Akademik Əhəd Yaqubovun 110 illiyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
30.03.2018 09:05
2018-ci ilin may ayında görkəmli Azərbaycan alimi, iki dəfə SSRİ Dövlət mükafatı laureatı, geologiya-mineralogiya elmləri doktoru, professor, Azərbaycan Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Əhəd Ələkbər oğlu Yaqubovun anadan olmasının 110 illiyi tamam olur.
Neft-qaz geologiyası və vulkanologiya sahəsi üzrə qiymətli tədqiqatlar müəllifi akademik Əhəd Yaqubov Azərbaycanın palçıq vulkanlarının kompleks öyrənilməsinin təşkilatçısı kimi şöhrət tapmış, onların ilk atlası və xəritələrinin tərtibinə rəhbərlik etmişdir. Xəzər dənizi neft yataqlarından bir çoxunun kəşfi alimin adı ilə bağlıdır.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, ölkədə geologiya elminin inkişafına mühüm töhfələr vermiş və yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında təqdirəlayiq xidmətlər göstərmiş akademik Əhəd Yaqubovun anadan olmasının 110-cu ildönümünün qeyd olunmasını təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası akademik Əhəd Yaqubovun 110 illiyi ilə bağlı tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirsin.

В мае 2018 года исполняется 110 лет со дня рождения видного азербайджанского ученого, дважды лауреата Государственной премии СССР, доктора геолого-минералогических наук, профессора, действительного члена Академии Наук Азербайджана Ахада Алекбер оглу Ягубова.
Автор ценных исследований по нефтегазовой геологии и вулканологии, академик Ахад Ягубов прославился как организатор комплексного изучения грязевых вулканов Азербайджана, руководил составлением их первого атласа и карт. С именем ученого связана разведка многих нефтяных месторождений Каспийского моря.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях обеспечения проведения 110-летней годовщины со дня рождения академика Ахада Ягубова, который внес важный вклад в развитие геологической науки в стране и которому принадлежат достойные одобрения заслуги в подготовке высококвалифицированных кадров, постановляю:
1. Национальной Академии Наук Азербайджана подготовить и осуществить план мероприятий, связанных со 110-летием академика Ахада Ягубова.