Aprelin 25-də AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunda görkəmli cərrah, türkoloq, “Varlıq” jurnalının təsisçisi Cavad Heyətin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş “Milli varlığa və mənəviyyata həsr edilən ömür - Cavad Heyət fenomeni” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib.
Konfransı giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq görkəmli türkoloq alim Cavad Heyətin həyat və yaradıcılığı haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, 1925-ci ildə Təbriz şəhərində anadan olan Cavad Heyət Tehran və İstanbul universitetlərinin tibb fakültəsində təhsil alıb, Paris Universitetində cərrahlıq ixtisasına yiyələnib, ürək üzərində apardığı uğurlu əməliyyatlar ona dünya şöhrəti qazandırıb. Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, 1970-ci ildən nəşr etdirdiyi “Varlıq” dərgisi Cavad Heyətə humanitar sahənin görkəmli mütəxəssisi, Azərbaycan xalqının XX əsrdə yetişdirdiyi ən böyük şəxslərdən biri kimi nüfuz qazandırıb, bu jurnal İranda və bütün dünyada yaşayan Azərbaycan türklərinin milli mənəvi varlığını isbat edən, qoruyan, yaşadan, zənginləşdirən bir nəşr kimi fəaliyyət göstərib. Cavad Heyətin türkologiya, tibb elmi və digər sahələrdə yüksək səviyyədə əvəzedilməz xidmətləri olduğunu söyləyib.
“Cavad Heyətin zəngin və çoxşaxəli səmərəli fəaliyyətində Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi, türk xalqlarının keçmişi, milli folklor və eləcə də islamşünaslığa dair tədqiqatlar mühüm yer tutur. Həmçinin Azərbaycan dilinin inkişaf mərhələləri, şifahi xalq ədəbiyyatı, ədəbiyyatşünaslıq, ədəbi tənqid, publisistika və fəlsəfə tarixinin ən müxtəlif məsələlərinə dair tədqiqatlar aparıb. Onun irsi bu gün də yaşayır”, - deyə AMEA prezidenti bildirib.
Sonra AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun direktoru fəlsəfə elmləri doktoru professor İlham Məmmədzadə çıxış edərək Cavad Heyətin öz məqalələrində milli kimlik, türk tarixinin fəlsəfəsi, digər xalqların etnogeninə dair müqayisəli təhlillər apardığını vurğulayıb, “Varlıq” jurnalının da fəlsəfədən gələn bir məqam olduğunu qeyd edib.
Konfransda Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini tarix elmləri doktoru Eynulla Mədətli “Cavad Heyət və “Varlıq” dərgisi milli varlıq uğrunda mübarizədə” mövzusunda məruzə edib. Alim çıxışında Cavad Heyətin fədakar zəhməti sayəsində dəyərli məsləkdaşlarının, geniş ziyalı-tədqiqatçı təbəqəsinin, həmçinin Azərbaycan Respublikasındakı və dünyadakı azərbaycanlı tədqiqatçıların elmi əməkdaşlığı nəticəsində “Varlıq” dərgisinin xalqımızın, eləcə də bütün digər türk xalqlarının milli-mədəni kimliyinin dərk edilməsində, Azərbaycançılıq və türkçülük ideyalarının üzvi vəhdətdə mənimsənilməsi və inkişaf etdirilməsində, ədəbiyyatımızın, tariximizin, həmçinin ictimai-siyasi həyatımızın tarixi-mədəni ənənələri və keyfiyyətləri ilə zənginləşməsində misilsiz rol oynadığını deyib.
Konfransda, həmçinin tarix üzrə fəlsəfə doktoru Səməd Bayramzadə “Vətən və millət sevdası ilə keçən ömür”, filologiya elmləri doktoru Pərvanə Məmmədli “Varlıq” dərgisində Azərbaycan dili və mədəniyyəti məsələləri”, f.ü.f.d., dosent Nəzakət İsmayılova “Cavad Heyətin sahibi və redaktoru olduğu “Varlıq” dərgisinin tədqiqinə dair”, t.ü.f.d., dosent Əli Fərhadov “Cavad Heyətin əsərlərində dini maarifçilik məsələləri”, elmi işçi Yasəmən Mahmudova (Qaraqoyunlu) “Cavad Heyət və türkçülük”, Məhəmməd Rza Heyət “Professor Cavad Heyətin elmi araşdırmalarının əsas qayəsi və “Varlıq” dərgisinin missiyası”, tarix elmləri doktoru Tahirə Həsənzadə “Doktor Cavad Heyətlə bağlı xatirələr” və fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Faiq Ələkbərli “Cavad Heyətin dünyagörüşündə türkçülük, azərbaycançılıq və irançılıq məsələsi” mövzusunda məruzə ediblər.
