Rusiyada “əbədi” diskin istehsalına 2021-ci ildə başlanılacaq
TASS informasiya agentliyi xəbər verir ki, od, su və kosmik radiasiyaya dayanıqlı olan disklərin hazırlanmasına 2021-ci ildə start veriləcək.
Tədqiqat qrupunun rəhbəri İvan Qlebovun sözlərinə görə, informasiyanın yazılması və oxunması prinsipinin hazırlanmasına, həmçinin yazılan materialın seçilməsinə 2015-ci ildə Perspektiv Tədqiqatlar Fondunun layihələrindən biri kimi başlanılıb.
Yeni disklərin əsas istifadəçiləri informasiyanın saxlanılmasının xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyi qurumlar (arxivlər, muzeylər, kitabxanalar, dövlət strukturları, ordu, banklar) olacaq. İ.Qlebovun fikrincə, “əbədi” disklərə informasiya texnologiyaları şirkətləri tərəfindən də böyük tələbat olacaq.

The head of the FPI laboratory Ivan Glebov said that such a disk can store data for 100 thousand years, withstand fire, water and cosmic radiation.
The production of Russian information discs from quartz glass for commercial use will begin by 2021, before that they will be tested in libraries and archives. This was told in an interview with TASS by the head of the Laboratory of Laser Nanostructuring of Glass (a joint project of the Russian Chemical and Technological University named after DI Mendeleyev and the Foundation for Advanced Studies) Ivan Glebov.
According to him, such a disk can save data for 100 thousand years, withstand fire, water and cosmic radiation. "We are planning to launch pilot projects jointly with the Russian Book Chamber, the Russian State Library, some state archives by 2019, and by 2021 the launch of pilot production is planned to bring the" eternal disk "to the commercial market," he said.