Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında "Nova SCT 2017" ulduzuna dair spektral müşahidələr aparılıb
Avqustun 7-dən etibarən beynəlxalq layihə çərçivəsində AMEA-nın N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının 2 metrlik teleskopunda Optik Lifli Eşelle Spektroqraf vasitəsilə "Nova SCT 2017" ulduzunun yüksək ayırdetməli (R=28 000) spektral müşahidələri aparılıb.
Qeyd edək ki, bu ulduz 19 iyun 2017-ci il tarixində aşkar edilib, ilkin ulduz ölçüsü isə magnitude=17m olub. 45 gün ərzində ulduz parlaqlığı təxminən 2500 dəfə artaraq 8,5 m ulduz ölçüsünə qədər çatıb.
Rəsədxananın elmi işlər üzrə direktor müavini, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Xıdır Mikayılovun rəhbərliyi altında üç ay ərzində ulduzun davamlı müşahidəsi aparılıb. Müşahidə materialları layihə iştirakçılarına göndərilib.

From 07 August 2017, spectral observations of the Nova SCT 2017 star with high resolution (R=28000) were carried out at a two-meter telescope of the Shamakhy Astrophysical Observatory named after N.Tusi. The spectra were obtained using Fiber Optic Echelle Spectrograph in the Cassegrain focus with a 4k × 4k pixel CCD camera, a in the framework of an international project (Bulgaria, Polsha, etc.).
This new star was opened on June 19, 2017 (a magnitude of m = 14.7). The initial magnitude was m = 17. During ~ 45 days, the star, having increased its brightness ≈2500 times, reached 8.5 magnitude.
During the past 3 months, under the supervision of the deputy director for scientific part Ph.d. X.M. Mikailov (I. Alakberov, O. Khalilov) conducted consecutive observations. The received spectra were initially processed and sent to the project participants.