Görkəmli alim Rəfiqə Əliyeva son mənzilə yola salınıb
Mayın 7-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında görkəmli kimyaçı alim, “Şöhrət” ordenli, Əməkdar elm xadimi, akademik Rəfiqə Əlirza qızı Əliyeva ilə vida mərasimi keçirilib.
Vida mərasimində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, Azərbaycanın birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva, dövlət və hökumət rəsmiləri, Milli Məclisin deputatları, elm və mədəniyyət xadimləri, ziyalılar, ictimaiyyətin nümayəndələri iştirak ediblər.
Alimin tabutu önünə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti adından əklil qoyulmuşdu.
Matəm mitinqini AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə açaraq Azərbaycan elmi ictimaiyyətinə ağır itki üz verdiyini bildirib.
Akademik A.Əlizadə görkəmli alim Rəfiqə Əliyevanın səmərəli elmi fəaliyyətindən, böyük elm fədaisinin ölkəmizdə kimya elminin inkişafındakı müstəsna xidmətlərindən söz açıb.
Alimin elmi məktəb yaratdığını, bütün mənalı ömrünü kimya elminə həsr etdiyini vurğulayan AMEA rəhbəri qeyd edib ki, Rəfiqə Əliyeva bu sahədə yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanmasına bütün bilik və bacarığını sərf etmişdir. Yarım əsrdən artıq pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olan alimin araşdırmaları analitik reaksiyaları xarakterizə edən parametrlərlə kompleks birləşmələrin quruluşu arasındakı asılılığın müəyyən edilməsinə həsr olunmuşdur.
Qeyd olunub ki, Rəfiqə xanımın ətraf mühitin mühafizəsi ilə bilavasitə bağlı olan bir sıra tədqiqatları, eyni zamanda, üzvi reaktivlərin köməyi ilə metalların təyini və onların ayrılması metodikasının işlənib hazırlanmasına yönəlmişdir. Ekologiyanın aktual problemləri ilə bağlı işləri isə ölkəmizin davamlı inkişafının təmin olunmasına öz töhfəsini vermişdir.
AMEA-nın rəhbəri vurğulayıb ki, 450-dən artıq elmi əsərin, 25 dərslik və dərs vəsaitinin, 20 patentin müəllifi olan Rəfiqə Əliyeva bir sıra elmi şuraların və cəmiyyətlərin üzvü olmuşdur. Elmi və pedaqoji fəaliyyəti daim dövlətimiz tərəfindən yüksək qiymətləndirilən R.Əliyeva Azərbaycan elmi və təhsilinin inkişafındakı xidmətlərinə görə müstəqil Azərbaycan Respublikasının ali mükafatlarından olan “Şöhrət” ordeni ilə təltif edilib.
Tanınmış alim və pedaqoq, bacarıqlı elm təşkilatçısı və səmimi insan R.Əliyevanın zəngin elmi irsi daim yaşayacaq, xalqımıza, elmimizə xidmət edəcək, nəsillərdən-nəsillərə ötürüləcək.
Vida mərasimində akademiklər Abel Məhərrəmov, Dilqəm Tağıyev, Vaqif Fərzəliyev və İsa Həbibbəyli alimlə bağlı xatirələrini bölüşüb, onun zəngin elmi fəaliyyətindən, yüksək mənəvi keyfiyyətlərindən danışıblar.
Mərhumun ailəsi adından çıxış edən qızı Fəxriyyə Xələfova alimin xatirəsinə göstərilən hörmət və ehtirama görə Prezident İlham Əliyevə dərin minnətdarlığını bildirib.

Видного ученого Рафигу Алиеву проводили в последний путь
7 мая в здании Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) состоялась церемония прощания с известным ученым-химиком нашей республики, академиком, доктором химических наук, профессором, заслуженным деятелем науки Рафигой Алирза гызы Алиевой.
В церемонии приняли участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и члены семьи, официальные лица государства и правительства, депутаты Милли Меджлиса, деятели науки и культуры, представители интеллигенции и общественности.
К гробу ученого был возложен венок от имени Президента Азербайджанской Республики.
Президент НАНА, академик Акиф Ализаде рассказал о плодотворной научной деятельности видного ученого Рафиги Алиевой, ее вкладе в развитие химической науки в республике. Отмечалось, что Рафига Алиева - ученый, занявшая достойное место в азербайджанской науке. Акиф Ализаде подчеркнул, что Рафига Алиева, связавшая большую часть своей жизни с Бакинским государственным университетом, оставила заметный след в истории химической науки Азербайджана. Изыскания ученого, более полувека занимавшегося педагогической деятельностью, были посвящены установлению зависимости между параметрами, характеризующими аналитические реакции, и структурой комплексных соединений. Ряд исследований Рафиги ханум, непосредственно связанных с охраной окружающей среды, одновременно был направлен на разработку методики определения металлов с помощью органических реактивов и их выделения. Ее работы, связанные с актуальными проблемами экологии, внесли вклад в обеспечение устойчивого развития нашей страны.
Рафига Алиева, являясь членом ряда научных советов и обществ, является автором более 450 научных трудов, 25 учебников и учебных пособий, 20 патентов. Под руководством ученого подготовлено более 20 докторов философии и докторов наук. Плодотворная научно-педагогическая деятельность известного ученого-химика Рафиги Алиевой получила высокую оценку. За заслуги в развитии науки и образования в Азербайджане она была удостоена высшей награды независимой Азербайджанской Республики - ордена «Шохрат».
Богатое научное наследие известного ученого и педагога, умелого организатора науки и отзывчивого человека Р.Алиевой всегда будет служить нашему народу и передаваться из поколения в поколение.
На церемонии прощания академики Абель Магеррамов, Дильгам Тагиев, Вагиф Фарзалиев и Иса Габиббейли поделились своими воспоминаниями об ученом, ее богатой научной деятельности, рассказали о высоких моральных качествах.
Выступив от имени семьи, дочь покойной Фахрия Халафова выразила Президенту Ильхаму Алиеву глубокую признательность за уважение и почтение памяти ученого.