Akademik Həsən Abdullayevin 100 illik yubileyi haqqında  Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
14.07.2017 18:30
Akademik Həsən Abdullayevin 100 illik yubileyi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
2018-ci ildə görkəmli Azərbaycan alimi, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor, respublika Dövlət Mükafatı laureatı, əməkdar elm xadimi, akademik Həsən Məmmədbağır oğlu Abdullayevin anadan olmasının 100 illiyi tamam olur.
Həsən Abdullayev Azərbaycanda müasir fizikanın, xüsusən yarımkeçiricilər fizikası və texnikasının bünövrəsini yaratmaqla bərabər onun hərtərəfli inkişafının başlıca istiqamətlərini müəyyənləşdirmişdir. Fundamental tədqiqatlarla zəngin bir məktəb formalaşdıran alim uzun illər ərzində Elmlər Akademiyasının prezidenti kimi respublikada elmin təşkili işinə mühüm töhfələr vermiş, ölkə elminin beynəlxalq elm məkanına inteqrasiyasının dərinləşdirilməsində təqdirəlayiq fəaliyyət göstərmişdir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, ölkənin elmi potensialının artırılması və nailiyyətlərinin tanıdılmasında, o cümlədən yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında böyük xidmətləri olan akademik Həsən Abdullayevin 100 illik yubileyinin keçirilməsini təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası akademik Həsən Abdullayevin 100 illik yubileyinə həsr edilmiş tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirsin.

Order of the President of the Republic of Azerbaijan on the 100th Anniversary of Academician Hasan Abdullaev
14.07.2017 18:30
In 2018, a great Azerbaijani scientist, doctor of physical and mathematical sciences, professor, laureate of the State Award, honored worker of science, academician Hasan Mammadbagir oglu Abdullayev is 100.
Hasan Abdullaev established modern physics, specially Semiconductor physics and techniques in Azerbaijan and identified the main areas of his development. As a President of Academy of Sciences of the Republic of Azerbaijan he has embarked upon a series of scientific workshops in the Republic of Azerbaijan, which introduces the integration of science and technology into the integration of international science federations in the field of science.
Guided by paragraph 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, in order to ensure the holding at the state level of the 100th anniversary of the academician Ghassan Abdullayev, who made an invaluable contribution to the development, research and promotion of the scientific potential of the country, preparing highly-qualified personnel, I decree:
1. to prepare and implement a plan of events dedicated to the 100th anniversary of academician Hasan Abdullaev