AMEA-nın akademik Y.H.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Abbasov, elmi işlər üzrə direktor müavini, texnika elmləri doktoru Təranə Məmmədova və bu müəssisənin aparıcı elmi işçisi, texnika elmləri doktoru Gülbəniz Muxtarova 18-22 sentyabr 2017-ci il tarixlərində Qahirədə yerləşən Misir Neft Tədqiqatları İnstitutunda (MNTİ) elmi ezamiyyətdə olublar.
Səfər çərçivəsində azərbaycanlı alimlər MNTİ-nin əməkdaşları ilə görüşüb, qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar. Görüşdə bu ilin noyabr ayında Bakıda iki qurum arasında əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalanması barədə razılıq əldə olunub.
Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun əməkdaşları, həmçinin MNTİ-nin tədqiqat laboratoriyaları, istehsalat sahələri ilə tanış olublar.

Scientists of the Institute of Petrochemical Processes were on a business trip in Egypt
Director of ANAS Institute of Petrochemical Processes after Academician Yu. Mammadaliyev, Academician Vagif Abbasov, Deputy Director for scientific work, Doctor of engineering sciences Tarana Mammadova and leading scientific employee of this scientific institution, Doctor of engineering sciences Gulbeniz Mukhtarova were on a scientific trip to the Institute of Petroleum Research of Egypt on 18-22 September 2017.
Within the framework of the visit, Azerbaijani scientists got acquainted with the research laboratories and production sites of the Egyptian Petroleum Research Institute. Then, wide exchanges of views took place and were determined directions for joint cooperation. The agreement on signing of the contract on joint cooperation with participation of the Egyptian scientists in November of this year in Baku has been reached.