“İqlim dəyişiklikləri və kimyəvi reagentlər - ipəkçilikdə yeni axtarışlar” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilir
Aprelin 3-də Şəki şəhərində “İqlim dəyişiklikləri və kimyəvi reagentlər - ipəkçilikdə yeni axtarışlar” mövzusunda Qara dəniz, Xəzər dənizi və Mərkəzi Asiya Ölkələrinin İpəkçilik Assosiasiyasının (BACSA) VIII beynəlxalq konfransı öz işinə başlayıb.
AMEA və bu qurumun Şəki Regional Elmi Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə Türkiyə, Rusiya, Gürcüstan, Özbəkistan, Rumıniya, Bolqarıstan, Çin və Tailanddan olan nümayəndələr, dünyada ipəkçiliklə məşğul olan aparıcı ölkələrin alim və mütəxəssisləri, tanınmış şirkətlərin rəhbərləri və KİV nümayəndələri iştirak edirlər.
Tədbiri giriş sözü ilə BACSA təşkilatının Azərbaycan üzrə koordinatoru, AMEA Şəki Regional Elmi Mərkəzinin direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Yusif Şükürlü açaraq, dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan ipəkçi alim və mütəxəssisləri salamlayıb, onları Şəkidə görməkdən məmnun olduğunu bildirib. Alim BACSA haqqında məlumat verərək Azərbaycan Respublikasının da daxil olduğu Qara dəniz, Xəzər dənizi və Mərkəzi Asiyada Böyük İpək Yolu üzərində yerləşən dövlətlərin İpəkçilik üzrə Assosiasiyası olan bu təşkilatın 2005-ci ildə yaradıldığını diqqətə çatdırıb.
Y.Şükürlü konfransın aqrar istiqamətin prioritet sahəsi olan və regionların sosial-iqtisadi inkişafında önəmli yer tutan ipəkçiliyin gələcək inkişafı istiqamətində əhəmiyyətli tədbirlərdən biri olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, konfrans çərçivəsində dünyada ipəkçiliyin inkişaf etdirilməsi ilə bağlı aktual elmi mövzulara dair məruzələr dinləniləcək, son illər ipəkçilik sənayesi və barama istehsalı ilə bağlı problemlər müzakirə olunacaq və onların həlli yolları araşdırılacaq.
Tədbirdə Şəki Şəhər İcra Hakimiyyəti başçısının birinci müavini Həsən Həsənov çıxış edərək Şəki şəhərinin əsrlər boyu ipəkçilik ənənələrinin qorunub saxlanıldığı bir diyar olduğunu söyləyib. Bildirib ki, ipəkçiliyin qədim və mühüm təsərrüfat sahəsi olduğunu Şəkidə aparılan arxeoloji qazıntılar da təsdiq etmişdir.
Diqqətə çatdırılıb ki, tarixən ipəkçilik diyarı kimi tanınan Şəkidə ötən əsrin 80-ci illərində bu sahədə yüksək nailiyyətlər əldə edilib. Həmin illərdə rayonda bar verən toxmaçar bağlarının sahəsi 1300 hektara çatdırılmış, 400 tona yaxın barama istehsal olunmuşdu. Həmin dövrdə Şəkidə yaradılan İpək kombinatında 7 minə yaxın işçi çalışırdı. Rayonun kəndlərində isə 10 minə yaxın kümçü barama yetişdirilməsi ilə məşğul olurdu.
H.Həsənov ipəkçiliklə bağlı ilk beynəlxalq konfransın məhz ölkəmizdə keçirilməsinin böyük əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd edərək, tədbirin təşkilində xüsusi rolu olan BACSA təşkilatının rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib. İpəkçilik sahəsində daha sürətli inkişafa nail olmaq üçün dünya ölkələri təcrübəsi və nailiyyətlərinin öyrənilməsinin vacib olduğunu deyib.
Sonra AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov çıxış edərək Prezident İlham Əliyevin ipəkçiliyin inkişafına hər zaman xüsusi diqqət göstərdiyini, bu sahəyə dövlət dəstəyinin gücləndirilməsi ilə bağlı Sərəncamlar imzaladığını qeyd edib. Konfransın əhəmiyyətini vurğulayan alim burada muzakirə olunacaq məsələlərin mühüm nəticələrin əldə olunmasına, yeni elmi istiqamətlərin meydana gəlməsinə imkan yaradacağına əminliyini ifadə edib.
Dünyada ipəkçiliklə bağlı aparılan tədqiqatlar barədə məlumat verən məruzəçi bu sahədə xüsusilə genom səviyyədə araşdırmaların vüsət aldığını söyləyib. Azərbaycanda ipəkçiliyin innovativ şəkildə inkişafının AMEA qarşısında duran əsas hədəflərdən olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, ölkəmizdə ipəkçiliyin inkişafı yeni iş yerlərinin açılmasına, Azərbaycan hökumətinin dividendlər qazanmasına gətirib çıxaracaq.
İpəkçiliyin ölkəmizdə 1500 illik tarixə və zəngin ənənələrə malik olduğunu vurğulayan F.Qədirov Azərbaycan ipəyinin dünya bazarında İtaliya və Yaponiya ipəyi ilə bərabər qiymətləndirildiyini diqqətə çatdırıb.
