AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun laboratoriya müdiri, akademik Asəf Hacıyev 14-15 fevral 2018-ci il tarixlərində Bolqarıstan Riyaziyyat İttifaqının dəvəti ilə bu ölkəyə səfər edib.
O, fevralın 14-də Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının Riyaziyyat və İnformatika İnstitutunda keçirilən Milli Riyaziyyat Kollokviumunda iştirak edib. Azərbaycanlı alim kollokviumda ”Ehtimal nəzəriyyəsində paradoksal nəticələr və onların tətbiqi” mövzusunda məruzəsini təqdim edib.
Akademik A.Hacıyev Bolqarıstanın Riyaziyyat İttifaqının yaradılmasının 120-ci ildönümünə həsr olunan təntənəli yubiley tədbirində də iştrak edib. Mərasimə Bolqarıstan Respublikasının Prezidenti Rumen Radov, bu ölkənin baş nazirinin müavini, parlament sədrinin müavini, nazirlər və digər rəsmi şəxslər qatılıblar.
Səfər çərçivəsində A.Hacıyev, həmçinin Avropa Riyaziyyat Cəmiyyətinin sədri, prof. Pavel Eksner və akademik Blaqovest Sendovla da görüşüb. Görüşdə birgə əməkdaşlıq perspektivləri, Azərbaycan Riyaziyyat Cəmiyyətinin bu İttifaqa üzv olması məsələləri müzakirə edilib.

С 14 по 15 февраля 2018 года руководитель лаборатории Института систем управления НАНА, академик Асаф Гаджиев по приглашению Союза математиков Болгарии находился в научной командировке в этой стране.
14 февараля он принял участие в Национальном математическом коллоквиуме, состоявшемся в Институте математики и информатики Болгарской академии наук. На мероприятии А.Гаджиев выступил с докладом «Парадоксальные результаты в теории вероятностей и их применение».
А.Гаджиев также принял участие в торжественном заседании, посвященном 120-летию Математического союза Болгарии. На мероприятии принимали участие президент Болгарии Румен Радов, заместитель премьер-министра, заместитель председателя парламента, министры и председатель Европейского математического общества.
В рамках командировки состоялась встреча академика А.Гаджиева с председателем Европейского математического общества, профессором Павлом Эхнером и известным математиком, академиком Благовестом Сендовым. Во встрече были обсуждены перспективы сотрудничества и вопросы членства Азербайджанского математического общества в этом союзе.