13-14 oktyabr 2017-ci il tarixlərində Özbəkistan Respublikasının Səmərqənd şəhərində “Orta əsrlərdə Səmərqənd mədrəseyi-alilərinin İslam mədəniyyəti və təhsil sisteminin inkişafında rolu” mövzusunda beynəlxalq elmi simpozium keçirilib.
Səmərqənd Dövlət Universitetinin yaradılmasının 90, Uluğ Bəy Mədrəsəsinin yaradılmasının 600 illiyinə həsr olunan simpoziumda ölkəmizi AMEA-nın Folklor İnstitutunun direktoru, akademik Muxtar İmanov təmsil edib.
Almaniya, Azərbaycan, Rusiya, Türkiyə, Özbəkistan, Qazaxıstan, Qırğızıstan və digər ölkələrdən çoxsaylı elm və mədəniyyət xadimlərinin qatıldığı tədbirdə akademik M.İmanov “Dərvişlərlə bağlı inancların iki fərqli istiqaməti” adlı məruzə ilə çıxış edib.
Məruzədə xalq ədəbiyyatında dərvişlərə ikili – müsbət və mənfi münasibətin izahı əksini tapıb. Qeyd olunub ki, nağıl və dastanlarda dərvişlərin həm xeyirxah, həm də bədxah qüvvəni təmsil etdiyinin şahidi oluruq. Real həyatda dərvişlər rəğbətlə qarşılandıqları kimi, təqib və təzyiqlərə də məruz qalıblar. Bu cür ikili münasibətin səbəbi isə dərvişliyin kök etibarilə şamançılığa bağlı olması və onların hərəkətlərində sərbəstliyə can atılması ilə izah edilə bilər. Dərvişlərin xeyirxah və bədxah qütblərinə ayrılması şamanların ağ şaman və qara şaman qütblərinə ayrılması ilə səsləşir. Dərvişlərin göstərdikləri müxtəlif kəramətlər əsasını şaman möcüzələrindən götürür.

13-14 октября 2017 года в городе Самарканде Республики Узбекистан состоялся международный научный симпозиум на тему «Роль ученых медресе Самарканда в развитии исламской культуры и системы образования в средних веках».
На симпозиуме, посвященном 90-летию Самаркандского государственного университета и 600-летию создания Медресе Улугбека, нашу страну представлял директор Института фольклора НАНА, академик Мухтар Иманов.
На мероприятии, в котором приняли участие многочисленные деятели науки и культуры Германии, России, Азербайджана, Турции, Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана и других стран, академик М.Иманов выступил с докладом «Два разных направления верований в связи с дервишами».
В докладе отражены положительное и отрицательное отношение к дервишам в народной литературе. Было отмечено, что как в сказках и эпосах, так и в реальной жизни дервиши делились на благородных и неблагородных. Они приветствовались людьми, в то же время подвергались преследованиям. Причина двойственного отношения к дервишам заключалась в их связи с шаманством и очень свободным поведением. Подразделение дервишей на добрых и злых перекликается с делением шаманов на белых и черных. Могущество дервишей исходило из шаманских чудес.