Həmçinin Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı keçmiş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Cavanşir Axundovun, fəlsəfə elmləri doktoru Füzuli Qurbanovun, f.ü.f.d., dosent Şölət Zeynalovun, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Mübariz Ağalarlının və biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sadıq Qarayevin çıxışları dinlənilib.

В НАНА состоялась научная конференция, посвященная 100-летнему юбилею выдающегося ученого-тюрколога Джавада Хейата
25-го апреля по случаю 100-летия со дня рождения выдающегося хирурга, тюрколога, основателя журнала «Варлыг» («Бытие, существование») Джавада Хейата в Институте философии и социологии НАНА состоялась республиканская научная конференция «Жизнь, посвященная национальному бытию и духовности, – феномен Джавада Хейата».
Открыв конференцию вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли подробно рассказал о жизни и творчестве выдающегося ученого-тюрколога Джавада Хейата. Академик сообщил, что Джавад Хейат, который родился в 1925 году в Тебризе, получил образование на Медицинском факультете Тегеранского и Стамбульского университетов, продолжил учебу в Парижском университете, всемирную славу ему принесли успешные операции на сердце. Журнал «Варлыг», продолжил академик Иса Габиббейли, выпускаемый ученым с 1979 года, принес ему известность как выдающемуся специалисту в гуманитарной сфере и одной из великих личностей, подаренных миру азербайджанским народом в ХХ веке, этот журнал освещал вопросы, отражающие национально-духовную сущность азербайджанских тюрков, проживающих в Иране и во всем мире. Академик отметил, что Джавад Хейат внес огромный вклад в развитие тюркологии, медицинской науки и прочих сфер.
Руководитель НАНА подчеркнул: «Важное место в богатой и многогранной плодотворной деятельности Джавада Хейата занимают изыскания в области истории азербайджанской литературы, прошлого тюркских народов, национального фольклора и исламоведения. Также Джавад Хейат проводил исследования, связанные с этапами развития азербайджанского языка, различными проблемами устного народного творчества, литературоведения, литературной критики, публицистики и истории философии. Его наследие живет по сей день».
В своем выступлении директор Института философии и социологии НАНА доктор философских наук, профессор Ильхам Мамедзаде сообщил, что Джавад Хейат в своих статьях освещал вопросы национальной идентичности, философии истории тюркских народов, проводил сравнительный анализ с этногенезом других народов, в журнале «Варлыг» публиковались материалы, связанные со всеми этими вопросами.
Затем заместитель директора Института философии и социологии по научной работе доктор исторических наук Эйнулла Мадатли выступил с докладом «Борьба Джавада Хейата и журнала «Варлыг» за национальное бытие». Ученый отметил, что благодаря самоотверженной деятельности Джавада Хейата с журналом «Варлыг» сотрудничали его соратники, обширная прослойка интеллигенции, а также азербайджанские ученые, проживающие как в республике, так и в различных странах мира. Этот журнал, продолжил Эйнулла Мадатли, сыграл исключительную роль в осознании азербайджанским народом и всеми другими тюркскими народами своей национальной и культурной идентичности, восприятии и развитии идеологий азербайджанства и тюркизма в органическом единстве, обогащении историко-культурных традиций, литературы, истории и общественно-политической жизни.
На конференции с докладами выступили ученые Самед Байрамзаде («Жизнь, прожитая с любовью к Родине и народу»), Парвана Мамедли («Вопросы азербайджанского языка и культуры в журнале Варлыг»), Назакят Исмайлова («Изучение деятельности журнала «Варлыг», основателем и редактором которого был Джавад Хейат»), Али Фархадов («Вопросы религиозного просвещения в трудах Джавада Хейата») и другие.
Далее были прослушаны выступления бывшего чрезвычайного и полномочного посла Азербайджанской Республики в Исламской Республике Иран Джаваншира Ахундова, доктора философских наук Физули Гурбанова, доктора философии по философии, доцента Шолата Зейналова, доктора философии по истории, доцента Мубариза Агаларлы и доктора философии по биологии Садыга Гараева.
В заключение был показан видеоролик, посвященный жизни и творчеству выдающегося ученого Джавада Хейата.