AMEA-nın illik ümumi yığıncağında təşkil olunmuş sərgidə AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin fəaliyyəti maraqla qarşılanıb.
AMEA institut və təşkilatlarının fəaliyyətini əks etdirən sərgidə akademik Ramiz Mehdiyev, AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə, AMEA-nın akademik-katibi, müxbir üzv Rasim Əliquliyev və onları müşayiət edən digər qonaqlar AMEA Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin fəaliyyətini əks etdirən stendlə yaxından tanış olublar.
AMEA Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin fəaliyyəti haqqında məlumat verən muzeyin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Rafael Hüseynov muzeydə ekspozisiya üzrə Azərbaycan ədəbiyyatının ilk təşəkkül dövründən tutmuş yaşadığımız günlərədək keçdiyi inkişaf yolunun əks olunduğunu diqqətə çatdırıb. Muzeyin bu gün ölkə prezidentinin qayğısı nəticəsində respublikanın aparıcı elm və mədəniyyət ocaqlarından birinə çevrildiyini söyləyib. Bildirib ki, muzey hər il mütəmadi olaraq 5 toplu - “Risalə” toplusu, “Şərq” tərcümə toplusu, “Qaynaq” məxəzlər toplusu, “Xəzinə” kataloqlar toplusu və “Məclis” tədbirlər toplusu nəşr etdirir.

Activity of Azerbaijan Literature Museum named after Nizami Ganjavi made an interest on participants at the exhibition of annual general meeting of ANAS.
Academician Ramiz Mehdiyev, president of ANAS, academician Akif Alizadeh and academician-secretary of ANAS, corresponding member Rasim Aliguliyev got acquainted with the exhibition reflecting activity institutes and organizations of ANAS.
Museum’s director, corresponding member of ANAS Rafael Huseynov drew attention of participants on museum’s stand reflecting development period of Azerbaijan literature from the formation to our day. Museum has became to one of the country’s leading scientific and cultural institutions of the republic as a result of president’s care, he stated. Museum publishes 5 collection each year - “Risala” collection, “East” translation collection, “Source” a collection of sources, “Treasury” a collection of catalogs and ”Assembly”.