8 iyul  2016-ci il tarixdə AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu və Koreya Respublikası Seul Milli Universiteti arasında torpaqşünaslıq, ekologiya, aqrokimya və torpaq meliorasiyası elmlərinin qarşılıqlı maraq doğuran sahələrində birgə elmi tədqiqat işlərinin aparılmasına dair müqavilə imzalanıb. Həmin müqaviləyə uyğun olaraq müvafiq elmi tədqiqat proqramlarının hazırlanması, şorlaşmış torpaqların məsafədən tədqiqi, şorlaşma dərəcəsinə görə  torpaq xəritəsinin hazırlanması məqsədilə Seul Milli Universitetinin professoru Hee-Myong Ro və doktor Junho Han  sentyabrın 21-də AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda keçirilən seminarda iştirak ediblər.
Tədbirdə "Azərkosmos" ASC-nin və Aerogeodeziya müəssisəsinin nümayəndələri də iştirak ediblər.
Seminarı giriş sözü ilə açan  akademik Qərib Məmmədov iki ölkə arasında torpaqşünaslıq sahəsində əməkdaşlığın əhəmiyyətindən danışıb, bu əlaqələrin qurulmasında AMEA rəhbərliyinə və SEBA (Seul-Bakı) Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyasına təşəkkürünü bildirib.
Daha sonra koreyalı alimlər “Koreya və Azərbaycan arasında torpaqların duzlardan təmizlənməsi sahəsində ikitərəfli əməkdaşlıq” adlı məruzə ilə çıxış ediblər. Professor Hee-Myong Ro bildirib ki, torpaqlarda şorlaşma prosesinin  qarşısını almaq məqsədi ilə birgə elmi-texniki tədqiqat işlərinin aparılması aktualdır və böyük əhəmiyyət kəsb edir. Onun sözlərinə görə, torpaqların bərpa olunması uzun müddətli prosesdir və bu müddət ərzində biz Azərbaycan torpaqlarını daha yaxşı tanıyacağıq.
Məruzə ətrafında müzakirələr aparılıb və suallar cavablandırılıb.
Qonaqlar, həmçinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun  maddi-texniki bazası və burada fəaliyyət göstərən alimlərin elmi fəaliyyətləri ilə yaxından tanış olublar.
Koreyalı alimlərin Kürdəmir, Ucar və Xızı rayonlarına səfərləri, Bakı Dövlət Universitetinin Torpaqşünaslıq kafedrasında alim və mütəxəssislərlə görüşlərinin keçirilməsi də nəzərdə tutulur.

Scientists from Seoul National University visited ANAS Institute of Soil Elm and Agro chemistry
On July 8, 2016, Seoul National University and ANAS Institute of Soil Elm and Agro chemistry has signed an agreement on conducting joint studies in the realms of mutual interest covering soil science, ecology, agro chemistry and land reclamation. Under agreement, with the purpose of developing relevant scientific research programs, remote investigation of saline soils, soil mapping according to the degree of salinity, Professor of Seoul National University Hee-Myong Ro and Dr. Junho Han attended the seminar at ANAS Institute of Soil Elm and Agro chemistry.
Event was attended by delegates of “Azerspace” OJSC and Aero geodesy enterprise as well.
Opening the seminar Academician Garib Mammadov spoke about the importance of collaboration between two countries in the soil science and expressed his gratitude for management of ANAS and SEBA (Seoul-Baku) Azerbaijan-Korean Culture Exchange Association due to setting up these ties.
Later on, Korean scientists made lecture on “Bilateral cooperation between Korea and Azerbaijan in the realm of soil salinity remediation”. Prof. Hee-Myong Ro stated that, the implementation of joint scientific and technological research in order to prevent soil salinity is relevant and is of great importance. According to him, the restoration of the lands is a long-term process and during this time we will know better Azerbaijani lands.
The guests also got acquainted with the material-technical base of the institute and performances of the scientists, operating here.
Korean scientists is expected to make tour to Kurdamir, Ujar and Khizi regions, including meet via scientists and specialists of Baku State University department of soil science.