AMEA-nın akad. Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyevin Böyük Britaniyanın Oksford Akademik Birliyinə üzvlüyü rəsmiləşdirilib. Belə ki, akademikə sözügedən quruma üzvlüyü təsdiq edən döş nişanı, sertifikat, üzvlük vəsiqəsi və möhür təqdim olunub.
Oksford Akademiyasının Ekspertlər Şurası V.Fərzəliyevin tədqiqatlarının müasir cəmiyyətdə elm və istehsalın inteqrasiyasının inkişafına verdiyi töhfəni yüksək qiymətləndirərək belə bir qərar qəbul edib. Bu üzvlük akademikin elmi fəaliyyətinin Avropada, ümumən bütün dünyada daha da tanıdılmasına, həmçinin cəmiyyəti onun elmi tədqiqatlarının nəticələri, innovasiya və nailiyyətlərilə bağlı məlumatlamdırmağa imkan yaradacaq.
Qeyd edək ki, Oksford Akademik Birliyi 2014-cü ildə Avropa Rektor klublarının bazası əsasında dünya elmi və biznes cəmiyyətinin tələbi ilə yaradılıb. Bununla bağlı memorandum dünyanın 30 ökəsinin tanınmış rektor, müəllim və alimləri tərəfindən imzalanıb. Birliyin təsis olunmasında əsas məqsəd XXI əsrdə elm və təhsilin inkşafı üçün alimlərin səylərinin birləşdirilməsi, həmçinin müasir istehsalda yeniliklərin tətbiqinin təşviq edilməsidir.

Academician Vagif Farzaliyev has been presented membership attributes of Oxford Academic Union
Director of the Institute of Additives for Chemistry named after A.Guliyev, academician Vagif Farzaliyev was registered in the Oxford Academic Association of Great Britain. Thus, the academician has been awarded a membership badge - a badge, certificate, membership card and seal.
The Council of Experts of the Oxford Academy appreciated the contribution of V.Farzaliyev's research into the development of science and production in the modern society and made such a decision. This membership will allow the academician to further promote his academic performance in Europe and throughout the world, as well as inform society about its research findings, innovations and achievements.
Oxford Academic Association was established in 2014 by the request of the world's scientific and business community based on the European Club of Reform Clubs. The memorandum was signed by well-known rectors, teachers and scholars from around the world. The main purpose of the union is to unite scientists' efforts for the development of science and education in the 21st century, as well as to promote innovation in modern production.