Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin genişləndirilmiş iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin üzvləri, Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
İclasda müzakirəyə çıxarılan ilk məsələ Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Azərbaycan elminin inkişafında xidmətləri olan şəxslərin təltif edilməsi haqqında” 5 noyabr 2025-ci il tarixli Sərəncamı ilə təltif edilən AMEA əməkdaşlarına müvafiq təltiflərin təqdim edilməsi haqqında olub.
Məsələ ilə bağlı çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının sözügedən Sərəncamının Akademiyanın 80 illik şərəfli tarixinin əlamətdar hadisələrindən biri olduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, bundan öncə dövlət başçısının müvafiq Sərəncamı ilə Akademiya əməkdaşları ölkə üzrə ən çox “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923–2023)” yubiley medalı ilə təltif edilənlər sırasında idi. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, bu, Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan elminə, aliminə, ziyalısına, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına verdiyi böyük dəyərin və qiymətin bariz ifadəsidir. Həmçinin ölkə başçısının “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 18 mart 2025-ci il tarixli Sərəncamının Akademiya tarixinin çox əhəmiyyətli səhifələrindən biri olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb ki, Sərəncamda AMEA-nın keçdiyi şanlı tarixi yola nəzər salınır, bu tarix dövlət başçısı tərəfindən yüksək qiymətləndirilir və gələcək fəaliyyətə dəstək verilir, qarşıya vəzifələr qoyulur.
“Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubiley yığıncağında iştirakı və proqram xarakterli, dərin məzmunlu nitqi Akademiyanın, alimlərimizin gələcək fəaliyyətinin yol xəritəsidir. Prezident İlham Əliyevin IV Sənaye inqilabının əsas çağırışlarından olan kibertəhlükəsizlik, süni intellekt və rəqəmsal texnologiyalara dair yubiley nitqindəki fikirləri bundan sonrakı fəaliyyətimizin əsasını təşkil edəcək. Akademiya və Azərbaycan alimləri olaraq cənab Prezidentin nitqindən irəli gələn vəzifələrin yüksək səviyyədə icrası əsas vəzifəmizdir”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Azərbaycan dilinin saflığının qorunması və Azərbaycan tarixinin, Azərbaycanın dövlətçilik tarixinin yenidən yazılması ilə bağlı cənab Prezidentin qarşıya qoyduğu vəzifələrdən irəli gələrək dərhal AMEA-nın Rəyasət Heyətində dilçi və tarixçi alimlərlə görüşlər keçirilib, təkliflər irəli sürülüb, Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarına tapşırıqlar verilib, alimlərimiz mətbuatda məqalələrlə çıxışlar edib və yaxın günlərdə AMEA-nın vahid Tədbirlər planı qəbul olunacaq.
Akademik İsa Həbibbəyli çıxışının sonunda bildirib ki, Azərbaycan alimləri, ziyalıları dövlətimizin başçısının uğurlu daxili və xarici siyasətini bəyənir, daim dəstəkləyir və bundan sonra da müstəqil Azərbaycanın inkişafı yollarında Prezident İlham Əliyevin ətrafında sıx birləşərək onun apardığı siyasətə öz dəstəklərini verəcəklər.
Daha sonra Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Azərbaycan elminin inkişafında xidmətləri olan şəxslərin təltif edilməsi haqqında” 5 noyabr 2025-ci il tarixli Sərəncamı ilə əlaqədar təltif olunanlara mükafatları təqdim olunub. Təltif olunanlar çıxış edərək dövlət başçısına Azərbaycan elminə, aliminə verdiyi yüksək diqqət və dəyərə görə minnətdarlıqlarına bildirib, alimlərimizin qarşısına qoyduğu vəzifələrin icrası istiqamətində bundan sonra da yorulmadan çalışacaqlarını söyləyiblər.
İclasda, həmçinin Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 22 oktyabr 2025-ci il tarixli Sərəncamının icrası ilə bağlı AMEA-nın Tədbirlər planı təsdiq edilib.
Həmçinin dünya şöhrətli görkəmli Çin alimi Liu Huinin 1800 illik yubileyinə həsr olunmuş “Minilliklərin riyazi ahəngi. Qlobal dialoq” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransın keçirilməsi qərara alınıb.
Bundan əlavə, biologiya elmləri doktoru Süleyman Allahverdiyevin 75 illik yubileyi haqqında qərar qəbul edilib.
Sonda yekun söz ilə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli son 3 il ərzində Akademiyada tarixi elmi ənənələri qorumaqla yeniləşmə və islahatlar naminə mühüm addımların atıldığını deyib. Diqqətə çatdırıb ki, müasir dövrün çağırışlarından irəli gələrək bir çox struktur islahatları aparılıb, Prezident İlham Əliyevin qarşıya qoyduğu vəzifələrdən və dövlətimizin maraqlarından irəli gələrək yeni şöbələr yaradılıb, süni intellekt istiqamətində mühüm işlər görülüb və bu mərhələ Akademiyanın tarixində Yeniləşmə və islahatlar dövrü kimi qiymətləndirilir. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, artıq bu mərhələ başa çatır və AMEA-nın tarixində yeni mərhələ başlanır. Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, artıq qarşımızda yeni vəzifələr, tapşırıqlar, dövlətimizin çağırışları dayanır və bu vəzifələrin yüksək səviyyədə icrası, Azərbaycanın dünya elmində layiqli təmsil olunması alimlərimizin, elmimizin borcudur və bütün bunlar gələcək fəaliyyət istiqamətimizin əsasını təşkil edəcəkdir.

