AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunun (GGİ) alimləri ölkənin müxtəlif regionlarında radon qazının təhlükəsi və onunla mübarizə yollarına dair maarifləndirmə görüşləri keçirib.
Respublika Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzinin (RGEM) Şamaxı, İsmayıllı, Masallı və Lerik rayonlarındakı qurumlarında, həmçinin AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində təşkil olunmuş və əhalinin müxtəlif təbəqələrinin iştirak etdiyi görüşlər “Radon və insan sağlamlığı” adlı elmi-kütləvi broşürün təqdimatı əsasında keçirilib.
Tədbirlərdə GGİ-nin Çöküntü hövzələrinin geokimyası və flüid dinamikası şöbəsinin rəhbəri, akademik Əkbər Feyzullayev və Geoloji mühitin radiometriyası şöbəsinin rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü Çingiz Əliyev məruzələrlə çıxış ediblər.
Mütəxəssislər bildirib ki, Yer kürəsində geniş yayılmış radon qazı normadan çox olduqda ağ ciyər xərçəngi törədə bilir və bu, xəstəliyin səbəbləri sırasında siqaretdən sonra ikinci yerdədir. GGİ ölkə ərazisində radonun paylanmasının tədqiqinə xarici ölkələrin alimləri ilə birgə 2010-cu ildə başlayıb. İsveçrənin Milli Elm Fondunun maliyyə dəstəyi ilə aparılmış tədqiqatlar nəticəsində “Azərbaycan ərazisində radonun həcmi aktivlik xəritəsi” tərtib olunub. Radon qazı əsasən dağlıq ərazilərimizdəki bir sıra yaşayış məntəqələrində normadan artıq müəyyən edilib. Tədqiqatların hazırda davam etdirilməsi, bu təbii qazla mübarizə yollarının ictimaiyyətə çatdırılması “Azərbaycan Respublikasında radon təhlükəsinin tədqiqi və azaldılması üzrə 2014-2018-ci illər üçün Tədbirlər Proqramı”nda qarşıya qoyulmuş vəzifələrdən irəli gəlir.
Qeyd olunub ki, “Radon və insan sağlamlığı” elmi-kütləvi broşürü təbii radiasiya, onun mənbələri və radon qazının insan sağlamlığına yaratdığı təhlükələrdən bəhs edir. Bunlardan əlavə, yeni nəşrdə sözügedən təhlükələrin azaldılması və insanların ondan qorunması yolları, həmçinin bu istiqamətdə zəruri əhəmiyyət daşıyan normativ aktlar haqqında da ətraflı məlumat verilir. Broşür Ə.Feyzullayev, Ç.Əliyev, gənc alim Fərəh Mahmudova və Rauf Bağırlının 2010-cu ildən etibarən birgə apardıqları tədqiqatların nəticəsində hazırlanıb.
Kitabça tikinti işləri aparan şirkətlər və fərdi şəxslər, radiasiya təhlükəsizliyi ilə maraqlananlar, xüsusən də radonun yüksək səviyyədə olduğu ərazilərdə yaşayanlar üçün faydalı ola bilər.

В различных регионах страны население просвещается об опасностях газа радона
Ученые Института геологии и геофизики (ИГГ) НАНА в различных регионах страны провели просветительские встречи в связи с опасностью радона и методами борьбы с ним.
Встречи, организованные в структурах Республиканского центра гигиены и эпидемиологии (РЦГЭ) в Шамахинском, Исмаиллинском, Лерикском и Масаллинском районах, а также Лянкяранском региональном научном центре НАНА, были проведены на основании презентации научно-популярной брошюры под названием «Радон и здоровье человека».
На мероприятиях с докладами выступили руководитель Отдела геохимии и флюидной динамики осадочных бассейнов ИГГ, академик Акбер Фейзуллаев и руководитель Отдела радиометрии геологической среды, член-корреспондент НАНА Чингиз Алиев.
Специалисты отметили, что превышение нормы радона в природе приводит к образованию рака легких, и занимает второе место после курения среди причин возникновения этого заболения. В 2010 году ИГГ совместно с иностранными учеными начал исследования в области распределения радона на территории нашей страны. В результате исследований, проведенных при финансовой поддержке Национального научного фонда Швейцарии, составлена «Карта распределения объемной активности радона на территории Азербайджана». Превышение нормы радона, в основном, наблюдается в ряде населенных пунктов, расположенных на горных территориях. В настоящее время продолжение исследований и доведение до общественности способов борьбы с этим природным газом вытекают из задач, поставленных в «Программе мероприятий по исследованию и снижению угроз радона в Азербайджанской Республике на 2014-2018 годы».
Было отмечено, что научно-популярная брошюра «Радон и здоровье человека» повествует о природной радиации, ее источниках и опасности, которой создает радон для здоровья человека. Кроме того, в новом издании дана подробная информация о методах снижения угроз, защиты людей от них и значимых нормативных актах в данном направлении. Брошюра была подготовлена в результате стартовавших в 2010 году совместных исследований, проведенных А.Фейзуллаевым, Ч.Алиевым, молодым ученым Фарах Махмудовой и Рауфом Багирли.
Брошюра послужит полезным источником для строительных компаний и частных лиц, интересующихся радиационной безопасностью, в частности, для тех, кто проживает на территориях с высоким уровнем радона.