“Məhəmmədhüseyn Şəhriyarın sənət dünyasının üfüqləri” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirildi
Sentyabrın 14-də AMEA-nın Əsas binasının Dairəvi zalında Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə XX yüzilliyin böyük şairi Məhəmmədhüseyn Şəhriyarın anadan olmasının 110 illiyinə həsr edilən “Məhəmmədhüseyn Şəhriyarın sənət dünyasının üfüqləri” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirildi.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli görkəmli şair Məhəmmədhüseyn Şəhriyarın zəngin ədəbi yaradıcılığından, XX əsr Şərq poeziyasının inkişafındakı rolundan, ədəbiyyata verdiyi töhfələrdən söz açdı. Bildirdi ki, qüdrətli söz ustadı M.Şəhriyarın ölməz irsi dünya mədəniyyəti və ədəbiyyatı xəzinəsinin nadir incisidir.
AMEA-nın vitse-prezidenti bildirdi ki, konfransın işində Azərbaycan alimləri ilə yanaşı, İrandan da tədqiqatçılar iştirak edirlər. Alim ədəbi əlaqələrin genişlənməsində, Şəhriyarın yaradıcılığının daha dərindən öyrənilməsində, tədqiq və tədris edilməsində konfransın əhəmiyyətini vurğuladı.
İ.Həbibbəyli ümummilli lider Heydər Əliyevin Şəhriyar irsinə böyük rəğbət göstərdiyini qeyd edərək, böyük rəhbərin şairin 90 illiyində imzaladığı sərəncamın ona dövlət səviyyəsində ehtiramının göstəricisi olduğunu bildirdi.
Böyük öndərimiz Heydər Əliyevin müsahibələrinin birində “Sevdiyiniz şair?” sualına – “Şəhriyar”, - deyə cavab verdiyini xatırladan İ.Həbibbəyli Şəhriyar poeziyasını insanlara sevdirən, onu populyarlaşdıran, dillər əzbəri edən səbəbin ilk növbədə, onun şerinin fikir zənginliyi, bədii saflığı və səmimiyyəti olduğunu söylədi.
Sonra çıxış edən İran İslam Respublikasının Azərbaycandakı səfiri Möhsün Pakayin XX əsrin böyük şairi Şəhriyarın Azərbaycan-İran poeziyasının və mədəniyyətinin inkişafında oynadığı müstəsna roldan söz açdı. Bildirdi ki, Şəhriyar Şərq poeziyasının nəhəng simalarından biri, qüdrətli söz ustadıdır. Onun ölməz irsi nəinki Şərq, o cümlədən dünya mədəniyyəti və ədəbiyyatı xəzinəsinin nadir incisidir.
Azərbaycan-İran əlaqələrindən söz açan M.Pakayin iki ölkə arasında siyasi, iqtisadi, elmi, mədəni, humanitar və digər sahələrdə münasibətlərin sürətlə inkişaf etdiyini söylədi.
İran Mədəniyyət Mərkəzinin sədri, doktor İbrahim İbrahimli Şəhriyar yaradıcılığının zənginliyindən danışdı. Bildirdi ki, M.Şəhriyar özünəməxsus yaradıcılıq üslubu, rəvan dili, sadə və yaddaqalan ifadələri ilə dünya ədəbiyyatının inkişafına böyük töhfələr verib. Ecazkar poeziyası ilə ürəkləri fəth etmiş şair geniş kütlələrin sonsuz məhəbbətini qazanıb. Onu XX əsr Azərbaycan poeziyasının nəhəngləri sırasına ucaldan ilk növbədə ölməz “Heydərbabaya salam” poeması olub.
Tədbirdə çıxış edən akademik Vasim Məmmədəliyev, Təbriz Universitetinin rektoru, professor Məhəmədrza PurməhəmmədiŞərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Gövhər Baxşəliyeva, Ərdəbil Universitetinin professoru Əhməd Farşfab və başqaları ustad şair Şəhriyarın yaradıcılığının ayrı-ayrı istiqamətləri barədə fikir və mülahizələrini bölüşdülər.

On September 14, in the round hall of Main building of ANAS, Institute of Literature of ANAS hosted for scientific-practical conference “Horizons of Muhammadhuseyn Shahriyar’s art world” dedicated to the 110th anniversary of Muhammadhuseyn Shahriyar - a great poet of XX century.
At the event, Vice-President of ANAS director of the Institute of Literature Academician Isa Habibbeyli made speech on literary creativity of notable poet, his role in development of XX century East poetry and contributions to the literature.
Vice-President said that besides of Azerbaijani scientists, researchers from Iran also were involved to the conference work. He stressed out the importance of the conference in enhancing literary ties, deeply studying, exploring and teaching of Shahriyar’s creativity.
I.Habibbeyli notified national leader Heydar Aliyev’s respect to the Shahriyar’s heritage and drew attention to his Order on poet’s 90th anniversary.
One of his interviews great leader Heydar Aliyev responded the question addressed to him “Who is your favorite poet?" - as “Shariyar”, reminded academician and highlighted that, wealth of insight, purity and sincerity in Shahriyar’s poetry made people to adore him.
Then, Ambassador of the Iran Islamic Republic to Azerbaijan Mohsun Pakayin dealt with exceptional role of great poet of XX century Shahriyar in poetry and culture of Azerbaijan-Iran.
Making speech on Azerbaijan-Iran ties M.Pakayin brought to mind the rapid development of relations in political, economic, scientific, cultural, humanitarian and other spheres.
Chairman of Iran Culture Center Dr. Ibrahim Ibrahimli spoke about the richness of Shahriyar’s creativity. By unique creative style and smooth language, simple and memorable statements he made great contributions to the development of world literature. His immortal poem "Heydarbabaya salam" is one of the giants of XX century.
Reporting at the event, Academician Vasim Mammadaliyev, rector of Tabriz University Prof. Mahamadrza Purmahammadi, director of the Institute of Oriental Studies corresponding member of ANAS Govhar Bakhshaliyeva, Professor at the Ardabil University Prof. Ahmad Farshfab and others shared their opinions on separate directions of poet’s activity.