2014-cü ildə Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, böyük şair və tanınmış maarifçi Mirzə Şəfi Vazehin anadan olmasının 220 illiyi tamam olur.
Vazeh Şərq poeziyasının çoxəsrlik ənənələrini layiqincə yaşatmış və yüksək insanpərvərliyi, mənəvi gözəlliyi tərənnüm edən diqqətəlayiq irs qoyub getmişdir. Onun yaradıcılığı Azərbaycanın Avropa ilə ədəbi-mədəni əlaqələrinin inkişafında özünəməxsus mühüm yer tutur.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, görkəmli şair və maarifçi Mirzə Şəfi Vazehin 220 illik yubileyinin keçirilməsini təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyəti ilə birlikdə, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin təkliflərini nəzərə almaqla, Mirzə Şəfi Vazehin 220 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirsin.

In 2014 outstanding representative of Azerbaijani literature, the great poet and enlightener Mirza Shafi Vazeh is 220 old.
Vazeh had worthily continued a long tradition of oriental poetry and leave a worthwhile legacy chant of high humanity and spiritual beauty . His work has an important place in the development of literary and cultural relations between Azerbaijan and Europe.
Pursuant to Clause 32 of Article 109 of the Constitution, in order to provide 220th anniversary of prominent poet and enlightener Mirza Shafi Vazeh, I decree:
1. Ministry of Culture and Tourism of Azerbaijan Republic in conjunction with the Azerbaijan National Academy of Sciences and the Executive Power of Ganja city, to prepare and implement an action plan dedicated to 220 anniversary of Mirza Shafi Vazeh taking into account the proposals of Azerbaijan Writers’ Union.