İğdır Universitetinin rektoruna AMEA Rəyasət Heyətinin Fəxri professoru diplomu təqdim edilib
Türkiyənin İğdır Universitetinin rektoru professor Ekrem Gürel AMEA Rəyasət Heyətinin Fəxri professoru seçilib. Bu münasibətlə AMEA-nın Rəyasət Heyətində türkiyəli qonaqlarla görüş keçirilib.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək Azərbaycan ilə Türkiyə arasında bütün sahələrdə olduğu kimi, elm və təhsil istiqamətində də münasibətlərin yüksək səviyyədə inkişaf etdiyini bildirib. Vurğulayıb ki, təməlləri Ulu Öndər Heydər Əliyevin “Bir millət, iki dövlət” anlayışına söykənən və bu gün dövlət başçılarımız səviyyəsində formalaşan strateji müttəfiqlik münasibətlərimiz akademik qurumlar arasında da əməkdaşlığın genişlənməsinə mühüm zəmin yaradıb.
AMEA prezidenti vurğulayıb ki, son illərdə iki ölkənin alimləri birgə layihələr, beynəlxalq konfranslar, elmi tədqiqat proqramları həyata keçirir və Türk dünyasının inkişafına öz töhfələrini verirlər. İğdır şəhərinin və universitetinin onun üçün doğma olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli bir sıra xatirələrini bölüşüb, birgə əməkdaşlıq üçün AMEA tərəfindən zəruri dəstək veriləcəyini söyləyib.
AMEA rəhbəri qeyd edib ki, AMEA Rəyasət Heyətinin 30 aprel 2026-cı il tarixli qərarı ilə professor Ekrem Gürel Azərbaycan-Türkiyə elmi əlaqələrinin inkişafına verdiyi töhfələrə görə AMEA Rəyasət Heyətinin Fəxri professoru seçilib və bu ada layiq görülən birinci alimdir.
Sonra çıxış edən professor Ekrem Gürel bu adı böyük qürur və məsuliyyət hissi ilə qəbul etdiyini deyib. Ulu Öndər Heydər Əliyevin “Bir millət, iki dövlət” sözlərini bütün varlığı ilə qəlbində hiss etdiyini deyən Ekrem Gürel bu mükafatın həyatı boyu aldığı ən qiymətli hədiyyə olduğunu söyləyib. İsmayıl bəy Qaspıralının “Dildə, işdə, fikirdə birlik” sözlərini xatırladan alim Zəngəzur dəhlizinin açılması ilə əlaqələrimizin daha da inkişaf edəcəyini vurğulayıb.
Mərasimdə çıxış edən İğdır İl Emniyet Müdürü Niyazi Turgay səmimi qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirib, Azərbaycanda olmaqdan məmnunluğunu dilə gətirib.
Daha sonra professor Ekrem Gürelə AMEA Rəyasət Heyətinin Fəxri professoru diplomu və mantiyası təqdim olunub. Həmçinin qarşılıqlı hədiyyələr təqdim olunub, xatirə şəkilləri çəkdirilib.
Görüşdə türkiyəli nümayəndə heyəti ilə yanaşı, AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova, AMEA-nın akademik-katibi akademik Arif Həşimov, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri Esmira Əlirzayeva və İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri Ağahüseyn Şükürov da iştirak ediblər.

Rector of Iğdır University Awarded Honorary Professor Diploma of the Presidium of ANAS
Professor Ekrem Gürel, Rector of Iğdır University in Türkiye, has been elected an Honorary Professor of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS). On this occasion, a meeting with Turkish guests was held at the Presidium of ANAS.
President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, stated in his speech that relations between Azerbaijan and Türkiye are developing at a high level in all fields, including science and education. He emphasized that the strategic alliance between the two countries, founded on the principle of “One nation, two states” by National Leader Heydar Aliyev and further strengthened at the level of the heads of state, has created a solid foundation for expanding cooperation between academic institutions.
The ANAS President noted that in recent years, scientists from both countries have been implementing joint projects, international conferences, and research programs, contributing to the development of the Turkic world. Academician Habibbeyli, describing the city of Iğdır and its university as close to his heart, shared several personal memories and stated that ANAS would provide the necessary support for further cooperation.
He also highlighted that, by the decision of the Presidium of ANAS dated April 30, 2026, Professor Ekrem Gürel was elected Honorary Professor of the Presidium of ANAS for his contributions to the development of Azerbaijan–Türkiye scientific relations, becoming the first scholar to receive this title.
In his remarks, Professor Ekrem Gürel expressed that he accepted this title with great pride and a deep sense of responsibility. He noted that he wholeheartedly embraces the words of National Leader Heydar Aliyev, “One nation, two states,” and described the award as the most valuable honor he has received in his lifetime. Recalling Ismail Bey Gaspirali’s principle “Unity in language, action, and thought,” he emphasized that the opening of the Zangezur corridor would further strengthen relations between the two countries.
Speaking at the ceremony, Niyazi Turgay, Provincial Police Chief of Iğdır, expressed his gratitude for the warm hospitality and shared his satisfaction with being in Azerbaijan.
Following the speeches, Professor Ekrem Gürel was presented with the Honorary Professor diploma and robe of the Presidium of ANAS. Commemorative gifts were exchanged, and photographs were taken.
Alongside the Turkish delegation, the meeting was attended by ANAS Vice-President Academician Irada Huseynova, ANAS Academic Secretary Academician Arif Hashimov, Head of the Department of Foreign Relations and International Organizations of the Presidium Office Esmira Alirzayeva, and Head of the Department of Public Relations, Press, and Information Agahuseyn Shukurov.