Bu gün AMEA Rəyasət Heyətində Fizika-Riyaziyyat və Texnika, Kimya, Yer, eləcə də Biologiya və Tibb Elmləri bölmələri üzrə 57 tədqiqatçının dissertasiya mövzularının müzakirəsinə həsr olunan yığıncaq keçirilib.
Tədbirdə AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə çıxış edərək rəhbərlik etdiyi qurumun əsas hədəflərindən birinin də gənclərin elmi fəaliyyətinə dəstək vermək, onları həvəsləndirmək və yüksəkixtisaslı peşəkar kadr kimi yetişdirməkdən ibarət olduğunu qeyd edib. Son zamanlar AMEA-da elm və təhsilin inteqrasiyasının sürətləndiyini qeyd edən alim gənc tədqiqatçıları prioritet elmi istiqamətlərdə araşdırmalar aparmağa çağırıb: “Hər bir tədqiqatçı mövzu seçərkən diqqətli olmalı, onların əldə etdiyi elmi nəticələr dünya elminin çağırışlarına, müasir tələblərə cavab verməlidir”.
AMEA rəhbəri elmi işlərin müvəffəqiyyətlə yerinə yetirilməsi üçün doktorantların dünyanın nüfuzlu elmi mərkəz və laboratoriyalarında təcrübə keçməsinin əhəmiyyətindən söhbət açıb.
Akademiyada dissertasiya mövzularının təkmilləşdirilməsi istiqamətində zəruri tədbirlərin görülməsinin vacibliyini vurğulayan akademik A.Əlizadə bu prosesdə AMEA-nın alim və mütəxəssislərinin fəal iştirakının zəruri olduğunu qeyd edib.
Sonda AMEA-nın müvafiq elmi bölmələri üzrə müəyyənləşdirilmiş dissertasiya mövzuları ilə bağlı müzakirələr aparılıb, bir sıra təkliflər səsləndirilib.

Сегодня в Президиуме НАНА состоялось собрание, посвященное обсуждению диссертационных тем 57 исследователей Физико-математических и технических наук, Химических наук, наук о Земле, а также Биологических и медицинских наук.
В своем выступлении на мероприятии президент НАНА, академик Акиф Ализаде отметил, что одной из основных задач руководимой им структуры является поддержка научной деятельности молодежи, их поощрение и подготовка как высококвалифицированных профессиональных кадров. Отметив ускорение интеграции науки и образования в последнее время в НАНА, ученый призвал молодых исследователей вести исследования в приоритетных научных направлениях: «Каждый исследователь должен быть внимательным при выборе темы, достигнутые их научные результаты должны отвечать вызовам мировой науки и современным требованиям».
Глава НАНА рассказал о значении стажировки докторантов в передовых мировых научных центрах и лабораториях для успешного выполнения научных работ.
Подчеркнув важность принятия необходимых мер, направленных на усовершенствование диссертационных тем в академии, академик А.Ализаде отметил необходимость активного участия ученых и специалистов НАНА в этом процессе.
В заключение состоялись обсуждения тем диссертаций, определенных по соответствующим научным отделениям НАНА, был озвучен ряд предложений.