“Bu sahənin inkişaf etdirilməsi üçün Azərbaycanda olduqca əlverişli təbii, iqtisadi və aqroekoloji şərait vardır”, – deyən məruzəçi bildirib ki, ölkə Prezidentinin Fərmanı ilə təsdiq olunmuş İpəkçiliyin İnkişaf Konsepsiyasında ipəkçiliyin innovativ yanaşmalar və yeni mütərəqqi texnologiyalardan istifadə olunmaqla inkişafı nəzərdə tutulur.
Daha sonra tədbir BACSA təşkilatının prezidenti, Bolqarıstanın İpəkçilik və Kənd Təsərrüfatı Təcrübə Stansiyasının direktoru, professor Panomir Tzenovun sədrliyi ilə davam edib.
Tədbirdə “İqlim dəyişikliklərinin Avropa, Qafqaz və Mərkəzi Asiya ipəkçiliyinə təsiri”, “Azərbaycanda ipəkçiliyin inkişafına innovasiyalı yanaşma”, “İpəkqurdu febrininin kontur vasitəsilə izotermik qüvvətləndirməsi”, “Tut meyvə istehlakının lipid profilləri üzərindəki təsirləri, hiperkolesterolemik xəstələrdə antioksidant və iltihab vəziyyəti” və digər aktual məsələlərə dair məruzələr dinlənilib, geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

Состоялась международная конференция «Изменения климата и химические реагенты – новые поиски в шелководстве»
3 апреля в Шеки начала работу VIII международная конференция Ассоциации шелководства стран Черного и Каспийского морей и Центральной Азии (BACSA) «Изменения климата и химические реагенты – новые поиски в шелководстве».
В мероприятии, состоявшемся при совместной организационной поддержке НАНА и Шекинского регионального научного центра, приняли участие представители Турции, России, Грузии, Узбекистана, Румынии, Болгарии, Китая, Таиланда, ученые и специалисты, занимающихся шелководством в ведущих странах мира, руководители известных компаний представители СМИ.
Открывая мероприятие вступительным словом, координатор организации BACSA по Азербайджану, директор Шекинского регионального научного центра, доктор философии по физико-математическим наукам Юсиф Шукюрлю приветствовал ученых и специалистов по шелководству из разных стран мира и выразил удовлетворение от встречи с ними. Информируя о BACSA, ученый сообщил, что Ассоциация шелководства стран Черного и Каспийского морей и Центральной Азии, расположенных вдоль Великого Шелкового Пути, создана в 2005 году.
Ю.Шукурлю подчеркнул значение конференции с точки зрения развития шелководства, считающегося приоритетной сферой аграрного направления и занимающего особое место в социально-экономическом развитии регионов. Отмечалось, что в рамках конференции будут заслушаны доклады по актуальным темам, связанным с развитием шелководства, обсуждены проблемы производства коконов, изучены пути их решения.
На мероприятии первый заместитель главы исполнительной власти города Шеки Гасан Гасанов в своем выступлении отметил, что Шеки – край, сохранивший традиции шелководства на протяжении веков. Отмечалось, что археологические раскопки, проведенные в Шеки, также подтвердили, что шелководство являлось одним из важных и древних хозяйственных сфер.
Было доведено до внимания, что в 80-е годы прошлого века в историческом крае шелководства - Шеки были достигнуты большие успехи в данной сфере. В эти годы площадь тутовых садов составляла 1300 га, было произведено 400 тонн коконов. В этот период в Шелковом комбинате были заняты 7 тысяч человек. В селах района выращиванием шелкопряда занималось около 10 тысяч производителей.
Г.Гасанов выразил благодарность руководству организации BACSA за проведение первого международного мероприятия по шелководству в нашей стране. Подчеркнул важность изучения опыта и достижений стран мира в области более интенсивного развития шелководства.
Затем академик-секретарь Отделения наук о Земле НАНА Фахраддин Гадиров отметил, что Президент Ильхам Алиев всегда уделял особое внимание развитию шелководства и подписал ряд Распоряжений об усилении государственной поддержки в этой сфере. Ученый выразил уверенность в том, что в ходе конференции будут достигнуты значимые результаты обсуждаемых вопросов и созданы условия для появления новых научных направлений.
Докладчик сообщил, что среди проводимых в сфере шелководства исследовний широко распространены исследования на уровне генома. Одним из основных целей, стоящих перед НАНА, является инновационное развитие шелководства в Азербайджане. Академик отметил, что развитие шелководства в нашей стране способствует открытию новых рабочих мест и получению дивидендов правительством Азербайджана.
Ф.Гадиров довел до внимания, что обладающий 1500-летней историей азербайджанский шелк оценивается на мировом рынке на одном уровне с итальянским и японским шелком.
«Для развития этой сферы в Азербайджане существуют чрезвычайно благоприятные природные, экономические и агроэкологические условия», - отметил докладчик, добавив, что в утвержденной Указом Президента страны Концепции развития шелководства планируется развитие шелководства на основе инновационных подходов и использования новых прогрессивных технологий.
Затем мероприятие продолжилось под председательством президента организации BACSA, директора Опытной станции шелководства и сельского хозяйства Болгарии, профессора Паномира Ценова.
На мероприятии заслушаны доклады по таким актуальным вопросам, как «Влияние изменений климата на шелководство Европы, Кавказа и Центральной Азии», «Инновационный подход к развитию шелководства в Азербайджане», «Контурное изотермическое усиление фебрина шелкопряда» и другие.