Beynəlxalq alimlər qrupu tərəfindən verilən məlumata görə, Günəş sistemində daha bir cırtdan planet aşkarlanıb. Neptun planetindən sonra yerləşən 2015 RR245 işarəli obyekt Günəş sisteminin səkkizinci və ən uzaq planeti hesab edilir.
İxtira Havay adalarında dəniz səviyyəsindən 4204 metr hündürlükdə yerləşən Mauna-Kea vulkanının zirvəsində quraşdırılmış Kanada-Fransa-Havaylar Teleskopu vasitəsiylə əldə olunan məlumatlar əsasında həyata keçirilib. Tədqiqatlar Günəş sisteminin xarici sahəsinin öyrənilməsi üzrə OSSOS (Outer Solar System Origins Survey) layihəsi çərçivəsində aparılıb.
Yeni 2015 RR245 işarəli planet çox uzunsov orbitə malikdir. Bizim ulduzumuzdan obyekt maksimum 120 a.v. (astronomik vahid) məsafəyə qədər uzaqlaşaraq, 34 a.v. məsafəyə qədər yaxınlaşır.
Qeyd edək ki, 1 a.v. Yer kürəsi ilə Günəşin arasında olan orta məsafəyə bərabərdir. Beləliklə, bu planetdə bir il Yerin 700 ilindən artıq davam edir.
2015 RR245 işarəli planetin xüsusiyyətlərini araşdırmağa davam edən tədqiqatçıların ilkin hesablamalarına əsasən, obyektin Günəşlə maksimal yaxınlaşması yalnız 2096-cı ildə baş tutacaq. Bu tarixə yaxın bir zamanda astronomlar planet, Günəş sisteminin formalaşması və digər planetlər haqqında yeni məlumatlar əldə etmək imkanı qazanacaqlar.

Астрономы открыли самую дальнюю планету Солнечной системы
Группа европейских и канадских планетологов объявила об открытии за орбитой Нептуна, последней подтвержденной на данный момент планеты Солнечной системы, карликовой планеты 2015 RR245, наиболее удаленной от Солнца.
«Ледяные миры за орбитой Нептуна рисуют нам картину того, как формировались планеты-гиганты и как они мигрировали в сторону Солнца и обратно. Эти карликовые планеты помогут нам раскрыть историю Солнечной системы, но все они крайне малы и тусклы, из-за чего их почти нельзя увидеть», - отметила Мишель Баннистер из университета Виктории в Ванкувере.
По ее словам, стало большой удачей, что исследователям удалось найти достаточно большой и яркий объект, который можно будет детально изучить.
2015 RR245 - плутоид диаметром около 700 километров вращается вокруг Солнца по очень вытянутой орбите. В ближней точке подходит к Солнцу на 34 астрономические единицы, в дальней - уходит на расстояние 120 астрономических единиц, то есть на 18 млрд км. Напомним, что одна астрономическая единица равняется среднему расстоянию от Земли до Солнца.
Эта карликовая планета приблизится к Солнцу на максимальное расстояние, почти на такое же, на котором находится Плутон, в 2096 году. Год на ней равняется 730 земным. Уточнение орбиты займет еще несколько лет. Также ученые планируют установить приблизительный химический состав и облик плутоида. Название для нового небесного тела пока не подобрали.