Mayın 17-də AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı, bu qurumun İşlər idarəsi və Azad Həmkarlar İttifaqının dəstəyi ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 94-cü ildönümünə həsr olunan “AMEA-nın gənc alim və mütəxəssislərinin dördüncü futbol çempionatı”nın final oyunu və mükafatlandırma mərasimi keçirilib.
Çempionatın final oyununda İdarəetmə Sistemləri və İqtisadiyyat institutlarının komandaları III yer uğrunda mübarizə aparıblar. Bu yarışmada 6:4 hesabı ilə İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun komandası qələbə qazanıb. Birinci yer uğrunda isə AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutu ilə Fizika İnstitutunun komandaları mübarizə aparıblar. 2:1 hesabla Fizika İnstitutunun komandası çempionatın qalibi olub.
Yarışdan sonra keçirilən mükafatlandırma mərasimində AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev komandaların üzvlərini təbrik edib, ənənəvi çempionatın ümummilli lider Heydər Əliyevin 94-cü ildönümünə həsr olunmasını əlamətdar hadisə kimi qiymətləndirib. D.Tağıyev dördüncü dəfədir keçirilən çempionatın əhəmiyyətindən və Azərbaycanda idmanın inkişafına göstərilən dövlət qayğısından danışıb. O, hazırda Bakının “İslam Həmrəyliyi Oyunları” kimi möhtəşəm beynəlxalq idman yarışına ev sahibliyi etdiyini, dünyanın 4 qitəsindən ölkəmizə minlərlə idmançının gəldiyini və bunun Azərbaycanın təbliğində önəmli addım olduğunu vurğulayıb.
Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov budəfəki çempionatda akademiyanın müxtəlif institut və təşkilatlarından 16 komandanın iştirak etdiyini və hər bir mərhələ üzrə oyunların maraqlı keçdiyini söyləyib, göstərilən dəstəyə görə AMEA-nın rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib.
Sonra komandalar mükafatlandırılıb. AMEA-nın Fizika İnstitutunun komandası birinci, Geologiya və Geofizika İnstitutunun komandası ikinci, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun komandası isə üçüncü yeri tutub. Qalib komandaların üzvlərinə medal, diplom və pul mükafatları təqdim olunub.

Awarded the winners of 4th football championship of the young scientist and specialists
May 17, by organization of Young Scientists and Specialists of ANAS, Administrative Office and Free Trade Union, the final game and awarding ceremony of “4th football championship of the young scientist and specialists of ANAS” devoted to the 94th anniversary of national leader Heydar Aliyev.
At the final game the teams of Institutes of Control Systems and Economy struggled for the 3rd place. This game was resulted with victory of the Institute of Control Systems by 6:4. Institute of Geology and Geophysics and Institute of Physics struggled for the 1st place. Institute of Physics has become a winner of the championship by 2:1.
After competition, Vice-President of ANAS Acad. Dilgam Taghiyev congratulated the team members at the awarding ceremony, and highlighted devotion of this tradition championship to the 94th anniversary of national leader Heydar Aliyev as a remarkable event. He spoke of the importance of the championship and care shown to sport in Azerbaijan. Currently, Baku hosts to a grandiose sport race such as “Islamic Solidarity Games” and accommodates thousands of sportsmen from 4 continents of the world, and this is very vital step in promotion of Azerbaijan, he added.
Chairman of Young Scientists and Specialists Council of ANAS Ph.D. in physics-math Assoc. Prof. Famin Salmanov said that, 16 teams participated at the championship from various institute and organizations of ANAS and he expressed his gratitude to ANAS management.
Then, teams were awarded. Institute of Physics of ANAS was deserved to the 1st place, Institute of Geology and Geophysics to the 2nd place, Institute of Control Systems to the 3rd place. The winner team members were presented medal, diploma and monetary prizes.