AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunun (GGİ) alimləri ölkənin müxtəlif regionlarında radon qazının təhlükəsi və onunla mübarizə yollarına dair maarifləndirmə görüşləri keçirib.
Respublika Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzinin (RGEM) Şamaxı, İsmayıllı, Masallı və Lerik rayonlarındakı qurumlarında, həmçinin AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində təşkil olunmuş və əhalinin müxtəlif təbəqələrinin iştirak etdiyi görüşlər “Radon və insan sağlamlığı” adlı elmi-kütləvi broşürün təqdimatı əsasında keçirilib.
Tədbirlərdə GGİ-nin Çöküntü hövzələrinin geokimyası və flüid dinamikası şöbəsinin rəhbəri, akademik Əkbər Feyzullayev və Geoloji mühitin radiometriyası şöbəsinin rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü Çingiz Əliyev məruzələrlə çıxış ediblər.
Mütəxəssislər bildirib ki, Yer kürəsində geniş yayılmış radon qazı normadan çox olduqda ağ ciyər xərçəngi törədə bilir və bu, xəstəliyin səbəbləri sırasında siqaretdən sonra ikinci yerdədir. GGİ ölkə ərazisində radonun paylanmasının tədqiqinə xarici ölkələrin alimləri ilə birgə 2010-cu ildə başlayıb. İsveçrənin Milli Elm Fondunun maliyyə dəstəyi ilə aparılmış tədqiqatlar nəticəsində “Azərbaycan ərazisində radonun həcmi aktivlik xəritəsi” tərtib olunub. Radon qazı əsasən dağlıq ərazilərimizdəki bir sıra yaşayış məntəqələrində normadan artıq müəyyən edilib. Tədqiqatların hazırda davam etdirilməsi, bu təbii qazla mübarizə yollarının ictimaiyyətə çatdırılması “Azərbaycan Respublikasında radon təhlükəsinin tədqiqi və azaldılması üzrə 2014-2018-ci illər üçün Tədbirlər Proqramı”nda qarşıya qoyulmuş vəzifələrdən irəli gəlir.
Qeyd olunub ki, “Radon və insan sağlamlığı” elmi-kütləvi broşürü təbii radiasiya, onun mənbələri və radon qazının insan sağlamlığına yaratdığı təhlükələrdən bəhs edir. Bunlardan əlavə, yeni nəşrdə sözügedən təhlükələrin azaldılması və insanların ondan qorunması yolları, həmçinin bu istiqamətdə zəruri əhəmiyyət daşıyan normativ aktlar haqqında da ətraflı məlumat verilir. Broşür Ə.Feyzullayev, Ç.Əliyev, gənc alim Fərəh Mahmudova və Rauf Bağırlının 2010-cu ildən etibarən birgə apardıqları tədqiqatların nəticəsində hazırlanıb.
Kitabça tikinti işləri aparan şirkətlər və fərdi şəxslər, radiasiya təhlükəsizliyi ilə maraqlananlar, xüsusən də radonun yüksək səviyyədə olduğu ərazilərdə yaşayanlar üçün faydalı ola bilər.

Population educated on dangers of radon gas
ANAS Scientists of the Institute of Geology and Geophysics (IGG) conducted educational meetings in various regions of the country in connection with the danger of radon and methods of combating it.
The meetings was organized on the basis of the presentation of the popular scientific brochure on "Radon and human health" at the structures of the Republican Center for Hygiene and Epidemiology (RCHE) in Shamakhi, Ismayilli, Lerik and Masalli regions, as well as Lankaran Regional Scientific Center of ANAS.
head of the Department of Geochemistry and Fluid Dynamics of Sedimentary Basins of the IGG, Academician Akber Feizullayev and the head of the radiometry department of the geological environment, correspondent member of ANAS Chingiz Aliyev reported at the meetings.
Specialists noted that, excess of radon in nature leads to the formation of lung cancer, and takes second place after smoking among the causes of this disease. In 2010 IGG together with foreign scientists began research in the field of radon distribution in the territory of our country. As a result of the research conducted with the financial support of the National Science Foundation of Switzerland, a "Map of the distribution of volumetric activity of radon in the territory of Azerbaijan" was compiled. Excess of norm of radon, is generally observed in a number of the settlements located in mountain territories. Now continuation of researches and bringing to the public of ways of fight against this natural gas follow from the tasks set in "The program of actions for a research and decrease in threats of radon in the Azerbaijan Republic for 2014-2018".
It was noted that, the popular scientific brochure "Radon and human health" tells about natural radiation, its sources and the danger that radon creates for human health. In addition, the new edition provides detailed information on methods for reducing threats, protecting people from them and significant regulatory acts in this direction. The brochure was prepared as a result of joint studies launched in 2010 by A.Fazullayev, C.Aliyev, young scientist Farah Mahmudova and Rauf Baghirli.
The brochure will serve as a useful source for construction companies and individuals interested in radiation safety, in particular, for those who live in areas with high radon levels.