Yanvarın 7-də AMEA Rəyasət Heyətində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin yerli televiziya kanallarına müsahibəsi zamanı Azərbaycan dilinin saflığının qorunması istiqamətindəki çağırışlarına həsr olunmuş müşavirə keçirilib.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin sədrliyi ilə keçirilən tədbirdə Akademiyanın Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri, elmi katibləri, eləcə də bu istiqamətdə elmi müəssisə və təşkilatların nümayəndələri iştirak ediblər.
Müşavirədə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin yerli televiziya kanallarına müsahibəsi zamanı Azərbaycan dilinin saflığının qorunması istiqamətindəki çıxışından irəli gələn vəzifələr müzakirə olunub.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyev və Prezident İlham Əliyev hər zaman Azərbaycan dilinin və onun saflığının qorunmasına dövlət siyasəti səviyyəsində münasibət bəsləmişlər. Bu əməli fəaliyyət bu gün qloballaşan dünyada dilimizin kənar təhlükələrdən mühafizə edilməsində mühüm rol oynayıb. Ötən illər ərzində bu istiqamətdə bir sıra rəsmi sənədlərin imzaladığını deyən akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin Prezident İlham Əliyevin çıxışlarında bu məsələyə xüsusi diqqət yetirildiyini göstərib. Bildirilib ki, Prezident İlham Əliyev AMEA-nın 80 illik yubiley yığıncağındakı nitqində Azərbaycan dili ilə bağlı alimlərimiz qarşısında mühüm vəzifələr qoyub və bundan irəli gələrək dərhal dilçi alimlərlə AMEA-nın Rəyasət Heyətində iclas keçirilib, müvafiq qərarlar qəbul olunub, tapşırıqlar verilib, əməli addımlar atılıb.
Dövlət başçısının yerli televiziya kanallarına müsahibəsi zamanı Azərbaycan dilinin saflığının qorunması ilə bağlı növbəti çağırışının da alimlər qarşısında mühüm vəzifələr qoyduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli dillə bağlı məsələlərin AMEA-nın əsas prioritet istiqamətlərindən olduğunu bildirib. Akademiya rəhbəri çıxışında AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunda mövcud ştat vahidləri və daxili imkanlar hesabına “Müasir Azərbaycan dili” şöbəsinin bazasında “Müasir Azərbaycan dili və nitq mədəniyyəti” şöbəsinin yaradılmasının məqsədəuyğun olduğunu bildirib.
Müşavirədə çıxış edən AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru professor Nadir Məmmədli Azərbaycan dili ilə bağlı müəssisədə görülən işlər barədə ətraflı məlumat verib. O, dövlət başçısı tərəfindən Azərbaycan dilinin saflığının qorunması ilə bağlı qarşıya qoyulan tələblərə uyğun olaraq dilimizin daxili imkanlar hesabına zənginləşdirilməsi, eləcə də dilimizin təhlükəsizliyinin qorunması və ona olan müxtəlif növ təhdidlərin qarşısının alınması və internet mühitində gedən proseslərin tənzimlənməsi sahəsində elmi kollektivlərin üzərinə mühüm vəzifələrin düşdüyünü qeyd edib. Bildirilib ki, hazırda Dilçilik İnstitutunda “Azərbaycan dilinin orfoqrafiya lüğəti” və “Azərbaycan dilinin orfoepiya lüğəti” hazırlanır, həmçinin milli dil korpusu yaradılır. Professor Nadir Məmmədli, həmçinin bu istiqamətdə işıq üzü görmüş bir sıra nəşrlər barədə məlumat verib. Bildirib ki, Dilçilik İnstitutunda Azərbaycan dilinin leksikası, fonetikası və morfologiyasına dair cildlər artıq nəşr edilmiş, 4-cü - Sintaksis cildi isə tamamlanmaq üzrədir.
Müşavirədə, həmçinin AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru Sərxan Xavəri, AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin elmi katibi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Arzu Məmmədxanlı və AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının direktoru texnika elmləri doktoru Hüseyn Hüseynov çıxış ediblər. Çıxışlarda dilimizin daxili imkanlar hesabına zənginləşdirilməsi, tədqiq olunması, ana dilinin qorunmasına vətəndaş münasibətlərini əks etdirən əsərlərin yazılması, xarici təsirlərdən qorunmasından danışılıb, təkliflər səsləndirilib.
Sonda akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan dili tədqiqatlarının müxtəlif istiqamətlər üzrə daha da genişləndirilməsi, alınmış elmi nəticələrin monoqrafiya səviyyəsində geniş elmi ictimaiyyətə çatdırılması, həmçinin kiçik həcmli maarifləndirici broşürlərin çap edilib yayılmasının vacibliyini diqqətə çatdırıb. Dilçilik İnstitutunun, AMEA-nın elmi bölmələrinin və AMEA-nın Gənclər Akademiyasının birgə təşkilatçılığı ilə orta məktəblərdə olimpiadaların keçirilməsinin qərara alındığını bildirən akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Azərbaycan dili ilə bağlı daimi kitab sərgisinin, o cümlədən virtual sərginin təşkili ilə bağlı tapşırıqlarını diqqətə çatdırıb.
