Bu gün AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı, İşlər İdarəsi və Azad Həmkarlar İttifaqının (AHİ) dəstəyilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümünə həsr olunan Gənc Alim və Mütəxəssislərin V İnstitutlararası Futbol Çempionatının final oyunu və mükafatlandırma mərasimi keçirilib.
Final qarşılaşmasında Fizika İnstitutu AMEA Rəyasət Heyətinin komandasını 1-0 məğlub edərək çempionatın qalibi olub.
III yer uğrunda keçirilən görüşdə isə İqtisadiyyat İnstitutu AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkını 8-4 hesabla udub.
Akademiya Şəhərciyində baş tutan yarışdan sonra turnirin mükafatlandırma mərasimi olub. Mərasimdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli və AHİ-nin sədri, hüquq üzrə elmlər doktoru, professor Habil Qurbanov iştirak ediblər.
Tədbirdə şuranın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov çıxış edərək çempionat barədə məlumat verib. F.Salmanov çempionatın 23 aprel tarixindən etibarən 17 komandanın iştirakı ilə keçirildiyini və oyunların AFFA-nın peşəkar hakim briqadası tərəfindən idarə olunduğunu bildirib.
Sonra çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə çempionatın artıq ənənəvi hal aldığını və beşinci ildir keçirildiyini bildirib. Akademik builki turnirin ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümünə həsr edildiyini deyib. Bildirib ki, ulu öndərin Azərbaycanda ikinci dəfə hakimiyyətə gəlməsindən sonra ölkəmiz inkişafa qədəm qoyub, siyasi, iqtisadi, elmi, mədəni sahələrdə bir sıra uğurlar əldə edilib. Akademik hazırda bu siyasətin Prezident İlham Əliyev tərəfindən davam etdirildiyini, Azərbaycanın dünyada idman ölkəsi kimi tanındığını və Bakının bir çox beynəlxalq idman oyunlarına ev sahibliyi etdiyini diqqətə çatdırıb.
A.Əlizadə, həmçinin AMEA-da növbəti illərdə futboldan əlavə, voleybol, basketbol və digər idman növlərinə həsr olunan çempionatların keçirilməsinin nəzərdə tutulduğunu söyləyib.
Daha sonra qaliblər mükafatlandırılıblar. Qalib komandaların üzvlərinə medal, diplom və pul mükafatları təqdim olunub.

Awarded the winners of 5th football championship of the young scientist and specialists
Today, by organization of Council of Young Scientists and Specialists of ANAS, Office of Administration of ANAS and Free Trade Union, final game and awarding ceremony of “5th football championship of the young scientist and specialists of ANAS” devoted to the 95th anniversary of national leader Heydar Aliyev.
Institute of Physics has become a winner of the championship by 1:0.
The meeting for the third place ended with the victory of the Institute of Economy over the team of the High Technologies Park of ANAS with a score of 8:4.
After the competition held at the academy, the ceremony of awarding the winners was held. President of ANAS, academician Akif Alizadeh, Vice-President of ANAS, academician Isa Habibbeyli and Chairman of the Free Trade Union, Doctor of Law, Professor Gabil Gurbanov took part in the event.
In his speech at the event, chairman of the council, Ph.D. in physics, associate professor Famin Salmanov told about the championship. The young scientist brought to attention that the matches of the championship, which started on April 23 with the participation of 17 teams, were managed by a team of professional judges of AFFA.
Speaking further, President of ANAS, academician Akif Alizadeh noted that, the championship, which is held for the 5th year, took a traditional character. Academician noted that, tournament this year is dedicated to the 95th anniversary of the national leader Heydar Aliyev. He said that, after the coming to power of the great leader in Azerbaijan for the second time our country entered a new stage of its development and achieved many successes in the political, economic, scientific and cultural spheres. Academician has brought to attention that, at present this policy is successfully continued by President Ilham Aliyev, Azerbaijan is recognized throughout the world as a sports country where many international sports games are held.
A.Alizadeh also reported that, in the following years, besides football in ANAS, it is envisaged to hold championships in volleyball, basketball and other sports.