AMEA-da dünya şöhrətli Çin alimi Liu Huinin 1800 illik yubileyinə həsr olunmuş elmi konfrans keçirilib
Dekabrın 9-da AMEA-nın Rəyasət Heyətində dünya şöhrətli görkəmli Çin alimi Liu Huinin 1800 illik yubileyinə həsr olunmuş “Minilliklərin riyaziyyat ahəngi Kainatla dialoq” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdən öncə Liu Huinin həyat və fəaliyyətini əks etdirən sərgiyə baxış olub.
Konfransı giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli son illərdə Azərbaycan-Çin əlaqələrinin genişləndiyini, Prezident İlham Əliyevin və Çin Xalq Respublikasının Sədri Si Cinpinin ikitərəfli münasibətlərimizə böyük önəm verdiklərini söyləyib.
Ölkələrimiz arasında siyasi, iqtisadi sferalarda yüksək əlaqələrin mövcud olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycanın Çinin “Bir kəmər, bir yol” layihəsini dəstəklədiyini, öz növbəsində Çinin də Zəngəzur dəhlizinin açılması ilə bağlı ədalətli mövqe nümayiş etdirdiyini bildirib. Qeyd edib ki, Zəngəzur dəhlizinin açılması ilə Azərbaycan Asiya ilə Avropa arasında, eləcə də Çinin Avropaya çıxmasında körpü rolunu oynayacaq.
AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, hələ sovet hakimiyyəti illərində Azərbaycan şairləri Çin liderlərinə, dünyanın yeddi möcüzəsindən biri olan Çin səddinə həsr olunmuş maraqlı şeirlər yazıblar. Həmçinin çinli şairlər də öz növbələrində Azərbaycana, Qafqaz dağlarına həsr edilmiş şeirlər ərsəyə gətiriblər.
Son illərdə Azərbaycan ilə Çin arasında elmi, ədəbi əlaqələrin də yüksək səviyyədə olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Çin Sosial Elmlər Akademiyası, Hebey Sosial Elmlər Akademiyası, Honkonq Kore Akademiyası, Pekin Xarici Dillər Universiteti və Hebey Pedaqoji Universiteti ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini, həmin müəssisələrlə əməkdaşlıq memorandumlarının imzalandığını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, bu gün Azərbaycan və Çin alimləri birgə konfranslar, simpoziumlar keçirir, hər iki ölkədə təşkil olunan konfranslarda aktiv iştirak edirlər. Çindən geniş nümayəndə heyətinin AMEA-nın 80 illik yubiley yığıncağı münasibətilə ölkəmizə səfər etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli həmin alimlərin həm azərbaycanlı, həm də dünyanın bir çox ölkəsindən gəlmiş həmkarları ilə səmərəli görüşlər keçirdiklərini söyləyib.
Bugünkü konfransın dünya şöhrətli görkəmli Çin alimi Liu Huinin 1800 illik yubileyinə həsr olunduğunu deyən AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, onun riyaziyyata və həndəsəyə dair tədqiqatları dünya riyaziyyat elminin əsaslarını təşkil edib, maraqlı və ciddi elmi əsərlər ortaya qoyub.
“Liu Pifaqor teoreminə bənzər bir teoremin sübutunu təqdim edib. Liu Hui həm Çində riyaziyyat elminin əsaslarını qoyanlardan biri olmuşdur, həm də dünya riyaziyyat elminə misilsiz töhfələr vermişdir”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli bugünkü konfransın təşkilatçılarından olan Çin Elm və Texnologiya Assosiasiyası ilə də əməkdaşlıq münasibətlərinin qurulmasına başlandığını, həmçinin mədəniyyət sahəsində də ikitərəfli əməkdaşlığın nəzərdə tutulduğunu söyləyib və Liu Huinin 1800 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirin Azərbaycan-Çin elmi, ədəbi, mədəni əlaqələrində yeni üfüqlər açacağını bildirərək konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Sonra çıxış edən Çin Elm və Texnologiya Assosiasiyasının direktoru Ruan Cao ölkəmizdə və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında olmaqdan məmnunluğunu dilə gətirib, konfransın təşkilinə göstərdiyi dəstəyə görə akademik İsa Həbibbəyliyə minnətdarlığını bildirib. Azərbaycanın zəngin tarixə və mədəniyyətə malik olduğunu deyən Ruan Cao ölkəmizin Avropa ilə Asiya arasında körpü rolunu oynadığını söyləyib.
