AMEA-nın akad. Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyevin Böyük Britaniyanın Oksford Akademik Birliyinə üzvlüyü rəsmiləşdirilib. Belə ki, akademikə sözügedən quruma üzvlüyü təsdiq edən döş nişanı, sertifikat, üzvlük vəsiqəsi və möhür təqdim olunub.
Oksford Akademiyasının Ekspertlər Şurası V.Fərzəliyevin tədqiqatlarının müasir cəmiyyətdə elm və istehsalın inteqrasiyasının inkişafına verdiyi töhfəni yüksək qiymətləndirərək belə bir qərar qəbul edib. Bu üzvlük akademikin elmi fəaliyyətinin Avropada, ümumən bütün dünyada daha da tanıdılmasına, həmçinin cəmiyyəti onun elmi tədqiqatlarının nəticələri, innovasiya və nailiyyətlərilə bağlı məlumatlamdırmağa imkan yaradacaq.
Qeyd edək ki, Oksford Akademik Birliyi 2014-cü ildə Avropa Rektor klublarının bazası əsasında dünya elmi və biznes cəmiyyətinin tələbi ilə yaradılıb. Bununla bağlı memorandum dünyanın 30 ökəsinin tanınmış rektor, müəllim və alimləri tərəfindən imzalanıb. Birliyin təsis olunmasında əsas məqsəd XXI əsrdə elm və təhsilin inkşafı üçün alimlərin səylərinin birləşdirilməsi, həmçinin müasir istehsalda yeniliklərin tətbiqinin təşviq edilməsidir.

Официально оформлено членство директора Института химии присадок имени академика А.Гулиева НАНА, академика Вагифа Фарзалиева в Великобритании. Академику вручены атрибуты, подтверждающие его членство в данной структуре - нагрудный значок, сертификат, членское удостоверение и печать.
Совет экспертов Оксфордской академии приняло такое решение, высоко оценив вклад исследований В.Фарзалиева в интеграцию науки и производства в современном обществе. Это членство позволит прославиться научной деятельности академика в Европе и во всем мире, а также информировать общество о результатах его исследований, инновациях и достижениях.
Отметим, что Оксфордский академический союз была создан в 2014 году по требованию мирового научного и бизнес сообщества на базе Клуба ректоров Европы. Меморандум об этом был подписан известными ректорами, преподавателями и учеными 30 стран мира. Основная цель союза - объединить усилия ученых в области развития науки и образования в XXI веке, а также поощрять внедрение инноваций в современное производство.