Professor Nərgiz Paşayevaya “Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı” təqdim edilib
AMEA-nın müxbir üzvü, professor Nərgiz Paşayeva "Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı"na layiq görülüb. Mükafat alimə AMEA Rəyasət Heyətinin 2016-cı il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə həsr olunmuş Ümumi yığıncaqda təqdim olunub.
M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının rektoru, İngiltərə-Azərbaycan Cəmiyyətinin həmsədri, Oksford Universitetinin Nizami Gəncəvi adına Azərbaycanşünaslıq və Qafqazşünaslıq Elmi Mərkəzinin Azərbaycan tərəfdən rəhbəri olan professor Nərgiz xanım Paşayevaya bu mükafat müstəqillik illərində elm, təhsil sahəsində həyata keçirilən mühüm beynəlxalq layihə – Oksford Universitetinin Nizami Gəncəvi adına Azərbaycanşünaslıq və Qafqazşünaslıq Mərkəzinin, Nizami Gəncəvi Fondunun yaradılması və səmərəli fəaliyyətinin təmin edilməsi, Azərbaycan ədəbiyyatının dünya miqyasında tədqiq olunması sahəsindəki müstəsna xidmətlərinə görə verilib.
Tədbirdə professor Nərgiz Paşayeva çıxış edərək onun fəaliyyətinə verilən yüksək dəyərə görə akademik Akif Əlizadəyə, AMEA Rəyasət Heyəti üzvlərinə minnətdarlığını bildirib.
O, Oksford Universitetində Nizami Gəncəvi adına Azərbaycan və Qafqazşünaslıq Elmi Mərkəzinin yaradılması haqqında məlumat verərək bu layihənin Azərbaycanda elm və təhsil sahəsinin inkişafına mühüm töhfələr verəcəyinə əminliyini ifadə edib. Qeyd edib ki, Nizami Gəncəvi Mərkəzi Oksford Universitetinin rəsmən qəbul edilmiş və tanınmış struktur bölməsidir. 2013-cü ildən fəaliyyət göstərən Elmi Mərkəz şərqşünaslıq və digər sahələrdə elm və təhsillə bağlı bütün məsələlərdə Azərbaycan üzrə koordinator səlahiyyətlərinə malikdir. Elmi Mərkəzin İngiltərə tərəfindən rəhbəri professor Robert Hoylanddır.
Hazırda Mərkəz Oksford Universiteti tərəfindən tərtib və təsdiq edilmiş 5 illik elmi-tədris proqram üzrə kitabların yüksək akademik səviyyədə tərcüməsi, Bərdə şəhərində arxeoloji tədqiqatların aparılması, beynəlxalq konfransların keçirilməsi, əlyazmaların öyrənilməsi, magistr və doktorant hazırlığı istiqamətlərində fəaliyyət göstərir. Eyni zamanda, mədəni-akademik layihələr də həyata keçirərək dünya elmi-intelektual birliyi ilə əlaqələr yaradır.
N.Paşayeva, həmçinin rəhbərlik etdiyi M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin (MDU) Bakı filialı haqqında məlumat verib. Bildirib ki, bu ali təhsil müəssisəsi ölkə daxilində dünyanın ən nüfuzlu universitetlərindən birində təhsil almağa, o cümlədən Rusiyanın tanınmış alimləri ilə Azərbaycan alimləri arasında əməkdaşlığın inkişafına geniş imkanlar yaradır. Dərslər innovativ texnologiyalardan istifadə edilməklə Moskva Dövlət Universitetinin tədris proqramları əsasında aparılır. Filial dünyanın müxtəlif ölkələrinin nüfuzlu universitetləri və elmi müəssisələri ilə əməkdaşlıq edir.

Член-корреспондент НАНА Наргиз Пашаева была удостоена «Золотой медали имени Низами Гянджеви»
Член-корреспондент Национальной Академии Наук Азербайджана, профессор Наргиз Пашаева была удостоена «Золотой медали имени Низами Гянджеви». Награда была вручена ученому на Общем собрании, посвященном научной и научно-организационной деятельности Президиума НАНА в 2016 году.
Данная награда вручена профессору Наргиз ханум Пашаевой, которая является ректором Бакинского филиала Московского Государственного Университета имени М.В.Ломоносова, сопредседателем Общества Англия-Азербайджан и руководителем Научного Центра Азербайджановедения и Кавказоведения имени Низами Гянджеви при Оксфордском университете от азербайджанской стороны, за особые заслуги в создании Научного Центра Азербайджановедения и Кавказоведения имени Низами Гянджеви при Оксфордском университете, который является важным международным проектом в области науки и образования, осуществленным в годы независимости, создании Фонда Низами Гянджеви и обеспечении его плодотворной деятельности, а также исследовании азербайджанской литературы в мировом масштабе.
Отметим, что в 2012 году во время своего визита в нашу страну английский ученый, профессор Роберт Хойланд встретился с членом-корреспондентом НАНА Наргиз Пашаевой, были проведены переговоры в сфере академического сотрудничества; ученый пригласил профессора Наргиз Пашаеву выступить с научным докладом на факультете Востоковедения в Оксфордском университете. 28 октября 2013 года Наргиз Пашаева выступила на научно-академическом семинаре на факультете Востоковедения с докладом, посвященном жизни и творчеству гениального азербайджанского поэта Низами Гянджеви. Доклад был встречен с большим интересом среди ученых и исследователей. Во время своего выступления профессор Наргиз Пашаева выдвинула идею создания при университете Центра Азербайджановедения и Кавказоведения имени Низами Гянджеви.
Функционирующий с 2013 года Научный центр обладает полномочиями координатора по Азербайджану во всех вопросах, связанных с наукой и образованием в области востоковедения и т.д. Руководителем Научного центра от британской стороны является профессор Роберт Хойланд.
В настоящее время Центр функционирует в соответствии с составленной и утвержденной Оксфордским университетом 5-летней научно-образовательной программой, осуществляет перевод книг на высоком академическом уровне, проводит археологические исследования в городе Барде, организует международные конференции, занимается изучением рукописей, подготовкой магистрантов и докторантов. В то же время, Центр реализует культурно-академические проекты и налаживает связи с мировым научно-интеллектуальным сообществом.