Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında "Nova SCT 2017" ulduzuna dair spektral müşahidələr aparılıb
Avqustun 7-dən etibarən beynəlxalq layihə çərçivəsində AMEA-nın N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının 2 metrlik teleskopunda Optik Lifli Eşelle Spektroqraf vasitəsilə "Nova SCT 2017" ulduzunun yüksək ayırdetməli (R=28 000) spektral müşahidələri aparılıb.
Qeyd edək ki, bu ulduz 19 iyun 2017-ci il tarixində aşkar edilib, ilkin ulduz ölçüsü isə magnitude=17m olub. 45 gün ərzində ulduz parlaqlığı təxminən 2500 dəfə artaraq 8,5 m ulduz ölçüsünə qədər çatıb.
Rəsədxananın elmi işlər üzrə direktor müavini, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Xıdır Mikayılovun rəhbərliyi altında üç ay ərzində ulduzun davamlı müşahidəsi aparılıb. Müşahidə materialları layihə iştirakçılarına göndərilib.

С 7 августа в рамках международного проекта в двухметровом телескопе Шамахинской астрофизической обсерватории имени Н.Туси посредством оптического эшелле-спектрографа проводятся высокоразличительные (R=28 000) спектральные наблюдения за звездой Nova SCT 2017.
Новая звезда была открыта 19 июня 2017 года (magnitude=14.7m). Первичный размер звезды составлял magnitude=17m. В течение ~45 дней яркость звезды, увеличиваясь в 2500 раз, достигла до 8,5 м.
В течение трех месяцев под руководством заместителя директора по научной работе, доктора философии по физике, доцента Хыдыра Микаилова в обсерватории были проведены продолжительные наблюдения. Материалы наблюдений были отправлены участникам проекта.