AMEA Şəki Regional Elmi Mərkəzinin veb-saytının yeni versiyası təqdim olunub
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Şəki Regional Elmi Mərkəzinin (ŞREM) veb-saytının yeni versiyasının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, institutun mütəxəssisləri, o cümlədən ŞREM-in elmi-katibi, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Abdurahmanov və qurumun İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Reyhanə Səlimova iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə akademik R.Əliquliyev açaraq AMEA rəhbərliyinin regionlarda yerləşən elmi qurumların inkişafına daim diqqət göstərdiyini və bu istiqamətdə məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirdiyini bildirib. Alim institut və təşkilatların fəaliyyətinin geniş təbliğində saytların böyük rola malik olduğunu deyib. AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin göstərişinə əsasən, ŞREM-in veb-saytının hazırlanmasının da bu istiqamətdə atılmış addımlardan olduğunu vurğulayıb.
Sonra İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri Gülnarə Nəbibəyova çıxış edərək mərkəzin “www.shrem.az” veb-saytının təhlükəsizliyi ilə bağlı tələbləri haqqında ətraflı məlumat verib.
G.Nəbibəyova institutun mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanmış veb-saytın AR Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə təsdiq edilmiş “Dövlət orqanlarının internet informasiya ehtiyatlarının yaradılması və idarə edilməsinə dair Tələblər”ə və AR Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidmətinin tələblərinə uyğun hazırılandığını bildirib. Saytın təhlükəsizliyinin tam şəkildə təmin olunduğunu qeyd edən G.Nəbibəyova “www.shrem.az”ın AzScienceNet Elm Kompüter Şəbəkəsinin Data Mərkəzində yerləşdirildiyini diqqətə çatdırıb.
İnstitutun sektor müdiri Əfruz Qurbanova “www.shrem.az”ın informasiya siyasəti haqqında çıxış edib. Bildirib ki, veb-sayt elmi fəaliyyətin təbliğinin yüksək səviyyədə təşkili, cəmiyyətin elmi informasiyaya olan tələbatının ödənilməsində mühüm rol oynayır. O, mərkəzin fəaliyyətinin təbliği məqsədilə saytın informasiya təminatının aktual vəziyyətdə saxlanılmasının başlıca şərtlərdən olduğunu nəzərə çatdırıb. Ə.Qurbanova saytın Azərbaycan, rus və ingilis dillərində təqdim olunmasının informasiyanın, əsasən də ölkə elmində əldə olunan nailiyyətlərin geniş oxucu kütləsinə, dünya ictimaiyyətinə çatdırılması baxımından da məqsədəuyğun olduğunu vurğulayıb.
İnstitutun proqramçısı Yusif Sadıyev veb-sayt haqqında ətraflı məlumat verərək qeyd edib ki, veb-saytın proqram təminatı və dizaynı müasir tələblərə uyğun hazırlanıb. Saytın Ana səhifəsi “Mərkəz haqqında”, “Xəbərlər”, “Beynəlxalq əməkdaşlıq”, “Elmi fəaliyyət”, “Konfranslar”, “Qalereya” və “Əlaqə” bölmələrindən ibarətdir. Ən son texnologiyalar əsasında yaradılmış saytda əhatəli axtarış sistemi, saytın xəritəsi və faydalı linklər mövcuddur.
Sonra çıxış edən ŞREM-in elmi-katibi V.Abdurahmanov qurumun veb-saytının yeni versiyasının yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu bildirib, gələcəkdə də birgə əməkdaşlığın davam edəcəyinə əminliyini ifadə edib.
ŞREM-in İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri R.Səlimova veb-saytın ərsəyə gəlməsində göstərdikləri dəstəyə görə AMEA rəhbərliyi və İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun mütəxəssislərinə təşəkkürünü bildirib.

Представлена новая версия веб-сайта Шекинского регионального научного центра НАНА
В Институте информационных технологий НАНА состоялась презентация новой версии сайта Шекинского регионального научного центра (ШРНЦ).
В мероприятии приняли участие академик-секретарь НАНА, директор института, академик Расим Алгулиев, специалисты института, в том числе ученый секретарь ШРНЦ, доктор философии по математике Вюгар Абдурахманов и заведующая Отделом по связям с общественностью этой структуры Рейхана Салимова.
Открывая мероприятие вступительным словом, академик Р.Алгулиев отметил, что руководство НАНА постоянно уделяет внимание развитию научных учреждений, распложенных в регионах страны, и осуществляет целенаправленные меры в этом направлении. Ученый подчеркнул большую роль веб-сайтов в широкой пропаганде деятельности институтов и организаций. Довел до внимания, что создание веб-сайта ШРНЦ, согласно указанию президента НАНА, академика Акифа Ализаде, также является очередным шагом, предпринятым в этом направлении.
Выступившая затем заведующая отделом Института информационных технологий Гюльнара Набибекова подробно проинформировала о требованиях, связанных с безопасностью веб-сайта «www.shrem.az».
Г.Набибекова сообщила, что сайт подготовлен специалистами института в соответствии с «Требованиями о создании и управлении информационными интернет-ресурсами государственных органов», утвержденными постановлением Кабинета Министров АР, и требованиями Специальной государственной охранной службы АР. Отметив, что безопасность сайта обеспечена на высоком уровне, она сообщила, что веб-сайт "www.shrem.az" размещен в Дата-центре Научно-компьютерной сети AzScienceNet.
Затем заведующая сектором института Афруз Гурбанова выступила в связи с информационной политикой "www.shrem.az". Она отметила, что веб-сайт играет важную роль в организации на высоком уровне пропаганды научной деятельности, а также удовлетворении потребностей общества в научной информации. Она довел до внимания, что в целях пропаганды деятельности сайта сохранение актуальности информационного обеспечения является одним из главных условий.
Программист института Юсиф Садыев, подробно информируя о веб-сайте, отметил, что программное обеспечение и дизайн веб-сайта подготовлены в соответствии с современными требованиями. Главная страница сайта включает в себя следующие разделы – «О Центре», «Новости», «Международное сотрудничество», «Научная деятельность», «Конференции», «Галерея» и «Связь». На сайте, разработанном на основе самых последних технологий, имеются масштабная поисковая система, карта сайта и полезные ссылки.
Выступивший далее ученый секретарь ШРНЦ В.Абдуррахманов довел до внимания, что новая версия сайта организована на высоком уровне и выразил уверенность в успешном продолжении совместного сотрудничества в дальнейшем.
Заведующая Отделом по связям с общественностью ШРНЦ Р.Салимова выразила признательность руководству НАНА и специалистам Института информационных технологий за поддержку в создании сайта.