Aprelin 25-də AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunda görkəmli cərrah, türkoloq, “Varlıq” jurnalının təsisçisi Cavad Heyətin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş “Milli varlığa və mənəviyyata həsr edilən ömür - Cavad Heyət fenomeni” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib.
Konfransı giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq görkəmli türkoloq alim Cavad Heyətin həyat və yaradıcılığı haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, 1925-ci ildə Təbriz şəhərində anadan olan Cavad Heyət Tehran və İstanbul universitetlərinin tibb fakültəsində təhsil alıb, Paris Universitetində cərrahlıq ixtisasına yiyələnib, ürək üzərində apardığı uğurlu əməliyyatlar ona dünya şöhrəti qazandırıb. Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, 1970-ci ildən nəşr etdirdiyi “Varlıq” dərgisi Cavad Heyətə humanitar sahənin görkəmli mütəxəssisi, Azərbaycan xalqının XX əsrdə yetişdirdiyi ən böyük şəxslərdən biri kimi nüfuz qazandırıb, bu jurnal İranda və bütün dünyada yaşayan Azərbaycan türklərinin milli mənəvi varlığını isbat edən, qoruyan, yaşadan, zənginləşdirən bir nəşr kimi fəaliyyət göstərib. Cavad Heyətin türkologiya, tibb elmi və digər sahələrdə yüksək səviyyədə əvəzedilməz xidmətləri olduğunu söyləyib.
“Cavad Heyətin zəngin və çoxşaxəli səmərəli fəaliyyətində Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi, türk xalqlarının keçmişi, milli folklor və eləcə də islamşünaslığa dair tədqiqatlar mühüm yer tutur. Həmçinin Azərbaycan dilinin inkişaf mərhələləri, şifahi xalq ədəbiyyatı, ədəbiyyatşünaslıq, ədəbi tənqid, publisistika və fəlsəfə tarixinin ən müxtəlif məsələlərinə dair tədqiqatlar aparıb. Onun irsi bu gün də yaşayır”, - deyə AMEA prezidenti bildirib.
Sonra AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun direktoru fəlsəfə elmləri doktoru professor İlham Məmmədzadə çıxış edərək Cavad Heyətin öz məqalələrində milli kimlik, türk tarixinin fəlsəfəsi, digər xalqların etnogeninə dair müqayisəli təhlillər apardığını vurğulayıb, “Varlıq” jurnalının da fəlsəfədən gələn bir məqam olduğunu qeyd edib.
Konfransda Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini tarix elmləri doktoru Eynulla Mədətli “Cavad Heyət və “Varlıq” dərgisi milli varlıq uğrunda mübarizədə” mövzusunda məruzə edib. Alim çıxışında Cavad Heyətin fədakar zəhməti sayəsində dəyərli məsləkdaşlarının, geniş ziyalı-tədqiqatçı təbəqəsinin, həmçinin Azərbaycan Respublikasındakı və dünyadakı azərbaycanlı tədqiqatçıların elmi əməkdaşlığı nəticəsində “Varlıq” dərgisinin xalqımızın, eləcə də bütün digər türk xalqlarının milli-mədəni kimliyinin dərk edilməsində, Azərbaycançılıq və türkçülük ideyalarının üzvi vəhdətdə mənimsənilməsi və inkişaf etdirilməsində, ədəbiyyatımızın, tariximizin, həmçinin ictimai-siyasi həyatımızın tarixi-mədəni ənənələri və keyfiyyətləri ilə zənginləşməsində misilsiz rol oynadığını deyib.
