2014-cü ildə Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, böyük şair və tanınmış maarifçi Mirzə Şəfi Vazehin anadan olmasının 220 illiyi tamam olur.
Vazeh Şərq poeziyasının çoxəsrlik ənənələrini layiqincə yaşatmış və yüksək insanpərvərliyi, mənəvi gözəlliyi tərənnüm edən diqqətəlayiq irs qoyub getmişdir. Onun yaradıcılığı Azərbaycanın Avropa ilə ədəbi-mədəni əlaqələrinin inkişafında özünəməxsus mühüm yer tutur.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, görkəmli şair və maarifçi Mirzə Şəfi Vazehin 220 illik yubileyinin keçirilməsini təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyəti ilə birlikdə, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin təkliflərini nəzərə almaqla, Mirzə Şəfi Vazehin 220 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirsin.

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики О проведении 220-летнего юбилея Мирзы Шафи Вазеха
04.02.2014 00:00
В 2014 году исполняется 220 лет со дня рождения выдающегося представителя азербайджанской литературы, великого поэта и известного просветителя Мирзы Шафи Вазеха.
Вазех достойно продолжал многовековые традиции восточной поэзии и оставил заслуживающее внимания наследие, воспевающее высокое человеколюбие и духовную красоту. Его творчество занимает важное место в развитии литературно-культурных связей Азербайджана с Европой.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях обеспечения проведения 220-летнего юбилея выдающегося поэта и просветителя Мирзы Шафи Вазеха постановляю:
1.Министерству культуры и туризма Азербайджанской Республики совместно с Национальной Академией Наук Азербайджана и Исполнительной властью города Гянджа, с учетом предложений Союза писателей Азербайджана подготовить и осуществить план мероприятий, посвященных 220-летнему юбилею Мирзы Шафи Вазеха.