Liu Huinin 1800 il öncə yazıb-yaratdığını deyən direktor həmin dövrün Çin tarixində elmin, mədəniyyətin intellektual çiçəklənmə dövrü kimi qəbul edildiyini vurğulayıb. Diqqətə çatdırıb ki, Liu Huinin tədqiqatları nəzəriyyə ilə təcrübənin vəhdətini təşkil edib, xüsusilə “Riyazi sənətin doqquz fəsli” əsərində mühüm yeniliyə imza atıb, pi (π)-nin dəyərini təxmini olaraq tapmaq üçün çoxbucaqlını dairəyə yazmaq metodundan istifadə edib. Həmçinin bu əsərində bərk həndəsə teoremləri, Arximedin π yaxınlaşmasının təkmilləşdirilməsi və çoxlu naməlumlu xətti tənliklərin həlli üçün sistematik metod təklif edib.
Çin Elm və Texnologiya Assosiasiyasının direktoru Ruan Cao tədbirin rəhbərlik etdiyi təşkilatla AMEA arasında elmi əlaqələrin qurulması və inkişafına təkan verəcəyini söyləyib.
Konfransda çıxış edən UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının nümayəndəsi Mustafa Şabanov Komissiya adından tədbir iştirakçılarını salamlayıb. Qeyd edib ki, Liu Huinin 1800 illik yubileyinin qeyd olunması UNESCO-nun 2024-2025-ci illər üzrə tədbirlər planında əksini tapıb və bu, elmin, düşüncənin bəşəri dəyərinin ifadəsidir. Mustafa Şabanov bildirib ki, qərar UNESCO-da qəbul edilən zaman Azərbaycan buna öz dəstəyini ifadə edib, Çinlə həmrəylik nümayiş etdirib. Azərbaycanın Şərqlə Qərb arasında tarixən elmi, mədəni körpü rolunu oynadığını deyən Mustafa Şabanov bu gün də bu ənənələrin davam etdiyini deyib.
Diqqətə çatdırıb ki, Liu Huinin riyazi metodları həm qədim dövrdə, həm də bu gün riyaziyyat elminin, düşüncəsinin inkişafına öz töhfəsini verir.
Çıxışlardan sonra “Minilliklərin riyaziyyat ahəngi. Kainatla dialoq – Liu Hui silsilə yubiley tədbirləri” adlı tanıtım videosu nümayiş etdirilib.
Daha sonra açılışın rəmzi lenti kəsilib.
Açılış mərasimizindən sonra tədbir öz işini “Sivilizasiyalararası aialoq və akademik mübadilələr üzrə çıxışlar” mövzusunda sessiya ilə davam etdirib. Sessiya iclasında Çin Elmlər Akademiyasının Təbiət Elmləri Tarixi İnstitutunun aparıcı tədqiqatçısı Zou Dahai, İç Monqolustan Müəllimlər Universitetinin professoru, Beynəlxalq Elm Tarixi Akademiyasının müxbir üzvü Cuo Shirong, Çin Elmlər Akademiyasının Təbiət Elmləri Tarixi İnstitutunun dosenti Chen Wei, ETN Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun şöbə müdiri riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Əli Babayev, Bakı Dövlət Universitetinin kafedra müdiri professor Rövşən Əliyev, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Rəqəmsal Akademiya, süni intellekt və elektron akademiya şöbəsinin müdiri riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fariz İmranov və AMEA-nın Şərqşünaslıq İnstitutunun elmi işçisi Röya Mirzəbəyova çıxış ediblər.

В НАНА состоялась международная научная конференция, посвященная 1800-летнему юбилею всемирно известного китайского математика Лю Хуэя
9-го декабря в здании Президиума НАНА состоялась международная научная конференция на тему «Математическая гармония тысячелетий: Диалог с Вселенной», посвященная 1800-летнему юбилею всемирно известного китайского ученого Лю Хуэя.
До начала мероприятия присутствующие ознакомились с выставкой, отражающей жизнь и деятельность Лю Хуэя.
Открывая конференцию вступительной речью, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что в последние годы связи между Азербайджаном и Китаем расширяются, Президент Ильхам Алиев и Председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин придают большое значение развитию двустороннего сотрудничества.
