Akademik Əhəd Yaqubovun 110 illiyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
30.03.2018 09:05
2018-ci ilin may ayında görkəmli Azərbaycan alimi, iki dəfə SSRİ Dövlət mükafatı laureatı, geologiya-mineralogiya elmləri doktoru, professor, Azərbaycan Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Əhəd Ələkbər oğlu Yaqubovun anadan olmasının 110 illiyi tamam olur.
Neft-qaz geologiyası və vulkanologiya sahəsi üzrə qiymətli tədqiqatlar müəllifi akademik Əhəd Yaqubov Azərbaycanın palçıq vulkanlarının kompleks öyrənilməsinin təşkilatçısı kimi şöhrət tapmış, onların ilk atlası və xəritələrinin tərtibinə rəhbərlik etmişdir. Xəzər dənizi neft yataqlarından bir çoxunun kəşfi alimin adı ilə bağlıdır.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, ölkədə geologiya elminin inkişafına mühüm töhfələr vermiş və yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında təqdirəlayiq xidmətlər göstərmiş akademik Əhəd Yaqubovun anadan olmasının 110-cu ildönümünün qeyd olunmasını təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası akademik Əhəd Yaqubovun 110 illiyi ilə bağlı tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirsin.

Order of the President of the Republic of Azerbaijan on the celebration of academician Ahad Yagubov’s 110th anniversary
30.03.2018 09:05
In May 2018, the 110th anniversary of the prominent Azerbaijani scientist and Azerbaijani scientist, twice the USSR State Prize laureate, doctor of geological-mineralogical sciences, professor, active member of Azerbaijan Academy of Sciences Ahad Yagubov will be completed.
Guided by Article 32, paragraph 109, of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, in order to ensure the 110th anniversary of academician Ahad Yagubov, taking into account special services in increasing the scientific potential of the country and transforming it into national wealth, as well as in the training of highly qualified personnel, I hereby decree:
1. to prepare and implement a plan of events dedicated to the 110th anniversary of academician Ahad Yagubov