“Aşıq sənətində milli-mənəvi dəyərlər” beynəlxalq elmi simpoziumunun materialları nəşr olunub
AMEA Folklor İnstitutunun Elmi şurasının qərarına əsasən “Aşıq sənətində milli-mənəvi dəyərlər” mövzusunda beynəlxalq elmi simpoziumun materialları əsasında hazırlanmış toplu işıq üzü görüb.
Nəşr aşıq sənətinin görkəmli sənətkarı Mikayıl Azaflının 100 illik yubileyinə həsr olunub.
Topluda 17 mart 2025-ci il tarixində AMEA Folklor İnstitutunun təşkilatçılığı ilə keçirilmiş beynəlxalq elmi simpoziumun materialları bir araya gətirilib.
Ümumilikdə 35 elmi məruzə yer aldığı topluda Azərbaycan və ümumtürk aşıq sənətinin müxtəlif istiqamətləri elmi-nəzəri müstəvidə araşdırılır. Məqalələrdə aşıq yaradıcılığının poetik strukturu, janr xüsusiyyətləri, ifa ənənələri, regional aşıq mühitlərinin spesifikası, eləcə də Mikayıl Azaflı irsinin ədəbi-mədəni və ideoloji aspektləri geniş şəkildə təhlil olunur.
Araşdırmalarda həm klassik aşıq sənəti nümunələrinin, həm də müasir mərhələdə bu ənənənin davamlılıq problemlərinin müqayisəli şəkildə öyrənilməsinə diqqət yetirilir. Eyni zamanda, aşıq poeziyasında milli-mənəvi dəyərlərin təcəssümü, sosial-mədəni yaddaşın qorunması və folklorun müasir elmi interpretasiyası kimi məsələlər ön plana çıxarılır.
Qeyd edək ki, 302 səhifəlik kitabın elmi redaktoru filologiya elmləri doktoru, dosent Hikmət Quliyev, tərtibçiləri isə filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent İlhamə Qəsəbova, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Şəhla Hüseynli və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sürəyya Əlizadədir.

Изданы материалы международного научного симпозиума «Национально-духовные ценности в ашугском искусстве»
07.06.2026 16:12
По постановлению Ученого совета Института фольклора НАНА издан сборник, подготовленный на основе материалов международного научного симпозиума «Национально-духовные ценности в ашугском искусстве».
Издание посвящено 100-летнему юбилею выдающегося представителя ашугского искусства Микаила Азафлы.
В сборнике представлены материалы международного научного симпозиума, который состоялся 17-го марта 2025 года при организации Института фольклора НАНА.
В издании, в котором собраны 35 научных докладов, в научно-теоретическом контексте рассмотрены различные направления ашугского искусства Азербайджана и всего тюркского мира. В статьях широко анализируются поэтическая структура ашугского творчества, особенности жанра, исполнительские традиции, специфика ашугской среды различных регионов,  а также литературные, культурные и идеологические аспекты наследия Микаила Азафлы.
В исследованиях особое внимание уделяется анализу образцов классического ашугского искусства и проблемам преемственности этих традиций на современном этапе. В то же время, на первый план выводятся такие вопросы, как олицетворение национально-духовных ценностей в ашугской поэзии, сохранение социальной и культурной памяти и современная научная интерпретация фольклора.
Отметим, что научным редактором издания общим объемом в 302 страницы является директор Института фольклора НАНА доктор филологических наук, доцент Хикмет Гулиев, составителями – доктор философии по филологии, доцент Ильхама Гасабова, доктор философии по филологии Шахла Гусейнли и доктор философии по филологии Сурайя Ализаде.