AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislərinin V İnstitutlararası Futbol Çempionatının açılışı olub
Bu gün AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı, İşlər İdarəsi və Azad Həmkarlar İttifaqının (AHİ) dəstəyilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümünə həsr olunan Gənc Alim və Mütəxəssislərin V İnstitutlararası Futbol Çempionatının açılışı olub.
Akademiya Şəhərciyində yerləşən stadionda baş tutan açılış mərasimində AHİ-nin sədri, hüquq üzrə elmlər doktoru, professor Habil Qurbanov, Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyev, Fizika İnstitutunun Həmkarlar Təşkilatının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Sitarə Bağırova və gənc alimlər iştirak ediblər.
Tədbirdə şuranın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov çıxış edərək çempionatın artıq ənənəvi hal aldığını və beşinci ildir keçirildiyini bildirib. Builki turnirin ümummilli lider Heydər Əliyevin 95 illik yubileyinə həsr olunduğunu deyən alim Azərbaycanda idmanın inkişafına göstərilən dövlət qayğısından, bu istiqamətdə ulu öndərin və Prezident İlham Əliyevin gördüyü işlərdən danışıb.
F.Salmanov çempionatın 23 aprel - 12 may tarixlərində 17 komandanın iştirakı ilə keçiriləcəyini və oyunların AFFA-nın peşəkar hakim briqadası tərəfindən idarə olunacağını bildirib.
Sonra çıxış edən Habil Qurbanov çempionatın keçirilməsini təqdirəlayiq hal hesab edib və ölkəmizdə idmanın inkişafına töhfə verəcəyini söyləyib. O, AMEA tərəfindən AFFA-ya müraciət edildiyini və 2018-2019-cu illərdə 3 mini futbol meydançasının hazırlanaraq akademiya əməkdaşlarının istifadəsinə veriləcəyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, meydançalar AMEA-nın Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası, Yüksək Texnologiyalar Parkı və Dendrologiya İnstitutunun ərazisində tikiləcək.
Daha sonra Fizika və Neft-Kimya Prosesləri institutlarının komandalarının görüşü ilə çempionatın qrup oyunlarına start verilib.

V International Inter-institutional Football Championship of the Young Scientists and Specialists of ANAS opened
The opening ceremony of the V Interinstitutes Football Championship of Young Scientists and Specialists dedicated to the 95th anniversary of national leader Heydar Aliyev was held with the support of the Council of Young Scientists and Specialists of ANAS, with the support of the Office of Administration and Free Trade Unions (FTU) of ANAS.
Head of FTU, Doctor of Law, Professor Habil Gurbanov, Head of Public Relations and Science Popularization Office of the Presidium of the Academy of Sciences Zulfugar Farzaliyev, Chairman of the Trade Union Organization of Physics Institute, PhD in Physics Sitara Bagirova and young scholars attended the event.
Chairman of the council, PhD in physics, associate professor Famin Salmanov said that the championship is already traditional and has been held for the fifth year. He noted that this year's tournament coincides with the 95th anniversary of national leader Heydar Aliyev.
Salmanov said that the championship will be held with the participation of 17 teams from April 23 to May 12, and that the games will be run by the AFFA Professional Judge Brigade.
Afterwards, Habil Gurbanov said that the championship was commendable and said it would contribute to the development of sports in our country. He said that ANAS had applied to AFFA and 3 mini football fields in 2018-2019 will be prepared and put into use.
Then, the championship's group games started with a meeting of the teams of the Institute of Physics and Petrochemical Processes.