İğdır Universitetinin rektoruna AMEA Rəyasət Heyətinin Fəxri professoru diplomu təqdim edilib
Türkiyənin İğdır Universitetinin rektoru professor Ekrem Gürel AMEA Rəyasət Heyətinin Fəxri professoru seçilib. Bu münasibətlə AMEA-nın Rəyasət Heyətində türkiyəli qonaqlarla görüş keçirilib.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək Azərbaycan ilə Türkiyə arasında bütün sahələrdə olduğu kimi, elm və təhsil istiqamətində də münasibətlərin yüksək səviyyədə inkişaf etdiyini bildirib. Vurğulayıb ki, təməlləri Ulu Öndər Heydər Əliyevin “Bir millət, iki dövlət” anlayışına söykənən və bu gün dövlət başçılarımız səviyyəsində formalaşan strateji müttəfiqlik münasibətlərimiz akademik qurumlar arasında da əməkdaşlığın genişlənməsinə mühüm zəmin yaradıb.
AMEA prezidenti vurğulayıb ki, son illərdə iki ölkənin alimləri birgə layihələr, beynəlxalq konfranslar, elmi tədqiqat proqramları həyata keçirir və Türk dünyasının inkişafına öz töhfələrini verirlər. İğdır şəhərinin və universitetinin onun üçün doğma olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli bir sıra xatirələrini bölüşüb, birgə əməkdaşlıq üçün AMEA tərəfindən zəruri dəstək veriləcəyini söyləyib.
AMEA rəhbəri qeyd edib ki, AMEA Rəyasət Heyətinin 30 aprel 2026-cı il tarixli qərarı ilə professor Ekrem Gürel Azərbaycan-Türkiyə elmi əlaqələrinin inkişafına verdiyi töhfələrə görə AMEA Rəyasət Heyətinin Fəxri professoru seçilib və bu ada layiq görülən birinci alimdir.
Sonra çıxış edən professor Ekrem Gürel bu adı böyük qürur və məsuliyyət hissi ilə qəbul etdiyini deyib. Ulu Öndər Heydər Əliyevin “Bir millət, iki dövlət” sözlərini bütün varlığı ilə qəlbində hiss etdiyini deyən Ekrem Gürel bu mükafatın həyatı boyu aldığı ən qiymətli hədiyyə olduğunu söyləyib. İsmayıl bəy Qaspıralının “Dildə, işdə, fikirdə birlik” sözlərini xatırladan alim Zəngəzur dəhlizinin açılması ilə əlaqələrimizin daha da inkişaf edəcəyini vurğulayıb.
Mərasimdə çıxış edən İğdır İl Emniyet Müdürü Niyazi Turgay səmimi qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirib, Azərbaycanda olmaqdan məmnunluğunu dilə gətirib.
Daha sonra professor Ekrem Gürelə AMEA Rəyasət Heyətinin Fəxri professoru diplomu və mantiyası təqdim olunub. Həmçinin qarşılıqlı hədiyyələr təqdim olunub, xatirə şəkilləri çəkdirilib.
Görüşdə türkiyəli nümayəndə heyəti ilə yanaşı, AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova, AMEA-nın akademik-katibi akademik Arif Həşimov, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri Esmira Əlirzayeva və İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri Ağahüseyn Şükürov da iştirak ediblər.

Ректору Игдырского университета вручен диплом Почетного профессора Президиума НАНА
Ректор Игдырского университета (Турция) профессор Экрем Гюрель избран Почетным профессором Президиума НАНА. В связи с этим в Президиуме НАНА состоялась встреча с гостями из Турции.
В своем выступлении в ходе встречи президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что между Азербайджаном и Турцией на высоком уровне развиваются связи во всех сферах, в том числе и в области науки и образования. Академик подчеркнул, что стратегические союзнические отношения между двумя странами, которые опираются на выдвинутый великим лидером Гейдаром Алиевым девиз «Одна нация, два государства» и сегодня развиваются на уровне глав наших государств, создают условия для расширения сотрудничества и между академическими структурами.
В последние годы, продолжил руководитель НАНА, ученые двух стран реализуют совместные проекты и научно-исследовательские программы, проводят международные конференции, и тем самым вносят свой вклад в развитие тюркского мира. Сказав, что город Игдыр и Игдырский университет давно стали для него родными, академик Иса Габиббейли поделился своими воспоминаниями и добавил, что НАНА окажет необходимую поддержку дальнейшему двустороннему сотрудничеству.
Академик Иса Габиббейли отметил, что по постановлению Президиума НАНА от 30 апреля 2026 года за вклад в развитие научных связей между Азербайджаном и Турцией профессор Экрем Гюрель был избран почетным профессором Президиума НАНА, став первым человеком, удостоенным этого звания.
Затем выступил профессор Экрем Гюрель, который сообщил, что принимает это звание с чувством большой гордости и ответственности. Сказав, что глубоко чувствует в своем сердце слова великого лидера Гейдара Алиева «Одна нация, два государства», Экрем Гюрель добавил, что это звание – самая ценная награда, которую он получал в своей жизни. Напомнив о словах Исмаил бека Гаспралы «единство в языке, мыслях, действиях», ученый подчеркнул, что с открытием Зангезурского коридора наши связи будут развиваться ещё больше.
В своем выступлении начальник полиции провинции Игдыр Ниязи Тургай поблагодарил руководство НАНА за гостеприимство и выразил удовлетворение визитом в Азербайджан.
Далее профессору Экрему Гюрелю были вручены диплом и мантия Почетного профессора Президиума НАНА. Также стороны обменялись подарками, были сделаны фотографии на память.
Наряду с турецкой делегацией, на встрече принимали участие вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова, академик-секретарь НАНА академик Ариф Гашимов, заведующая Отделом по внешним связям и работе с международными организациями аппарата Президиума НАНА доцент Эсмира Алирзаева и заведующий Отделом по связям с общественностью, печати и информации аппарата Президиума НАНА доцент Агагусейн Шукюров.