Naxçıvan Muxtar Respublikasının 90 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
2014-cü il fevral ayının 9-da Naxçıvan Muxtar Respublikasının yaradılmasının 90 illiyi tamam olur.
Azərbaycanın qədim bölgəsi Naxçıvan tarixən çətin sınaqlarla dolu mürəkkəb və eyni zamanda şərəfli bir yol qət etmişdir.
Çoxəsrlik dövlətçilik ənənələri olan bu diyar həmişə xalqımızın zəngin mədəni irsini layiqincə yaşatmış, yetirdiyi çox sayda görkəmli elm xadimləri, sənətkarları, tarixi şəxsiyyətləri ilə ölkəmizin sosial-iqtisadi, ictimai-siyasi həyatında əvəzsiz rol oynamışdır.
Naxçıvan əhalisinin milli istiqlal ideyalarına bağlılıq nümayiş etdirərək dövlət müstəqilliyimizin bərpası, qorunub saxlanılması və möhkəmləndirilməsində müstəsna xidmətləri vardır. Bu gün yüksək potensiala malik muxtar respublika bütün dövlət proqramlarını, infrastruktur layihələrini böyük uğurla həyata keçirməsi sayəsində ölkədə dinamik inkişaf xəttinə uyğun, fasiləsiz aparılan irimiqyaslı quruculuq, abadlıq işlərinin fəal iştirakçısıdır. Naxçıvan hazırda mötəbər beynəlxalq tədbirlərin təşkil olunduğu məkana çevrilmişdir.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının yaradılmasının Azərbaycanın siyasi tarixinin mühüm əhəmiyyətli hadisəsi olduğunu nəzərə alaraq və Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq qərara alıram:
1. Naxçıvan Muxtar Respublikasının yaradılmasının 90 illik yubileyi dövlət səviyyəsində qeyd olunsun.
2. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə birlikdə Naxçıvan Muxtar Respublikasının yaradılmasının 90 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirlər planı hazırlayıb həyata keçirsin.
3. Naxçıvan Muxtar Respublikasında Naxçıvan Muxtar Respublikasının yaradılmasının 90 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirmək Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclisinə tövsiyə edilsin.

9 февраля 2014 года исполняется 90 лет со дня образования Нахчыванской Автономной Республики.
Древний регион Азербайджана – Нахчыван прошел сложный и в то же время славный путь, исторически полный трудных испытаний. Этот край с многовековыми традициями государственности всегда достойно хранил богатое культурное наследие нашего народа, благодаря взращенным им многочисленным выдающимся деятелям науки, мастерам, историческим личностям сыграл незаменимую роль в социально-экономической, общественно-политической жизни нашей страны.
Населению Нахчывана, продемонстрировавшему привязанность к идеям национального освобождения, принадлежат исключительные заслуги в восстановлении, сохранении и укреплении нашей государственной независимости. Обладающая сегодня высоким потенциалом автономная республика благодаря реализации с большим успехом всех государственных программ и инфраструктурных проектов является активной участницей широкомасштабной созидательной работы и благоустройства, непрерывно проводимых в стране в соответствии с курсом динамичного развития. В настоящее время Нахчыван стал местом проведения представительных международных мероприятий.
Учитывая, что образование Нахчыванской Автономной Республики является событием важного значения в политической истории Азербайджана, и руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, постановляю:
1.Отметить на государственном уровне 90-летний юбилей образования Нахчыванской Автономной Республики.
2.Министерству культуры и туризма Азербайджанской Республики совместно с Министерством иностранных дел Азербайджанской Республики, Министерством образования Азербайджанской Республики, Государственным комитетом Азербайджанской Республики по работе с диаспорой и Национальной Академией Наук Азербайджана подготовить и осуществить план мероприятий, посвященных 90-летнему юбилею образования Нахчыванской Автономной Республики.
3.Рекомендовать Верховному Меджлису Нахчыванской Автономной Республики подготовить и осуществить в Нахчыванской Автономной Республике план мероприятий, посвященных 90-летнему юбилею образования Нахчыванской Автономной Республики.
4.Кабинету Министров Азербайджанской Республики решить вопросы, вытекающие из настоящего Распоряжения.