8 iyul  2016-ci il tarixdə AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu və Koreya Respublikası Seul Milli Universiteti arasında torpaqşünaslıq, ekologiya, aqrokimya və torpaq meliorasiyası elmlərinin qarşılıqlı maraq doğuran sahələrində birgə elmi tədqiqat işlərinin aparılmasına dair müqavilə imzalanıb. Həmin müqaviləyə uyğun olaraq müvafiq elmi tədqiqat proqramlarının hazırlanması, şorlaşmış torpaqların məsafədən tədqiqi, şorlaşma dərəcəsinə görə  torpaq xəritəsinin hazırlanması məqsədilə Seul Milli Universitetinin professoru Hee-Myong Ro və doktor Junho Han  sentyabrın 21-də AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda keçirilən seminarda iştirak ediblər.
Tədbirdə "Azərkosmos" ASC-nin və Aerogeodeziya müəssisəsinin nümayəndələri də iştirak ediblər.
Seminarı giriş sözü ilə açan  akademik Qərib Məmmədov iki ölkə arasında torpaqşünaslıq sahəsində əməkdaşlığın əhəmiyyətindən danışıb, bu əlaqələrin qurulmasında AMEA rəhbərliyinə və SEBA (Seul-Bakı) Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyasına təşəkkürünü bildirib.
Daha sonra koreyalı alimlər “Koreya və Azərbaycan arasında torpaqların duzlardan təmizlənməsi sahəsində ikitərəfli əməkdaşlıq” adlı məruzə ilə çıxış ediblər. Professor Hee-Myong Ro bildirib ki, torpaqlarda şorlaşma prosesinin  qarşısını almaq məqsədi ilə birgə elmi-texniki tədqiqat işlərinin aparılması aktualdır və böyük əhəmiyyət kəsb edir. Onun sözlərinə görə, torpaqların bərpa olunması uzun müddətli prosesdir və bu müddət ərzində biz Azərbaycan torpaqlarını daha yaxşı tanıyacağıq.
Məruzə ətrafında müzakirələr aparılıb və suallar cavablandırılıb.
Qonaqlar, həmçinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun  maddi-texniki bazası və burada fəaliyyət göstərən alimlərin elmi fəaliyyətləri ilə yaxından tanış olublar.
Koreyalı alimlərin Kürdəmir, Ucar və Xızı rayonlarına səfərləri, Bakı Dövlət Universitetinin Torpaqşünaslıq kafedrasında alim və mütəxəssislərlə görüşlərinin keçirilməsi də nəzərdə tutulur.

Ученые Сеульского национального университета Кореи посетили Институт почвоведения и агрохимии НАНА
8 июля 2016 года между Институтом почвоведения и агрохимии НАНА и Сеульским национальным университетом Кореи подписан договор о проведении совместных научно-исследовательских работ в области почвоведения, экологии, агрохимии и мелиорации почв. В целях подготовки научно-исследовательских программ в соответствии с договором, дистанционного исследования засоленных земель, а также разработки почвенной карты по степени засоления, профессор Сеульского национального университета Хее-Мьёнг Ро и доктор Жунхо Хан 21 сентября приняли участие в семинаре прошедшем в Институте почвоведения и агрохимии НАНА.
В мероприятии также приняли участие представители ОАО «Азеркосмос» и предприятия «Аэрогеодезия».
Открывая семинар вступительным словом, академик Гариб Мамедов рассказал о значении сотрудничества между двумя странами в области почвоведения и выразил благодарность руководству НАНА и Ассоциации азербайджано-корейского культурного обмена СЕБА (Сеул-Баку) в установлении этих связей.
Далее корейские ученые выступили с докладом на тему «Двустороннее сотрудничество между Азербайджаном и Кореей в области очистки земель от солей». Профессор Хее-Мьёнг Ро сообщил, что проведение совместных научно-технических исследовательских работ с целью предотвращения процесса засоления почв имеет большое значение. По его словам, восстановление почв является длительным процессом, и за это время корейские ученые лучше изучат структуру азербайджанских почв.
Состоялись обсуждения по докладу и были даны ответы на вопросы.
Гости также ознакомились с материально-технической базой Института почвоведения и агрохимии и научной деятельностью работающих здесь ученых.
Предусматриваются также визиты корейских ученых в Кюрдамирский, Уджарский и Хызинский районы, а также встречи с учеными и специалистами Кафедры почвоведения Бакинского государственного университета.