AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun gənc alimləri Fransada təlim kursu keçiblər
AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun gənc alimləri - biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Cavid Ocaqi və Samirə Salayeva Fransanın Bordo şəhərində yerləşən Milli Kənd Təsərrüfatı Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Meyvələrin biologiyası və patologiyası şöbəsində bir ay müddətində təlim kursu keçmişlər.
Kurs “STONE” layihəsi və AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun 2-ci qrant müsabiqəsinin qalibi olmuş “Azərbaycanın torpaq və bitki genetik müxtəlifliyinin səmərəli istifadəsi istiqamətində fundamental tədqiqatların maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi” adlı pilot layihə çərçivəsində həyata keçirilmişdir.
Alimlər institutda ilk dəfə quraşdırılmış gələcək nəsil sekvenseri (İon PGM və İon Proton) aparatı vasitəsilə bitki orqanizmlərinin bütöv genomlarının nukleotid ardıcıllıqlarının oxunması nəticəsində əldə olunan xam məmulatların bioinformatik və biostatistik üsullarla analizini öyrənmək məqsədilə tədqiqatlar aparmışlar.
Təlim kursunun nəticələri ilə bağlı AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda “Genomun nukleotid ardıcıllığının Sanger və gələcək nəsil sekvenseri vasitəsilə oxunma prinsipləri” və “Gələcək nəsil sekvenseri vasitəsilə əldə olunmuş nəticələrin analizi, SNP-lərin aşkarlanması” mövzusunda elmi seminar keçirilib.

Молодые ученые Института генетических ресурсов НАНА прошли курсы обучения во Франции
Молодые ученые Института генетических ресурсов НАНА доктора философии по биологии Джавид Оджаги и Самира Салаева прошли месячный курсы обучения в отделении биологии и патологии фруктов Национального научно-исследовательского института сельского хозяйства во французском городе Бордо.
Курсы были проведены в рамках проекта “STONE” и победителя 2-го грантового конкурса Фонда научного развития при Президенте АР пилотского проекта “Усиление материально-технической базы фундаментальных исследований в направлении эффективного использования земельного и генетического разнообразия растений Азербайджана”.
Ученые проводили исследования с целью изучения анализа необработанных материалов биоинформационными и биостатистическими методами, полученными в результате прочтения нуклеотидной последовательности всех генов растительных организмов при помощи аппарата нового поколения секвенсора (İon PGM və İon Proton), впервые установленным в институте.
По итогам курсов обучения в Институте генетических ресурсов НАНА был проведен научный семинар на темы “Принципы прочтения нуклеотидной последовательности гена с помощью Санджера и секвенсора нового поколения” и “Анализ результатов, полученных с помощью секвенсора нового поколения, обнаружение SNP”.