Bu gün AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı, İşlər İdarəsi və Azad Həmkarlar İttifaqının (AHİ) dəstəyilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümünə həsr olunan Gənc Alim və Mütəxəssislərin V İnstitutlararası Futbol Çempionatının final oyunu və mükafatlandırma mərasimi keçirilib.
Final qarşılaşmasında Fizika İnstitutu AMEA Rəyasət Heyətinin komandasını 1-0 məğlub edərək çempionatın qalibi olub.
III yer uğrunda keçirilən görüşdə isə İqtisadiyyat İnstitutu AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkını 8-4 hesabla udub.
Akademiya Şəhərciyində baş tutan yarışdan sonra turnirin mükafatlandırma mərasimi olub. Mərasimdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli və AHİ-nin sədri, hüquq üzrə elmlər doktoru, professor Habil Qurbanov iştirak ediblər.
Tədbirdə şuranın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov çıxış edərək çempionat barədə məlumat verib. F.Salmanov çempionatın 23 aprel tarixindən etibarən 17 komandanın iştirakı ilə keçirildiyini və oyunların AFFA-nın peşəkar hakim briqadası tərəfindən idarə olunduğunu bildirib.
Sonra çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə çempionatın artıq ənənəvi hal aldığını və beşinci ildir keçirildiyini bildirib. Akademik builki turnirin ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümünə həsr edildiyini deyib. Bildirib ki, ulu öndərin Azərbaycanda ikinci dəfə hakimiyyətə gəlməsindən sonra ölkəmiz inkişafa qədəm qoyub, siyasi, iqtisadi, elmi, mədəni sahələrdə bir sıra uğurlar əldə edilib. Akademik hazırda bu siyasətin Prezident İlham Əliyev tərəfindən davam etdirildiyini, Azərbaycanın dünyada idman ölkəsi kimi tanındığını və Bakının bir çox beynəlxalq idman oyunlarına ev sahibliyi etdiyini diqqətə çatdırıb.
A.Əlizadə, həmçinin AMEA-da növbəti illərdə futboldan əlavə, voleybol, basketbol və digər idman növlərinə həsr olunan çempionatların keçirilməsinin nəzərdə tutulduğunu söyləyib.
Daha sonra qaliblər mükafatlandırılıblar. Qalib komandaların üzvlərinə medal, diplom və pul mükafatları təqdim olunub.

Награждены победители V Межинститутского футбольного чемпионата молодых ученых и специалистов НАНА
Сегодня при совместной организационной поддержке Совета молодых ученых и специалистов, Управления делами и Объединенного профсоюзного комитета (ОПК) НАНА прошла финальная игра и церемония награждения V Межинститутского футбольного чемпионата молодых ученых и специалистов НАНА, посвященного 95-й годовщине дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
В финальном матче Институт физики выиграл чемпионат, победив команду Президиума НАНА со счетом 1:0.
Встреча за третье место завершилась победой Института экономики над командой Парка высоких технологий НАНА со счетом 8:4.
После соревнования, проведенного в академии, состоялась церемония награждения победителей. В мероприятии приняли участие президент НАНА, академик Акиф Ализаде, вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли и председатель ОПК, доктор юридических наук, профессор Габиль Гурбанов.
В своем выступлении на мероприятии председатель совета, доктор философии по физике, доцент Фамин Салманов рассказал о чемпионате. Молодой ученый довел до внимания, что матчи чемпионата, который стартовал 23 апреля с участием 17 команд, управлялись бригадой профессиональных судей АФФА.
Выступив далее, президент НАНА, академик Акиф Ализаде отметил, что чемпионат, который проводится уже пятый год, принял традиционный характер. Академик отметил, что турнир в этом году посвящен 95-й годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева. Сказал, что после прихода к власти великого лидера в Азербайджане во второй раз наша страна вступила в новый этап своего развития, достигнуто много успехов в политической, экономической, научной, культурной сферах. Академик довел до внимания, что в настоящее время эта политика успешно продолжается Президентом Ильхамом Алиевым, Азербайджан признается во всем мире как спортивная страна, где проводятся множество международных спортивных игр.
А.Ализаде также сообщил о том, что  в последующие годы помимо футбола в НАНА предусмотрено проведение чемпионатов по волейболу, баскетболу и другим видам спорта.