Akademiyanın Rəyasət Heyətinin binasında AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin rəhbərliyi ilə müşavirə keçirilib.
Tədbirdə AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri və bölmələrin elmi katibləri, aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Müşavirədə dövlət başçısının “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamından irəli gələrək, Akademiyanın 80 illik yubileyinə hazırlıq məsələləri müzakirə edilib.
Müşavirədə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək dövlət başçısının Sərəncamı çərçivəsində Akademiyanın 80 illiyinə həsr olunmuş bir sıra tədbirlərin keçirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, Akademiyanın tarixində ilk dəfə olaraq Bakıdan kənarda Qarabağ Universitetində Elm və Təhsil Nazirliyi və AMEA-nın birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında Qarabağnamə ənənəsi və müasir dövr” mövzusunda elmi konfrans keçirilib. Həmçinin AMEA-nın Naxçıvan Bölməsi və Naxçıvan Dövlət Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə muxtar respublikada da elmi sessiya keçirildiyini xatırladıb.
AMEA rəhbəri Milli Elmlər Akademiyasının yubiley tədbirlərinin tarixdə ilk dəfə olaraq ölkədən kənarda qardaş Türkiyənin Ankara şəhərində Türkiyə Elmlər Akademiyasının (TÜBA) təşəbbüsü və Ankara Universitetinin dəstəyi ilə, İstanbul şəhərində isə Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv ölkələrin elmlər akademiyaları prezidentlərinin İkinci toplantısında yüksək səviyyədə qeyd olunduğunu diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri, həmçinin Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyi çərçivəsində bir sıra nəşrlərin hazırlandığını, onlardan bir qisminin artıq işıq üzü gördüyünü, müəyyən nəşrlərin isə redaksiya mərhələsində olduğunu söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli həmçinin payızda yekun yubiley tədbirinin keçiriləcəyini söyləyib, bu məqsədlə tədbirin təşkili, qonaqların müəyyənləşdirilməsi və dəvəti, eləcə də bu məqsədlə kitab və monoqrafiyaların nəşri ilə bağlı Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirlərinə müvafiq tapşırıqlarını verib.
Müşavirədə AMEA-nın akademik-katibi akademik Arif Həşimov, Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri – filologiya elmləri doktoru Sərxan Xavəri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aynur Mahmud, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Əsmər Əliyeva, “Elm” nəşriyyatının direktoru filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səbuhi Qəhrəmanov və başqaları çıxış edərək AMEA-nın 80 illik yubileyinə hazırlıqla bağlı görülən işlər barədə məlumat veriblər.
Sonda çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin yüksək səviyyədə qeyd edilməsi ilə bağlı müvafiq tövsiyə və tapşırıqlarını çatdırıb.

A meeting under the leadership of the President of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Academician Isa Habibbeyli was held at the Presidium of the Academy.
Members of the Presidium of ANAS, heads of departments of the Presidium Apparatus, scientific secretaries of the divisions, and relevant persons participated in the event.
At the meeting, in connection with the Order of the Head of State “On the celebration of the 80th anniversary of the Azerbaijan National Academy of Sciences,” the preparation issues for the 80th anniversary of the Academy was discussed.
The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli made a speech at the meeting. He underlined that within the framework of the President’s Order, a number of events dedicated to the 80th anniversary of the Academy had been held. For the first time in the history of the Academy, a scientific conference on the topic “Traditions of Karabakhname in the Azerbaijan National Academy of Sciences and the Modern Period” was held at Karabakh University, jointly organized by the Ministry of Science and Education and the Azerbaijan National Academy of Sciences. He also reminded that a scientific session was held in the Nakhchivan Autonomous Republic, jointly organized by the Nakhchivan Division of ANAS and Nakhchivan State University.
The head of ANAS emphasized that, for the first time in history, the anniversary events of the National Academy of Sciences were celebrated outside our country at a high level, in Ankara, Türkiye, with the initiative of the Turkish Academy of Sciences (TÜBA) and the support of Ankara University, and in Istanbul, at the 2nd Meeting of the Presidents of the Academies of Sciences of the Black Sea Economic Cooperation member countries.
The head of ANAS also stated that, within the framework of the 80th anniversary of the National Academy of Sciences, a number of publications had been prepared, some of which had already been published, while certain publications were at the editorial stage.
Academician Isa Habibbeyli also said that the final anniversary event would be held in autumn, and for this purpose, he gave relevant instructions to the heads of departments of the Presidium administration regarding the organization of the event, the determination and invitation of guests, as well as the publication of books and monographs for this purpose.
Academician-secretary of ANAS, Academician Arif Hashimov, Heads of departments of the Presidium administration, Doctor of Philology Sarkhan Khaveri, PhD in Biology Esmira Alirzayeva, PhD in Philology Aynur Mahmud, PhD in Philology Asmar Aliyeva, Director of “Elm” Publishing House, PhD in Philology Sabuhi Gahramanov, and others also made speeches at the meeting and provided information about the preparatory works for the 80th anniversary of ANAS.
In conclusion, Academician Isa Habibbeyli delivered his relevant recommendations and instructions regarding the high-level celebration of the 80th anniversary of the Azerbaijan National Academy of Sciences.