AMEA Elm Tarixi İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Səbinə Nemətzadə Türkiyənin paytaxtı Ankara şəhərində elmi ezamiyyətdədir.
Alim səfər çərçivəsində Türk Tarix Qurumunun sədri, professor Rəfiq Turanla görüşüb. Görüşdə S.Nemətzadə təmsil etdiyi müəssisənin Türkiyə və digər xarici ölkələrin elmi qurumları ilə dostluq münasibətlərindən, əməkdaşlıq imkanlarından söz açıb. O, Elm Tarixi İnstitutunun nəşrlərini Türk Tarix Qurumunun kitabxanasına təqdim edib.
Görüşdə iki qurum arasında əlaqələrin qurulması və inkişaf etdirilməsi üçün əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalanması barədə razılıq əldə olunub.
Qeyd edək ki, azərbaycanlı alim növbəti günlərdə Türkiyə Respublikası Baş Nazirliyinin Atatürk Mədəniyyət, Dil və Tarix Yüksək Qurumunda görüşlər keçirəcək.

Institute of Science History to cooperate with Turkic History Organization
Deputy Director of Science at the Science History Institute, PhD in Theology Sabina Nematzade is seconded to the Ankara, Turkey.
Within the visit, scientist met with chairman of Turkic History Organization Prof. Refig Turan, and made speech on friendship ties and cooperation opportunities between the institute represented by her and scientific organizations of other countries. She has submitted editions of the Science Histpry Institute to the library of the Turkic History Organization.
During a meeting, sides agreed on signing agreement of cooperation for setting up and develop ties.
Note that, Azerbaijani scientist will hold meetings at the Prime Minister of the Republic of Turkey, including the Atatürk Culture, Language and History Institution.