AMEA-nın Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Abbasov Şamaxıda “Azqranat” MMC şirkətinin rəhbərliyi ilə görüşüb.
Görüş zamanı şirkətin 10 hektar üzüm sahəsində institutun yeni yaratdığı kompleks gübrənin sahə sınaqlarının nəticələri yoxlanılıb və müzakirə olunub.
Türkiyəli aqronom mütəxəssis Metin Altının sözlərinə görə, gübrənin verildiyi sahədən uğurlu nəticələr gözlənilir. Belə ki, hər hektardan 20-22 ton yüksək şəkərlikli üzüm əldə ediləcəkdir. Adi gübrələr istifadə edildikdə isə şəkərlilik maksimum 18 olur və hər hektardan 15-16 ton üzüm əldə olunur.
Şirkətin rəhbərliyi bildirib ki, növbəti ildən üzüm əkilmiş bütün sahələrdə bu gübrənin geniş istifadəsi haqqında qərar qəbul olunub.

The new type of fertilizer developed by the scientists of the Institute of Petrochemical Processes gave high results
Director of the Institute of Petrochemical Processes of ANAS, Academician Vagif Abbasov met with the management of the company Azgranat LLC in Shamakhi.
During the meeting, the results of field tests of the new complex fertilizer created by the institute in a 10 hectare grape field were tested and discussed.
According to the Turkish expert Metin Altin, positive results from the fertilized field are expected. So, from each hectare will be received 20-22 tons of grapes with a high level of sugar content. And when using conventional fertilizers, the sugar content is 18, and from each hectare, 15-16 tons of harvest is obtained.
The management of the company decided to harvest all the grape fields with this type of fertilizer from next year.