12 aprel - Dünya Aviasiya və Kosmonavtika Günüdür. 1961-ci ilin bu günündə ilk dəfə olaraq Sovet İttifaqı vətəndaşı Yuri Qaqarin orbitə çıxıb. “Vostok” kosmik gəmisi ilə orbitə çıxan kosmonavt 1 saat 48 dəqiqə ərzində Yer kürəsi ətrafında dövr edib və Rusiya Federasiyasının Saratov vilayəti ərazisində uğurla yerə enib. Bu möhtəşəm hadisə sayəsində Yuri Qaqarinə Sovet İttifaqı Qəhrəmanı adı verilib və o, bütün dünyada şöhrət qazanıb.
Keçmiş SSRİ-də bu bayram 1962-ci ildən qeyd olunmağa başlanıb, 1968-ci ildə isə ona Beynəlxalq Aviasiya və Kosmonavtika Günü statusu verilib. Ənənəyə görə, Aviasiya və Kosmonavtika Günündə tematik müxtəlif sərgilər, konfranslar, mühazirələr təşkil edilir, kinofilmlər nümayiş etdirilir.
Sovet kosmonavtikasının baniləri arasında azərbaycanlı general-leytinant Kərim Kərimovun adı ön sıralardadır. Azərbaycan xalqının fəxri olan Kərim Kərimovun kosmik raket texnikasının inkişaf etdirilməsində misilsiz xidmətlər göstərib. Təsadüfi deyil ki, ilk kosmonavt Yuri Qaqarinin tarixi uçuşu uğurla başa çatdıqdan sonra Kərim Kərimov keçmiş SSRİ-nin ən yüksək ordeninə layiq görülüb. O, həmçinin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının fəxri üzvü seçilib.
Bu gün ölkəmizdə kosmik sənayenin inkişafı əsas prioritetlərdən biri hesab olunur. Azərbaycanda  kosmik sənayenin təməli ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulub. Belə ki, kosmik informasiyanın qəbulu və emalı işlərinə 1974-cü ildə Bakıda kosmik texniki vasitələrdən istifadə etməklə, təbii ehtiyatların tədqiqi üzrə Cənub-Şərq Mərkəzinin yaradılması ilə başlayıb. Həmin ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının nəzdində “Kosmik cihazqayırma məxsusi konstruktor bürosu” yaradılıb və kosmik tədqiqatların aparılması ilə ölkəmizdə yeni olan kosmik sənayenin əsası qoyulub.
Prezident İlham Əliyevin 2009-cu ilin avqust ayında imzaladığı “Azərbaycan Respublikasında kosmik sənayenin yaradılması və inkişafı üzrə Dövlət Proqramı”nın təsdiq edilməsi haqqında Sərəncam ilə ölkəmizdə kosmik sənayenin inkişafının yeni mərhələsi başlayıb. 2010-cu il mayın 3-də Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin nəzdində “Azərkosmos” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti (ASC) təsis edilib.
Azərbaycanın ilk milli süni telekommunikasiya peyki “Azerspace-1” 2012-ci il fevralın 8-də orbitə çıxarılıb. “Azerspace-1” Bakı vaxtı ilə saat 01:36 radələrində Cənubi Amerikada yerləşən Fransa Qvianası Kosmik Mərkəzinin Kuru Kosmodromundan Fransanın “Arianespace” şirkətinin “Ariane 5” raket daşıyıcısı vasitəsilə qaldırılıb.

Today, the world marks the Day of Aviation and Cosmonautics. Exactly 57 years ago, on April 12, 1961, the first human spaceflight took place. Yuri Gagarin became the first man to conquer space.
Among people who have developed cosmonautics the Azerbaijani scientist Kerim Kerimov takes a special place. He took an active part in the development of spacecraft and sending the first man into space. It is no coincidence that Kerim Kerimov was awarded the highest order of the former USSR following the successful completion of the first cosmonaut Yuri Gagarin's historic flight into space.
Today, the development of space industry is considered one of the main priorities in Azerbaijan. The foundation for development of the space industry in Azerbaijan was laid by the national leader Heydar Aliyev. Thus, the South-East Center for explorations of natural resources was created in 1974 in Baku, which received and processed space data using special space equipment. The same year, the Exclusive Space Instrument Engineering Design Bureau for carrying out space research activities was established under Azerbaijan National Academy of Sciences.
In August 2009, the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev signed a decree “On approval of the State Program on establishment and development of space industry in the Republic of Azerbaijan”, which marked a new stage in the development of the space industry in the country. On 3 May 2010, President Ilham Aliyev signed a decree “On creation of Azercosmos Open Joint Stock Company under the Ministry of Communications and Information Technologies” for the launch into orbit, operation and exploitation of telecommunication satellites.
On 8 February 2013, Azerspace-1, a telecommunication satellite operated by Azercosmos OJSC, was launched into orbit from Kourou, the Space Center of French Guiana in South America. The satellite is intended for carrying out television and radio broadcasting, providing telecommunications services, as well as providing platforms for high-quality and sustainable communications that meet the requirements of corporate and government customers.
Thus, Azercosmos began providing commercial earth observation satellite services.
In the future, Azercosmos, which was transferred to the subordination of the Cabinet of Ministers by the order of the head of state dated October 17, 2017, along with widening the range of services, expanding geography of activities and attracting new customers, will carry out activities aimed at meeting the growing demands in the field of network services and providing efficient services in Europe, Central and South-West Asia, Middle East and sub-Saharan Africa countries with the use of Azerspace-2 satellite, the launch of which is scheduled for May 25, 2018.