Parisdə AMEA ilə Fransanın Montpellier Universiteti arasında əməkdaşlıq haqqında çərçivə, dissertasiya və maliyyələşmə sazişləri imzalanıb.
Sazişləri AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə və Montpellier Universitetinin beynəlxalq əlaqələr üzrə vitse-prezidenti Fransua Henn imzalayıblar.
Sazişlərə əsasən azərbaycanlı gənclər AMEA ilə yanaşı, biotibb və energetika sahələrində doktorantura səviyyəsində Montpellier Universitetində də təhsil alacaqlar. Sonda gənc alimlər hər iki təhsil ocağının diplomuna yiyələnəcəklər.

ANAS and the University of Montpellier of France signed agreement on cooperation
ANAS and the University of Montpellier of France signed a framework agreement on cooperation in the field of dissertations and financing in Paris.
The agreements were signed by ANAS President, Academician Akif Alizadeh and the vice-president for international relations of the University of Montpellier Francois Henne.
According to the agreements, Azerbaijani youth, along with ANAS, will have an opportunity to get a doctorate at the University of Montpellier in the field of biomedicine and energy. At the end of the training, young scientists will receive diplomas from both educational institutions.
Note that, this is the first agreement on cooperation between the two countries in the field of doctoral education.