Həmçinin yaxın günlərdə AMEA və Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan dilinin saflığının qorunmasına həsr olunmuş müzakirələrin aparılacağını söyləyib.

В НАНА состоялось совещание, на котором были обсуждены задачи в связи с азербайджанским языком, поставленные главой государства в ходе его интервью местным телеканалам
07.01.2026 20:00
7-го января в Президиуме НАНА состоялось совещание, посвященное призывам в сфере сохранения чистоты азербайджанского языка, которые прозвучали во время интервью Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева местным телеканалам.
На мероприятии, которое прошло под председательством президента НАНА академика Исы Габиббейли, приняли участие заведующие отделами и ученые секретари аппарата Президиума Академии наук, а также представители соответствующих научных учреждений и организаций.
На совещании были обсуждены задачи в сфере сохранения чистоты азербайджанского языка, поставленные Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым во время его интервью местным телеканалам.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что великий лидер Гейдар Алиев и Президент Ильхам Алиев всегда на государственном уровне заботились о сохранении азербайджанского языка и его чистоты. Эта практическая деятельность сыграла важную роль в защите родного языка от внешних угроз в эпоху глобализации. Сказав, что за истекший период в данном направлении был подписан ряд официальных документов, академик Иса Габиббейли добавил, что во время выступлений Президента Ильхама Алиева этому вопросу уделяется особое внимание. Академик отметил, что в своей речи на собрании в честь 80-летнего юбилея НАНА Президент Ильхам Алиев поставил перед учеными важные задачи в связи с азербайджанским языком, сразу после собрания в Президиуме состоялось заседание при участии ученых-языковедов, были приняты соответствующие постановления, даны поручения, предприняты конкретные меры.
Во время интервью главы государства местным телеканалам, продолжил руководитель НАНА, прозвучали призывы в связи с сохранением чистоты азербайджанского языка, которые ставят важные задачи и перед учеными, связанные с языком вопросы являются одной из основных приоритетных сфер деятельности НАНА. Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что за счет внутренних ресурсов и существующих штатных единиц на базе отдела «Современный азербайджанский язык» Института языкознания имени Насими НАНА целесообразно создать отдел «Современный азербайджанский язык и культура речи».
В своем выступлении на совещании директор Института языкознания имени Насими НАНА профессор Надир Мамедли подробно рассказал о мероприятиях, реализуемых в учреждении в связи с азербайджанским языком. Он сообщил, что в соответствии с требованиями, выдвинутыми главой государства  в связи с сохранением чистоты азербайджанского языка, перед научными коллективами стоят такие важные задачи, как обогащение родного языка за счет внутренних возможностей, обеспечение безопасности языка и предотвращение внешних угроз, а также регулирование процессов, происходящих в интернет-пространстве. Отмечалось, что в настоящее время в Институте языкознания продолжается работа над подготовкой «Орфографического словаря азербайджанского языка» и «Орфоэпического словаря азербайджанского языка», а также над созданием национального корпуса азербайджанского языка. Профессор Надир Мамедли рассказал о ряде изданий, выпущенных руководимым им научным учреждением. Он сообщил, что в Институте языкознания уже изданы тома, связанные с лексикой, фонетикой и морфологией азербайджанского языка, близится к завершению работа над четвертым томом, охватывающим синтаксис.
Далее на совещании выступили заведующий Отделом науки и образования аппарата Президиума НАНА доктор филологических наук Сархан Хавери, ученый секретарь Отделения гуманитарных наук НАНА доктор философии по филологии Арзу Мамедханлы и директор Центральной научной библиотеки НАНА доктор технических наук Гусейн Гусейнов. В выступлениях говорилось об обогащении нашего языка за счет внутренних возможностей, лингвистических исследованиях, написании трудов, отражающих гражданскую позицию в отношении сохранения родного языка, защите от внешних воздействий, а также были выдвинуты соответствующие предложения.
В заключение академик Иса Габиббейли подчеркнул, что необходимо ещё больше расширить исследования, связанные с азербайджанским языком, по различным направлениям, доводить результаты этих исследований до внимания широкой общественности посредством монографий, а также небольших просветительских брошюр. Сказав, что принято решение о проведении олимпиад в средних школах при совместной организации Института языкознания, научных отделений НАНА и Молодежной академии наук, руководитель НАНА дал поручения в связи с организацией в Центральной научной библиотеке НАНА постоянной книжной выставки, а также виртуальной выставки в связи с азербайджанским языком.
Помимо этого, академик Иса Габиббейли отметил, что в ближайшие дни при совместной организации НАНА и Союза писателей Азербайджана пройдут дискуссии, посвященные сохранению чистоты азербайджанского языка.