Сказав, что между нашими странами налажены тесные связи в политической и экономической сферах, академик Иса Габиббейли добавил, что Азербайджан поддерживает китайскую инициативу «Один пояс, один путь», а Китай, в свою очередь, демонстрирует справедливую позицию в связи с открытием Зангезурского коридора, благодаря которому Азербайджан станет мостом между Азией, в том числе и Китаем, и Европой.
Руководитель НАНА подчеркнул, что ещё в годы советской власти азербайджанские поэты посвящали интересные стихи лидерам Китая, а также одному из чудес света – Великой Китайской стене, а китайские поэты, в свою очередь, посвящали стихи Азербайджану и Кавказским горам.
В последние годы, продолжил академик Иса Габиббейли, между Азербайджаном и Китаем развиваются тесные связи и в области науки, литературы, НАНА тесно сотрудничает с Китайской академией социальных наук, Хэбэйской академией общественных наук, гонконгской Академией Core, Пекинским университетом иностранных языков и Хэбэйским педагогическим университетом, с этими организациями подписаны меморандумы о сотрудничестве. Академик отметил, что сегодня ученые Азербайджана и Китая проводят совместные конференции и симпозиумы, принимают активное участие на конференциях, которые проводятся в обеих странах. Сказав, что в прошлом месяце большая делегация из Китая приехала в нашу страну для участия на собрании в честь 80-летия НАНА, академик добавил, что в рамках юбилея прошли плодотворные встречи китайских ученых и с азербайджанскими коллегами, и с учеными, прибывшими в нашу страну из других стран мира.
Руководитель НАНА сообщил, что сегодняшняя конференция посвящена 1800-летнему юбилею всемирно известного китайского ученого Лю Хуэя, исследования которого в сфере математики и геометрии составили основу мировой математической науки, он является автором интересных и серьезных научных трудов: «Лю Хуэй представил доказательство теоремы наподобие теоремы Пифагора. Он является одним из основоположников математической науки в Китае, а также внес исключительный вклад в развитие математической науки во всем мире».
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что в настоящее время устанавливаются связи НАНА с одним из организаторов сегодняшней конференции – Китайской ассоциацией по науке и технологиям, также предусмотрено двустороннее сотрудничество в сфере культуры. Академик выразил уверенность в том, что мероприятие, посвященное 1800-летнему юбилею Лю Хуэя, откроет новые горизонты для развития научных, литературных, культурных связей между Азербайджаном и Китаем, и пожелал успехов работе конференции.
Затем выступил директор Китайской ассоциации по науке и технологиям Руан Цао, который выразил удовлетворение посещением нашей страны и Национальной академии наук Азербайджана и поблагодарил академика Ису Габиббейли за поддержку в организации конференции. Сказав, что Азербайджан – это страна с богатой историей и культурой, Руан Цао добавил, что наша республика является мостом между Европой и Азией.
Директор ассоциации отметил, что Лю Хуэй жил и творил 1800 лет назад, тот период считается периодом расцвета науки и культуры в Китае, исследования Лю Хуэя опираются на единство теории и практики. Он подробно рассказал о достижениях ученого.
Директор Китайской ассоциации по науке и технологиям Руан Цао подчеркнул, что мероприятие приведет к установлению и развитию научных связей между руководимой им организацией и НАНА.
В своем выступлении на конференции представитель Национальной комиссии Азербайджанской Республики по делам ЮНЕСКО Мустафа Шабанов поприветствовал участников мероприятия от имени Комиссии. Он сообщил, что празднование 1800-летнего юбилея Лю Хуэя нашло свое отражение в Плане мероприятий ЮНЕСКО на 2024-2025 гг., и это является выражением значения, которое придается науке и научной мысли. При принятии решения в ЮНЕСКО, продолжил Мустафа Шабанов, Азербайджан поддержал данную инициативу и продемонстрировал солидарность с Китаем. Сказав, что испокон веков Азербайджан является научным и культурным мостом между Востоком и Западом, он добавил, что эти традиции продолжаются и сегодня.
Мустафа Шабанов отметил, что, как и в древности, математические методы Лю Хуэя и сегодня вносят свою лепту в развитие математической науки.
После выступлений был продемонстрирован видеоролик, повествующий о череде юбилейных мероприятий под названием «Математическая гармония тысячелетий: Диалог с Вселенной».
Далее была разрезана символическая лента церемонии открытия.
После церемонии открытия мероприятие продолжило свою работу сессией на тему «Выступления по межцивилизационному диалогу и академическому обмену», в ходе которой были прослушаны выступления представителей Азербайджана и Китая.