ABŞ-ın Massaçusets Texnologiya İnstitutunun mütəxəssisləri “Cillia” adlı yeni material yaradıblar. Yeni material “3D” printerlərdə keçirilmiş sınaqlar nəticəsində əldə edilib.
“Cillia” materialı görünüşcə xalçaların üzərindəki incə tükcükləri xatırladır, amma bu tükcüklər xüsusi plastikdən hazırlanıb və qalınlığı 50 mikronu ötmür. Belə parametrlər “Cillia” materialının müxtəlif sahələrdə tətbiqinə imkan verir.
Amerikalı alimlər “Cillia” materialını çap etmək üçün “l33t” adlı “3D” printerdən istifadə ediblər. Onun üçün yazılmış orijinal proqram təminatı istənilən sayda material çap etməyə və onun ən nazik detallarını sazlamağa imkan verir.
“Cillia” materialı bəzi özəlliklərə malikdir. Məsələn, vibrasiyaya qarşı çox həssasdır. Vibrasiyanı idarə etməklə “Cillia” materialını hərəkətverici materiala çevirmək olar: kiçik ölçü və çəkiyə malik istənilən obyekti tükcüklərin üzərinə qoymaq kifayətdir və o, təyin edilmiş istiqamətdə hərəkət edəcək. Bu, sözügedən material üçün istifadə variantlarından biridir. “Cillia”nın yaradıcıları materialın müxtəlif mühərrik və qurğularda tətbiqini proqnozlaşdırırlar.
Bundan başqa, sözügedən material səsli titrəyişlərə və toxunuşlara çox həssas reaksiya verir ki, bu da plastik tükcüklərin ənənəvi sensor səthlərin əvəzinə istifadəsinə imkan verəcək.

"3D printers nowadays have potential to change the way we design materials, yet we are still mostly using it to print static objects like plastic cups," said Jifei Ou, a PhD student at the Tangible Media Group.
"We aim to create programmable materials, and hair is just one of the examples we are exploring in our lab now."
Potential uses for the printed fur include producing low-friction surfaces and touch-control interfaces as well as creating new aesthetic and tactile experiences.
"This creates a new design space for printing figures that have detailed surface texture, jewelry that has a soft touch [and] paintbrushes that have customisable stroke," explains a movie about the project.
The movie shows how, by vibrating the textured surfaces, objects placed on them can be made to move, turning the material into an actuator.
The materials can also be used as low-friction moving parts in motors, as touch-sensitive control panels, or as Velcro-like surfaces that bond without adhesive. Fully functioning paintbrushes can also be printed, complete with ultra-thin bristles.
The software used to design the materials can assign each hair with specific characteristics, such as direction, thickness and length, meaning the physical properties of the surfaces can be precisely controlled.
"This work presents a computational method of 3D printing hair structures," said Ou. "It allows us to design and generate hair geometry at 50 micrometer [micron] resolution and assign various functionalities to the hair".