AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin Sərəncamına əsasən, cari ildən regional ali təhsil və elmi-tədqiqat müəssisələrinin doktorant və dissertantlarının informatika fənni üzrə doktorluq imtahanları test texnologiyaları əsasında internet üzərindən distant formada keçirilir.
Bu gün AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Distant Tədris Mərkəzi ilə AMEA Gəncə Bölməsi arasında Gəncədə yaşayan elmi tədqiqatçılar üçün doktorluq imtahanlarının distant formada keçirilməsi məqsədilə canlı bağlantı yaradıldı. İnstitutun şöbə müdiri, texnika üzrə elmlər doktoru Ramiz Alıquliyev və Tədris-İnnovasiya Mərkəzinin rəhbəri Rəsmiyyə Mahmudova imtahan iştirakçılarına uğurlar arzuladılar.
İmtahanlarda 72 doktorant və dissertant iştirak etdi. İmtahan prosesinə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Distant Tədris Mərkəzi tərəfindən onlayn rejimdə məsafədən nəzarət edilirdi.
İyulun 4-də isə Naxçıvanda yaşayan elmi tədqiqatçılar üçün distant formada informatika fənni üzrə doktorluq imtahanlarının təşkil olunacağı qeyd edildi.
Xatırladaq ki, 2003-cü ildən etibarən respublikanın bütün doktorant və dissertantlarına informatika fənninin tədrisi və doktorluq imtahanlarının qəbulu mərkəzləşdirilmiş qaydada AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda keçirilir. 2011-ci ildən Gəncə və Naxçıvanda yaşayan doktorant və dissertantlar institutun Tədris-İnnovasiya Mərkəzində tədris olunan dərsləri məsafədən dinləyirlər. AMEA rəhbərliyinin təşəbbüsü ilə doktorant və dissertantlar üçün informatika fənni üzrə doktorluq imtahanları 2013-cü ilin iyun ayından başlayaraq elektron test üsulu ilə aparılır.

According to the Decree of the President of ANAS, Academician Akif Alizadeh, from the current year doctoral exam on computer science for doctoral students and dissertates from regional universities and scientific research institutions are carried out by using the test technologies remotely via the Internet.
Today, to carry out doctoral exam in distant form among researchers living in Ganja, it has been established a direct link between the Center for Educational Innovation the Institute of Information Technology of ANAS and ANAS Ganja Department.
Head of Department of the Institute, Doctor of Engineering Sciences Ramiz Aliguliyev and Head of Center for Educational Innovation Rasmiyya Mahmudova wished success to the participants of the exam.
The exam was attended by 72 doctoral and dissertators. Control over the exam process was carried Distance Educational Center of the Institute of Information Technology in distant form, online.
It was noted that, on 4 July will be held distant doctoral exams in computer science among researchers living in Nakhchivan.
Note that, doctoral examinations for doctoral students and dissertates on Computer Science carried out in test form on the initiative of ANAS, since June of 2013. Since 2011 doctoral students and dissertates who from Ganja and Nakhchivan have been listening lessons at CEI remotely.