AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Çin Xalq Respublikasına səfəri çərçivəsində Hebey Beynəlxalq İstedadlar Mübadiləsi Assosiasiyasının prezidenti, tarix elmləri doktoru, professor Çi Siaoyən ilə görüşüb.
Əvvəlcə Hebey Beynəlxalq İstedadlar Mübadiləsi Assosiasiyası haqqında videoçarx nümayiş olunub.
Görüşdə çıxış edən Assosiasiyanın prezidenti, tarix elmləri doktoru, professor Çi Siaoyən rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verib. Hebey Beynəlxalq İstedadlar Mübadiləsi Assosiasiyası ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası arasında imzalanacaq anlaşma memorandumunun əhəmiyyətini vurğulayan qurum rəhbəri qarşılıqlı elmi əlaqələrin inkişaf etdiriləcəyinə əminliyini ifadə edib.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək səmimi qarşılanmaya görə qurumun rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib. Azərbaycanla Çinin elmi qurumları arasındakı əlaqələrin yüksək templə inkişaf etdirildiyini vurğulayan AMEA rəhbəri bu gün imzalanacaq anlaşma memorandumunun elmi əlaqələrimizin genişləndirilməsinə şərait yaradacağını diqqətə çatdırıb.
Sonda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə Hebey Beynəlxalq İstedadlar Mübadiləsi Assosiasiyası arasında Anlaşma memorandumu imzalanıb. Sənədi Azərbaycan tərəfindən akademik İsa Həbibbəyli, Çin tərəfindən isə professor Çi Siaoyən imzalayıblar.

В рамках своего визита в Китайскую Народную Республику президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с президентом Хэбэйской ассоциации по международному обмену талантами доктором исторических наук, профессором Чи Сяоянь.
Вначале был продемонстрирован видеоролик, повествующий о Хэбэйской ассоциации по международному обмену талантами.
В ходе встречи президент Ассоциации доктор исторических наук, профессор Чи Сяоянь подробно рассказала о сферах деятельности возглавляемой ею организации. Подчеркнув значение меморандума о взаимопонимании, который будет подписан между Хэбэйской ассоциацией по международному обмену талантами и Национальной академией наук Азербайджана, ученый выразила свою уверенность в том, что это приведет к развитию двусторонних научных связей.
В своем выступлении президент НАНА академик Иса Габиббейли поблагодарил руководителя Ассоциации за сердечный прием и отметил, что сотрудничество между научными структурами Азербайджана и Китая развивается быстрыми темпами, и подписание меморандума о взаимопонимании будет способствовать ещё большему расширению научных связей.
Затем был подписан Меморандум о взаимопонимании между Национальной академией наук Азербайджана и Хэбэйской ассоциацией по международному обмену талантами. Документ подписали академик Иса Габиббейли и профессор Чи Сяоянь.