Bu gün AMEA Rəyasət Heyətində Fizika-Riyaziyyat və Texnika, Kimya, Yer, eləcə də Biologiya və Tibb Elmləri bölmələri üzrə 57 tədqiqatçının dissertasiya mövzularının müzakirəsinə həsr olunan yığıncaq keçirilib.
Tədbirdə AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə çıxış edərək rəhbərlik etdiyi qurumun əsas hədəflərindən birinin də gənclərin elmi fəaliyyətinə dəstək vermək, onları həvəsləndirmək və yüksəkixtisaslı peşəkar kadr kimi yetişdirməkdən ibarət olduğunu qeyd edib. Son zamanlar AMEA-da elm və təhsilin inteqrasiyasının sürətləndiyini qeyd edən alim gənc tədqiqatçıları prioritet elmi istiqamətlərdə araşdırmalar aparmağa çağırıb: “Hər bir tədqiqatçı mövzu seçərkən diqqətli olmalı, onların əldə etdiyi elmi nəticələr dünya elminin çağırışlarına, müasir tələblərə cavab verməlidir”.
AMEA rəhbəri elmi işlərin müvəffəqiyyətlə yerinə yetirilməsi üçün doktorantların dünyanın nüfuzlu elmi mərkəz və laboratoriyalarında təcrübə keçməsinin əhəmiyyətindən söhbət açıb.
Akademiyada dissertasiya mövzularının təkmilləşdirilməsi istiqamətində zəruri tədbirlərin görülməsinin vacibliyini vurğulayan akademik A.Əlizadə bu prosesdə AMEA-nın alim və mütəxəssislərinin fəal iştirakının zəruri olduğunu qeyd edib.
Sonda AMEA-nın müvafiq elmi bölmələri üzrə müəyyənləşdirilmiş dissertasiya mövzuları ilə bağlı müzakirələr aparılıb, bir sıra təkliflər səsləndirilib.

Presidium of ANAS held a meeting devoted to discussing the dissertation issues of 57 researchers in Physics, Mathematics and Engineering, Chemistry, Earth, as well as Biology and Medical Sciences departments.
Speaking at the event, academician Akif Alizadeh noted that one of the main goals of his organization is to support young people's scientific activities, to encourage them and to train them as highly qualified professionals. Each researcher must be careful when choosing the subject and their scientific results must meet the challenges of world science and modern requirements, academician underlined.
Head of ANAS spoke about the importance of doctoral studies in the world's prestigious scientific centers and laboratories for the successful implementation of scientific works.
Academician A.Alizade stressed the importance of taking necessary measures to improve the dissertation issues at the Academy, noting that active participation of academics and experts of ANAS is necessary in this process.