габиббейли, юбилейные мероприятия прошли на высоком уровне и за пределами республики, в братской Турции – в городе Анкара по инициативе Академии наук Турции (TÜBA) и при организации Анкарского университета, и  в Стамбуле во время Второго собрания президентов академий наук стран-членов Организации Черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС).
Руководитель НАНА также сообщил, что в рамках 80-летнего юбилея Национальной академии наук подготовлены к печати соответствующие издания, часть из них уже вышла в свет, а другие издания находятся на стадии редактирования.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что осенью состоится итоговое юбилейное мероприятие, и дал соответствующие поручения заведующим отделами аппарата Президиума НАНА, связанные с организацией мероприятия, определением списков гостей и их приглашением, а также с изданием книг и монографий.
На совещании выступили академик-секретарь НАНА академик Ариф Гашимов, заведующие отделами аппарата Президиума – доктор филологических наук Сархан Хавери, доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева, доктор философии по филологии Айнур Махмуд, доктор философии по филологии Эсмер Алиева, директор издательства «Элм» доктор философии по филологии Сабухи Гахраманов и другие. Они рассказали о мероприятиях, реализованных в связи с подготовкой к 80-летнему юбилею НАНА.
В заключение выступил академик Иса Габиббейли, который дал соответствующие рекомендации и поручения в связи с празднованием 80-летия Национальной академии наук Азербайджана на высоком уровне.