Konfransda, həmçinin tarix üzrə fəlsəfə doktoru Səməd Bayramzadə “Vətən və millət sevdası ilə keçən ömür”, filologiya elmləri doktoru Pərvanə Məmmədli “Varlıq” dərgisində Azərbaycan dili və mədəniyyəti məsələləri”, f.ü.f.d., dosent Nəzakət İsmayılova “Cavad Heyətin sahibi və redaktoru olduğu “Varlıq” dərgisinin tədqiqinə dair”, t.ü.f.d., dosent Əli Fərhadov “Cavad Heyətin əsərlərində dini maarifçilik məsələləri”, elmi işçi Yasəmən Mahmudova (Qaraqoyunlu) “Cavad Heyət və türkçülük”, Məhəmməd Rza Heyət “Professor Cavad Heyətin elmi araşdırmalarının əsas qayəsi və “Varlıq” dərgisinin missiyası”, tarix elmləri doktoru Tahirə Həsənzadə “Doktor Cavad Heyətlə bağlı xatirələr” və fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Faiq Ələkbərli “Cavad Heyətin dünyagörüşündə türkçülük, azərbaycançılıq və irançılıq məsələsi” mövzusunda məruzə ediblər.
Həmçinin Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı keçmiş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Cavanşir Axundovun, fəlsəfə elmləri doktoru Füzuli Qurbanovun, f.ü.f.d., dosent Şölət Zeynalovun, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Mübariz Ağalarlının və biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sadıq Qarayevin çıxışları dinlənilib.

A scientific conference dedicated to the 100th anniversary of the birth of the prominent Turkologist scientist Javad Heyat was held at ANAS
On April 25, a republican scientific conference titled “A Life Dedicated to National Identity and Spirituality-The Phenomenon of Javad Heyat,” was held at the Institute of Philosophy and Sociology of ANAS, dedicated to the 100th anniversary of the birth of the prominent surgeon, Turkologist, and founder of the journal “Varlıq” (“Existence”), Javad Heyat.
The conference was opened by the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, who provided detailed information about the life and work of the famous Turkologist, scientist Javad Heyat. He said that Javad Heyat, born in 1925 in Tabriz, studied at the medical faculty of Tehran and Istanbul Universities and specialized in surgery at the University of Paris. His successful heart surgeries brought him worldwide fame. Academician Isa Habibbeyli underlined that the journal “Varlıq”, published by Javad Heyat since 1979, made him famous as an outstanding specialist in the field of humanities and as one of the greatest figures of the Azerbaijani nation in the 20th century. This journal covered issues reflecting the national and spiritual identity of Azerbaijani Turks living in Iran and around the world. The academician noted that Javad Heyat made a significant contribution to the development of Turkology, medical science, and other fields.
The President of ANAS said that research on the history of Azerbaijani literature, the past of Turkic peoples, national folklore, as well as Islamic studies, play an important role in Javad Heyat’s rich and multi-faceted fruitful activity. He also conducted research on the development stages of the Azerbaijani language, oral folk literature, literary studies, literary criticism, journalism, and the history of philosophy. "His heritage continues to live on today,”- said the President of ANAS.
Later, the Director of the Institute of Philosophy and Sociology of ANAS, Doctor of Philosophy, Professor Ilham Mammadzade delivered a speech emphasizing that in his articles, Javad Heyat conducted comparative analyses on national identity, the philosophy of Turkic history, and the ethnogenesis of other peoples.
At the conference, the Deputy Director for Scientific Affairs of the Institute of Philosophy and Sociology, Doctor of Historical Sciences Eynulla Madatli, presented a report on the topic “Javad Heyat and the Journal ‘Varlıq’ in the Struggle for National Identity.” In his speech, the scientist emphasized that thanks to Javad Heyat’s dedicated efforts, along with the contributions of his valuable colleagues, a broad circle of intellectuals and researchers, as well as Azerbaijani scientists in the Republic of Azerbaijan and around the world, the journal ‘Varlıq’ played an exceptional role in the Azerbaijani people's and all other Turkic peoples' recognition of their national and cultural identity, in the development of the ideas of Azerbaijanism and Turkism in organic unity , and in enriching our literature, history, and socio-political life with historical-cultural traditions and values.
Speeches were also delivered by former Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Islamic Republic of Iran, Javanshir Akhundov, Doctor of Philosophy Fuzuli Gurbanov, Ph.D. in Philosophy, Associate Professor Sholet Zeynalov, Ph.D. in History, Associate Professor Mubariz Agalarli and Ph.D. in Biology Sadig Garayev.
At the end of the conference, a video dedicated to the life and scientific work of Javad Heyat was presented.