AMEA Elm Tarixi İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Səbinə Nemətzadə Türkiyənin paytaxtı Ankara şəhərində elmi ezamiyyətdədir.
Alim səfər çərçivəsində Türk Tarix Qurumunun sədri, professor Rəfiq Turanla görüşüb. Görüşdə S.Nemətzadə təmsil etdiyi müəssisənin Türkiyə və digər xarici ölkələrin elmi qurumları ilə dostluq münasibətlərindən, əməkdaşlıq imkanlarından söz açıb. O, Elm Tarixi İnstitutunun nəşrlərini Türk Tarix Qurumunun kitabxanasına təqdim edib.
Görüşdə iki qurum arasında əlaqələrin qurulması və inkişaf etdirilməsi üçün əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalanması barədə razılıq əldə olunub.
Qeyd edək ki, azərbaycanlı alim növbəti günlərdə Türkiyə Respublikası Baş Nazirliyinin Atatürk Mədəniyyət, Dil və Tarix Yüksək Qurumunda görüşlər keçirəcək.

Заместитель директора по научной работе Института истории науки НАНА, доктор философии по теологии Сабина Нематзаде находится в научной командировке в столице Турции Анкаре.
Ученый в рамках визита встретилась с председателем Турецкой исторической организации, профессором Рафиком Тураном. На встрече С.Нематзаде рассказала о возможностях сотрудничества и дружеских отношениях представляемой ею структуры с Турцией и другими зарубежными научными учреждениями. Она представила библиотеке Турецкой исторической организации издания Института истории науки НАНА.
На встрече была достигнута договоренность о подписании контракта для налаживания и развития связей сотрудничества между двумя структурами.
Отметим, что азербайджанский ученый в ближайшие дни проведет встречи в Верховной организации культуры, языка и истории Ататюрка Министерства Турецкой Республики.