Mayın 17-də AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı, bu qurumun İşlər idarəsi və Azad Həmkarlar İttifaqının dəstəyi ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 94-cü ildönümünə həsr olunan “AMEA-nın gənc alim və mütəxəssislərinin dördüncü futbol çempionatı”nın final oyunu və mükafatlandırma mərasimi keçirilib.
Çempionatın final oyununda İdarəetmə Sistemləri və İqtisadiyyat institutlarının komandaları III yer uğrunda mübarizə aparıblar. Bu yarışmada 6:4 hesabı ilə İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun komandası qələbə qazanıb. Birinci yer uğrunda isə AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutu ilə Fizika İnstitutunun komandaları mübarizə aparıblar. 2:1 hesabla Fizika İnstitutunun komandası çempionatın qalibi olub.
Yarışdan sonra keçirilən mükafatlandırma mərasimində AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev komandaların üzvlərini təbrik edib, ənənəvi çempionatın ümummilli lider Heydər Əliyevin 94-cü ildönümünə həsr olunmasını əlamətdar hadisə kimi qiymətləndirib. D.Tağıyev dördüncü dəfədir keçirilən çempionatın əhəmiyyətindən və Azərbaycanda idmanın inkişafına göstərilən dövlət qayğısından danışıb. O, hazırda Bakının “İslam Həmrəyliyi Oyunları” kimi möhtəşəm beynəlxalq idman yarışına ev sahibliyi etdiyini, dünyanın 4 qitəsindən ölkəmizə minlərlə idmançının gəldiyini və bunun Azərbaycanın təbliğində önəmli addım olduğunu vurğulayıb.
Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov budəfəki çempionatda akademiyanın müxtəlif institut və təşkilatlarından 16 komandanın iştirak etdiyini və hər bir mərhələ üzrə oyunların maraqlı keçdiyini söyləyib, göstərilən dəstəyə görə AMEA-nın rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib.
Sonra komandalar mükafatlandırılıb. AMEA-nın Fizika İnstitutunun komandası birinci, Geologiya və Geofizika İnstitutunun komandası ikinci, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun komandası isə üçüncü yeri tutub. Qalib komandaların üzvlərinə medal, diplom və pul mükafatları təqdim olunub.

Награждены победители четвертого футбольного чемпионата молодых ученых и специалистов
17 мая при организационной поддержке Совета молодых ученых и специалистов НАНА, Управления делами этой структуры и Объединенного профсоюзного комитета состоялся финальный матч и церемония награждения «Четвертого футбольного чемпионата молодых ученых и специалистов НАНА», посвященного 94-й годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
В финальном матче чемпионата команды Института системы управления и Института экономики вели борьбу за третье место. На этом соревновании со счетом 6:4 выиграла команда Института систем управления. За первое место вели борьбу команды Института геологии и геофизики и Института физики НАНА. Со счетом 2:1 команда Института физики стала победителем чемпионата.
На проведенном после соревнования церемонии награждения вице-президент НАНА, академик Дильгам Тагиев поздравил членов команд и расценил традиционный чемпионат как знаменательное событие, посвященное 94-й годовщине общенационального лидера Гейдара Алиева. Д.Тагиев рассказал о значении проводимого в четвертый раз чемпионата и государственной заботе, проявляемой о развитии спорта в Азербайджане. Он отметил, что в настоящее время в Баку проходит такое грандиозное спортивное соревнование, как «Игры исламской солидарности», и из 4-х континентов в нашу страну прибывают тысячи спортсменов, подчеркнул, что это является важным шагом в пропаганде Азербайджана.
Председатель Совета молодых ученых и специалистов, доктор философии по физико-математическим наукам, доцент Фамин Салманов отметил, что в нынешнем чемпионате приняли участие 16 команд из различных институтов и организаций академии, выразил признательность руководству НАНА за оказанную поддержку.
Затем состоялось награждение команд. Команда Института физики НАНА заняла первая второе, команда Института геологии и геофизики – второе место, а команда Института систем управления - третье место. Членам команд были вручены медали, дипломы и денежные призы.