12 aprel - Dünya Aviasiya və Kosmonavtika Günüdür. 1961-ci ilin bu günündə ilk dəfə olaraq Sovet İttifaqı vətəndaşı Yuri Qaqarin orbitə çıxıb. “Vostok” kosmik gəmisi ilə orbitə çıxan kosmonavt 1 saat 48 dəqiqə ərzində Yer kürəsi ətrafında dövr edib və Rusiya Federasiyasının Saratov vilayəti ərazisində uğurla yerə enib. Bu möhtəşəm hadisə sayəsində Yuri Qaqarinə Sovet İttifaqı Qəhrəmanı adı verilib və o, bütün dünyada şöhrət qazanıb.
Keçmiş SSRİ-də bu bayram 1962-ci ildən qeyd olunmağa başlanıb, 1968-ci ildə isə ona Beynəlxalq Aviasiya və Kosmonavtika Günü statusu verilib. Ənənəyə görə, Aviasiya və Kosmonavtika Günündə tematik müxtəlif sərgilər, konfranslar, mühazirələr təşkil edilir, kinofilmlər nümayiş etdirilir.
Sovet kosmonavtikasının baniləri arasında azərbaycanlı general-leytinant Kərim Kərimovun adı ön sıralardadır. Azərbaycan xalqının fəxri olan Kərim Kərimovun kosmik raket texnikasının inkişaf etdirilməsində misilsiz xidmətlər göstərib. Təsadüfi deyil ki, ilk kosmonavt Yuri Qaqarinin tarixi uçuşu uğurla başa çatdıqdan sonra Kərim Kərimov keçmiş SSRİ-nin ən yüksək ordeninə layiq görülüb. O, həmçinin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının fəxri üzvü seçilib.
Bu gün ölkəmizdə kosmik sənayenin inkişafı əsas prioritetlərdən biri hesab olunur. Azərbaycanda  kosmik sənayenin təməli ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulub. Belə ki, kosmik informasiyanın qəbulu və emalı işlərinə 1974-cü ildə Bakıda kosmik texniki vasitələrdən istifadə etməklə, təbii ehtiyatların tədqiqi üzrə Cənub-Şərq Mərkəzinin yaradılması ilə başlayıb. Həmin ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının nəzdində “Kosmik cihazqayırma məxsusi konstruktor bürosu” yaradılıb və kosmik tədqiqatların aparılması ilə ölkəmizdə yeni olan kosmik sənayenin əsası qoyulub.
Prezident İlham Əliyevin 2009-cu ilin avqust ayında imzaladığı “Azərbaycan Respublikasında kosmik sənayenin yaradılması və inkişafı üzrə Dövlət Proqramı”nın təsdiq edilməsi haqqında Sərəncam ilə ölkəmizdə kosmik sənayenin inkişafının yeni mərhələsi başlayıb. 2010-cu il mayın 3-də Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin nəzdində “Azərkosmos” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti (ASC) təsis edilib.
Azərbaycanın ilk milli süni telekommunikasiya peyki “Azerspace-1” 2012-ci il fevralın 8-də orbitə çıxarılıb. “Azerspace-1” Bakı vaxtı ilə saat 01:36 radələrində Cənubi Amerikada yerləşən Fransa Qvianası Kosmik Mərkəzinin Kuru Kosmodromundan Fransanın “Arianespace” şirkətinin “Ariane 5” raket daşıyıcısı vasitəsilə qaldırılıb.

Проходит 57 лет со дня первого полета человека в космос
12 апреля весь мир отмечает День авиации и космонавтики — памятную дату, посвященную первому полету человека в космос.
12 апреля 1961 года гражданин Советского Союза старший лейтенант Ю.А.Гагарин на космическом корабле «Восток» впервые в мире совершил орбитальный облет Земли, открыв эпоху пилотируемых космических полетов. Полёт в околоземном космическом пространстве продлился 1 час и 48 минут. За это Юрию Гагарину было присвоено звание Героя Советского Союза.
Как праздник — День космонавтики — был установлен Указом Президиума Верховного Совета СССР от 9 апреля 1962 года, а международный статус получил в 1968 году на конференции Международной авиационной федерации.
Среди основателей советской космонавтики имя азербайджанского генерал-лейтенанта Керима Каримова находится в первых рядах. Достойный сын азербайджанского народа Керим Каримов сыграл неоценимую роль в развитии космической ракетной техники. Не случайно, что после успешного завершения исторического полета первого космонавта Юрия Гагарина Керим Керимов был награжден высшим орденом бывшего СССР. Он также является почетным членом Национальной академии наук Азербайджана.
Сегодня развитие космической отрасли в нашей стране является одним из главных приоритетов. Основа космической промышленности Азербайджана была заложена общенациональным лидером Гейдаром Алиевым. Таким образом, прием и обработка космической информации начались с создания в 1974 году Юго-Восточного центра. В том году при Академии наук Азербайджана было создано «Специальное конструкторское бюро космических приборов», и с ведением космических исследований в нашей стране была заложена основа космической промышленности.
С принятием Распоряжения об утверждении «Государственной программы по созданию и развитию космической промышленности в Азербайджанской Республике», подписанной президентом Ильхамом Алиевым в августе 2009 года, начался новый этап в развитии космической отрасли в нашей стране. 3 мая 2010 года при Министерстве связи и высоких технологий было создано Открытое Акционерное Общество «Азеркосмос».
8 февраля 2012 года был выведен на орбиту первый национальный искусственный телекоммуникационный спутник Азербайджана «Azerspace-1». Azerspace-1 был запущен на орбиту в 18:36 по местному времени с Гвианского космического центра — космодрома Куру во Французской Гвиане. Запуск был осуществлён ракетой-носителем «Ариан-5».