Состоялось расширенное заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана.
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума НАНА, заведующие отделами аппарата Президиума и соответствующие лица.
Первым на повестке дня стоял вопрос о вручении соответствующих наград сотрудникам НАНА, удостоившихся наград по Распоряжению Президента Азербайджанской Республики от 5 ноября 2025 года «О награждении лиц, имеющих заслуги в развитии азербайджанской науки».
Выступая по данному вопросу, академик Иса Габиббейли сообщил, что указанное Распоряжение главы государства является одним из знаменательных событий в 80-летней славной истории Академии наук. Академик отметил, что до этого по Распоряжению Президента Ильхама Алиева сотрудники НАНА были в ряду тех, кто больше всех по стране был удостоен юбилейной медали «100-летие Гейдара Алиева (1923-2023)». Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что все эти события – наглядный пример большого значения, которое глава государства придает отечественной науке, ученым, представителям интеллигенции, Национальной академии наук Азербайджана. Сказав, что Распоряжение Президента Азербайджанской Республики от 18 марта 2025 года «О праздновании 80-летия Национальной академии наук Азербайджана» является одной из важнейших страниц в истории НАНА, академик добавил, что в документе говорится о пройденном Академией наук славном пути, получившем высокую оценку главы государства, поддерживается дальнейшая деятельность НАНА, перед учеными ставятся важные задачи.
Руководитель НАНА продолжил: «Глубокосодержательная речь программного характера Президента Ильхама Алиева на собрании в честь 80-летнего юбилея Национальной академии наук Азербайджана – это дорожная карта дальнейшей деятельности Академии наук и ученых. Мысли Президента Ильхама Алиева о кибербезопасности, искусственном интеллекте и цифровых технологиях, соответствующие основным вызовам Четвертой промышленной революции, являются основой нашей дальнейшей деятельности. Главная обязанность Академии наук и азербайджанских ученых – выполнить на высоком уровне все задачи, которые нашли свое отражение в речи господина Президента».
Академик Иса Габиббейли сообщил, что сразу после юбилейных мероприятий в Президиуме НАНА прошли встречи с учеными-языковедами и историками, на которых были обсуждены задачи, поставленные главой государства в связи с сохранением чистоты азербайджанского языка и проведением глубоких исследований по истории Азербайджана и азербайджанской государственности, выдвинуты предложения, даны поручения научным учреждениям и организациям Академии наук, ученые выступили со статьями в печати, в ближайшие дни будет принят единый План мероприятий НАНА.
В заключение академик Иса Габиббейли отметил, что ученые и представители интеллигенции всецело поддерживают проводимую главой государства внутреннюю и внешнюю политику, и в дальнейшем они приложат все усилия во имя развития независимого Азербайджана, тесно сплотившись вокруг Президента Ильхама Алиева.
Затем были вручены награды сотрудникам НАНА, удостоенным этих наград по Распоряжению Президента Азербайджанской Республики от 5 ноября 2025 года «О награждении лиц, имеющих заслуги в развитии азербайджанской науки». В своих выступлениях удостоенные наград лица выразили благодарность главе государства за высокую оценку, данную отечественной науке и ученым, а также подчеркнули, что и впредь будут неустанно трудиться для выполнения поставленных перед учеными задач.
Далее на заседании был утвержден План мероприятий НАНА, связанный с выполнением Распоряжения Президента Азербайджанской Республики от 22 октября 2025 года «О проведении 100-летнего юбилея Первого тюркологического съезда».
Помимо этого, было принято постановление о проведении международной научной конференции на тему «Математическая гармония тысячелетий. Глобальный диалог», посвященной 1800-летнему юбилею всемирно известного китайского ученого Лю Хуэя.
Также было принято постановление о 75-летнем юбилее доктора биологических наук Сулеймана Аллахвердиева.
Подводя итоги, академик Иса Габиббейли сообщил, что на протяжении последних трех лет в НАНА предпринимаются важные шаги во имя обновления и реформ с сохранением исторических научных традиций. Академик отметил, что, исходя из вызовов современности, проведены многочисленные структурные реформы, созданы новые отделы в соответствии с задачами, поставленными Президентом Ильхамом Алиевым, и интересами государства, реализованы важные мероприятия в связи с искусственным интеллектом, этот период в истории Академии наук оценивается как Период обновления и реформ. Этот этап, продолжил академик Иса Габиббейли, уже подходит к концу, начинается новый этап в истории НАНА, перед нами стоят новые задачи, поручения и призывы нашего государства, выполнение этих задач на высоком уровне и достойное представление Азербайджана в международном научном пространстве – долг ученых и всей науки в целом, всё это составляет основу нашей дальнейшей деятельности.